Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144202 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους με Υγεία!

Εδώ τις τελευταίες μέρες του 2014 είχαμε ολικό παγετό (από -1 έως -7), ενώ από τα Χριστούγεννα και μετά έχουμε συνέχεια δυνατό και παγωμένο βαρδάρη αλλά και συχνά ήλιο τις περισσότερες ώρες της μέρας.
Προς το παρόν εγώ τουλάχιστον δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με εναύσεις ούτε με σβησίματα. Η κατανάλωση όμως σχεδόν διπλασιάστηκε.

Τώρα με τα προβλήματα στον κοχλία που έχετε, δεν ξέρω τι πω από τη στιγμή που κολλήσει και ξαναπαίρνει μπροστά μόνο με επανεκκίνηση.
Η αύξηση του πέλλετ ισχύος λύνει το πρόβλημα, εφόσον όμως δεν κολλάει ο κοχλίας και εγώ εξάλλου το έχω στο +3.
Οι άλλες εναλλακτικές λύσεις είναι το ΅μαλακότερο΅ πέλλετ ή δυνατότερο μοτέρ κοχλία.

Bobus, αυτό που σου είπε ο Σάββας με την πτώση της απόδοσης του μοτέρ του κοχλία λόγω καταπόνησης από το σκληρό πέλλετ πρέπει να έχει βάση με το σκεπτικό ότι επηρεάζονται τα καρβουνάκια, τα οποία ενδεχομένως έχουν φθαρεί πολύ και γιαυτό μάλλον κολλάει.

Πάντως σε κάθε περίπτωση το μοτέρ αφού είναι ηλεκτρικό μπορεί να επισκευαστεί εύκολα σε κάποιο μάστορα, πράγμα που σαφώς θα κοστίσει πολύ λιγότερο από μια αντικατάσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144203 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: καλησπερα σε ολους και καλη χρονιαααα. giokspart ελεγα να την αλλαξω γιατι μου ειχε δημιουργησει προβλημα σε μια με δυο εναυσεις ομως μονο. τωρα εχω αλλο θεμα χτες ενω εκαιγε κανονικα ξαφνικα σταματαει να ριχνει πελλετ κανει ενα τρομερο θορυβο και αρχιζει να σβηνει η φωτια. αυξανω το πελλετ ισχυος απο 0 σε +3 και ξεκιναει να ριχνει αλλα δεν προλαβαινει εχει σβησει. την ξανανοιγω και την βαζω στο eco προγραμμα παλι και απο χτες μεχρι τωρα ριχνει κανονικα. εχει προβλημα ο κοχλιας;;; γιατι καπου διαβαζα και για τον bobus



Λία Καλή Χρονιά!!
Αν κατάλαβα καλά, μετά το θόρυβο που έκανε ο κοχλίας δεν σταμάτησε αλλά απλώς έσβησε η φωτιά γιατί δεν δεν πρόλαβε να έχει συνεχόμενη τροφοδοσία; Αυτό συνέβηκε και σε μένα λίγες φορές και το έλυσα με την αύξηση του πέλλετ ισχύος στο +3 όπως είπα.
Αν είναι έτσι το μοτέρ του κοχλία σου δεν έχει πρόβλημα.

Όσο για την αντίσταση, αν βάλεις την κεραμική και τα λίγα περιστατικά αποτυχημένων εναύσεων που έχεις πιστεύω θα εξαλειφθούν οριστικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144529 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

giokaspart έγραψε: Bobus, αυτό που σου είπε ο Σάββας με την πτώση της απόδοσης του μοτέρ του κοχλία λόγω καταπόνησης από το σκληρό πέλλετ πρέπει να έχει βάση με το σκεπτικό ότι επηρεάζονται τα καρβουνάκια, τα οποία ενδεχομένως έχουν φθαρεί πολύ και γιαυτό μάλλον κολλάει.

Πάντως σε κάθε περίπτωση το μοτέρ αφού είναι ηλεκτρικό μπορεί να επισκευαστεί εύκολα σε κάποιο μάστορα, πράγμα που σαφώς θα κοστίσει πολύ λιγότερο από μια αντικατάσταση.


Πώς να το βγάλω να το πάω για σέρβις; Τρέχα γύρευε... Από το εργοστάσιο πάλι εξαρτώμαι να μου δώσει λύση... Πάντως τα προβλήματα με τον κοχλία έχουν πάρει τέλος, και με το σκληρό GN έκαψε περί τις 15 σακούλες από τότε χωρίς πρόβλημα, τώρα έχω το TP, περιμένω ακόμη λιγότερα προβλήματα.

Τώρα όμως μου προέκυψε και καινούριο πακέτο: ο ανεμιστήρας κάνει μεταλλικό θόρυβο σαν σφύριγμα όταν γυρίζει. Ο Σάββας μου είπε πως μπορεί να την έχουν ακούσει τα ρουλεμάν και να τινάξει τα πέταλα ΄σύντομα. Ανέβηκα πριν λίγο, τον έβγαλα, τον καθάρισα, τον γύρισα με το χέρι και κάνει τον ίδιο ακριβώς θόρυβο απλά πιο συγά αφού με το χέρι δεν γυρίζει σε ψηλές στροφές. Ψέκασα WD40 σε όσα σημεία περιστροφής είναι προσβάσιμα, δεν πέτυχα τίποτε, το πρόβλημα είναι εσωτερικό. Ιταλικός είναι, στο δίκτυο δεν βρήκα αυτό το μοντέλο στην ελληνική αγορά, βρήκα ένα άλλο μοντέλο σε εταιρία στη Θεσσαλονίκη, έστειλα και μήνυμα στους Ιταλούς να μου πουν σε ποιόν να απευθυνθώ για σέρβις ή αγορά νέου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144564 από okalamaris
Απαντήθηκε από okalamaris στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Ιταλικός είναι, στο δίκτυο δεν βρήκα αυτό το μοντέλο στην ελληνική αγορά, βρήκα ένα άλλο μοντέλο σε εταιρία στη Θεσσαλονίκη, έστειλα και μήνυμα στους Ιταλούς να μου πουν σε ποιόν να απευθυνθώ για σέρβις ή αγορά νέου...


Καλησπέρα...
Είναι εύκολο να μας πεις τη μάρκα και το μοντέλο με
τα χαρακτηριστικά του μοτέρ.? Ή βάλε φωτόγραφία.
Από τους Ιταλούς αν λάβεις απάντηση παίξε τζόκερ. :woohoo:
Έχω την εντύπωση πως είναι της aaco το μοτέρ........

Γιατί δεν ζητάς από τον κατασκευαστή του λέβητα...? :huh:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by okalamaris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144568 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ναι είναι AACO, Μοντέλο ST73

8620819
230V, 50Hz, 0.14A
32W, 3.15μF IP X4

αυτά είναι γραμένα πάνω στην ετικέττα του ανεμιστήρα

Το εργοστάσιο μάλλον θα έχει να μου στείλει, αλλά θέλω όσο μπορώ να έχω και άλλες επιλογές. Για παράδειγμα θα μου στείλει τον γνωστό αγενή τεχνικό που πριν ένα μήνα έκανε λανθασμένη εγκατάσταση της αντίστασης, προτιμώ να τον αποφύγω, επίσης αν μου χαλάσει ο ανεμιστήρας θα πρέπει να επικοινωνήσω με το εργοστάσιο, να τον στείλουν Αθήνα, και να δεήσει ο τεχνικός να έλθει να τον βάλει, κάθε φορά που έρχεται, καθυστερεί 10+ μέρες... Όλη αυτή η ιστορία θα πάρει περί τις δύο εβδομάδες, ενώ αν τον βρω εγώ στην Αθήνα, θα τον αλλαξω σε μια μέρα, και θα γλιτώσω το όποιο καπέλο του εργοστασίου, συν την αμοιβή του τεχνικού, οπότε καταλαβαίνεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144608 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σήμερα είχα νέο επεισόδιο:

Ανέβηκα να παρακολουθήσω την έναυση (ο φόβος για αποτυχία δεν περνάει εύκολα), το καθάρισα απο τη μπόλικη στάχτη, πέρασε η Π1, πέρασε η Π2, ξεκίνησε ο αέρας, και εντελώς ξαφνικά, μπήσε σε κατάσταση ΟΦΦ!!! Κανένα σφάλμα. Απλά πήγε οφφ. Το ξανάνοιξα, πήρε κανονικά. Τι στο διάολο πάλι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ