Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145337 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Δείξε τη φωτό της καμινάδας σε κανένα καυστηρατζή να σου πει τι ενδείκνυται για οριζόντια απόληξη.

Το μοτέρ του κοχλία σου μάλλον έχει παραδώσει το πνεύμα.

Ωστόσο βρίσκεσαι εντός εγγύησης οπότε...
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145341 από okalamaris
Απαντήθηκε από okalamaris στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Σίγουρα είσαι εντός εγγύησης για τα μηχανικά μέρη, για τα ηλεκτρικά
νομίζω δίνουν 1 χρόνο.... Κάνε τους ένα τηλ μήπως και σου αλλάξουν
το μοτέρ του κοχλία (αν είναι εκεί το πρόβλημα).... Άδειασε το δοχείο
με το πέλλετ μήπως και έχει φρακάρει. Όπως και να έχει το θέμα σου
όμως, μην αφήσεις τις μέρες να περάσουν, ο καιρός χαλάει...
:unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145391 από barxman
Απαντήθηκε από barxman στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλημερα σε ολους , γραφω με αφορμη την απορια μου προβλημα , απόχτησα πρην απο 2 και κατι εβδομάδες εναν λεβητα πελλετ ESTIA 18 για να τον συνδεσω στο υπαρχων συστημα καλοριφερ , η αγορα εγεινε απο το leroy merlin , ειχαν αυτο το μοντελο μαζι με καποιοες εκπτωσης λογο οτι ηταν βιτρινας οπος λενε , αφου εκανα την αγορα δεν μπορο να βρω πουθενα τη χρονολογιας ειναι η συσκευη μιας και πρην απο 2 χρονια που εχει ξεκινήσει το θεμα αυτο αφορα την Thalia και που υπαρχη στο site της mytherm αλλα οχι το δικο μου ? ειναι πολύ παλιό δηλαδή ? υστερα απο μια βδομαδα και κατι παρελαβα τον λεβητα που διαπιστώθηκε οτι δεν περιεχέι τίποτα , όπως καλώδια , οδηγίες χρήσης ποδαράκια κτλ , μιλησα με την mytherm που μου ειπαν οτι θα μου τα στείλουν οτι χρειαζετε αλλα δεν τα ελαβα ποτε , όπως και το leroy που μου ειπε οτι δεν εχει τίποτα απο αυτα , τελος παντος προτος ερχετε ο ηλεκτρολογος που μου κανει την συνδεση που φυσικα χωρης την εργοστασιακη φυσα αναγκαζετε να κανει ενωση για τον θερμοστατη , χτες εγεινε και η εγκατάσταση απο δικο μου υδραβλικο λεβητά και φυσικα προχωράμε στο προτο ανοιγμα την enafsi και στο πρώτο κωδικό A08 πρόβλημα στην έξοδο καυσαερίων ? μιλαμε με το εργοστασιο οπου μου λενε πως μονο δικος τους ειδικος συνεργατης απο την nasa μπορει να την ξεκινήσει χωρίς να χαθει απο την εγγύηση ? πραγμα που μετα απο 2 και κατι εβδομαδες το μαθαινο χτες , δυστηχος παλη βρισκομαι χωρης θερμασνση περιμενοτας αυριο τον τεχνικο της nasa που ηταν και πολη αντιπαθιτικος μιλοντας μαζι του στο τηλεφωνο ζητωντας ειδη 60ε μονο για το ξεκίνημα και απλα ευχομαι να μην μου πουληση τρελα και να μην μου οτι χρειαζετε επισκευη ο λεβητας γιατι πραγματικα θα κανω τα παντα να παρω τα λεφτα μου πισω και να των επιστρεψω , επισης στα 60ε που ζηταει ελπιζω να εχει αποδηξη και το επισημο χαρτι της λειτουργιας του λεβητα για τα καυσαερια κτλ
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by barxman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145411 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Παιδια ευχαριστω πολυ. Θσ μιλησω αυριο με την εταιρεια αφου ο τεχνικος μ εστησε. Παντως δεν μου αρεσει καθολου το γεγονος που σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα παρουσιασε βλαβη η σομπα. Ειναι πολυ νωρις νομιζω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145472 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
@barxman

Φίλε μου έχω δύο άσχετες μεταξύ τους ερωτήσεις

1. Τα αρχικά του τεχνικού είναι ΜΑ;

2. Αυτή η ερώτηση δε θα σου αρέσει αλλά ξεπηδάει μέσα από το κείμενό σου: εκεί που έχει πέσει η τιμή του πετρελαίου, γιατί πήγες και πήρες πελετομηχάνημα;;;;; :blink:

Το μηχάνήμα που πήρες πιστεύω πως αργά ή γρήγορα θα δουλέψει, αλλά όσο καλα και να δουλέψει, θα χρειαστεί μπόλικο δικό σου χρόνο στη φροντίδα του, και πλέον με το πετρέλαιο στα 0.85Ε απλά δεν έχει νόημα...

Η θεωρία λέει πως αντί για 1000 λίτρα πετρελαίου παίρνεις 2.15 τόνους πέλετ, για μένα αυτό στην πράξη ΔΕΝ ισχύει, θες περισσότερο πέλετ, πολύ περισσότερο, και σε κάθε περίπτωση, και να ισχύει, μιλάμε για περίπου 700Ε για πέλετ αντί για 850Ε για πετρέλαιο, η διαφορά δεν δικαιολογεί - πάντα κατά τη γνώμη μου - την επένδυση και το ΜΠΕΛΑ που έβαλες στο κεφάλι σου, γιατί το πέλετ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΛΑΣ. Καλύτερα πετρέλαιο και ακόμη καλύτερα φυσικό αέριο αν περνάει από το δρόμο σου, αν δεν περναει υπομονή ώσπου να περάσει και ως τότε πετρέλαιο.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι, είμαι παθών και σε καταλαβαίνω.
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145582 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Λια ... Ετσι οπως ειναι η καμιναδα σου μια καμπυλη 45 μοιρων χρειαζεσαι αντι για καπελο. ...ομως αν δενμε ξεγελασε η φωτο καλο θα ηταν να κοντυνει η με οποιο τροπο να απομακρυνθει απ την τεντα .... Φυλαγε τα ρουχα σοθ:-)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ