Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148690 από barxman
Απαντήθηκε από barxman στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ελα ομαδαρα , ειπα να ανάψω χτες να δω αν ολα καλα και @@ οπως το περίμενα , θα περιμενω τον πυρηνικό φυσικό απο την νασα την αλλη βδομάδα να έρθει να δουμε τι επαθε πάλι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149017 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημερα, θελω να συντομευσω τον χρονο εναυσης, γενικα με την εναυση δεν εχω ασχοληθει μιας και δεν ειχα προβληματα, αλλα η ολη διαδικασια κραταει γυρω στα 15'.
Απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να αλλαξω την ανισταση με κεραμικη. Εχει κανεις καποιον κωδικο απο την αντισταση; Μπορουμε να την βρουμε στο εμποριο;

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149030 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

stelios_STI έγραψε: Καλημερα, θελω να συντομευσω τον χρονο εναυσης, γενικα με την εναυση δεν εχω ασχοληθει μιας και δεν ειχα προβληματα, αλλα η ολη διαδικασια κραταει γυρω στα 15'.
Απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να αλλαξω την ανισταση με κεραμικη. Εχει κανεις καποιον κωδικο απο την αντισταση; Μπορουμε να την βρουμε στο εμποριο;


15 λεπτά μου φαίνονται πολλά και είναι στο όριο να σου κάνει καμία αποτυχημένη. Σίγουρα αν βάλεις κεραμική θα μειώσεις πολύ αυτό το χρόνο. Σε μένα με κεραμική και με το μενού που ανεβάζω παρακάτω ανάβει σε 5 λεπτά περίπου μπορεί και λιγότερο.
Κεραμική αντίσταση μπορεί να σου στείλουν από το εργοστάσιο νομίζω.
Αν θέλεις δες και εδώ:
www.pelewood.gr/eshop/index.php?route=pr...oduct&product_id=395

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: MENUENAFSISTHALIA.pdf
Μέγεθος αρχείου:350 KB
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149137 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σήμερα τοποθετησα κεραμικη της fkk την γνωστη κοντοπούτ...ανη που αναφερεται στο φορουμ μηκους 10 περιπου ποντων,ενω η εργοστασιακη της (σομπα νερου Edilkamin Idropoint 11kw) ηταν 15 ποντων και παρεδωσε το πνευμα στον 2ο χρονο λειτουργιας.
Αναγκαστικα επρεπε να φτιαξω δαχτυλιδι για το σπειρωμα της μιας και η παλια ηταν ετσι...





Το πρωτο ανναμα εγινε κανονικα ,αν και αργοτερα απο οτι εχω την αισθηση οτι αναβε με την γνησια.
Ας ειναι σκεφτηκα ,αρκει να αναβει και να κρατησει πολαπλασια χρονι θαναι ενταξει.
Ομως την επομενη φορα δεν αναψε στα 15 λεπτα και εβγαλε το αλαρμ.
Της καθαρισα την κουπα καυσης απο τα πελλετ και παρατηρησα οτι ειχαν τρυπωσει στον σωληνα στο κενο της κοντης μερικα πελλετς μιας και η παλια εφτανε ως εξω





Στην επομενη προσπαθεια παρατηρουσα και ειχαν αρχισει παλι να μπαινουν πελλετ.
Αρα φταιει η "ανοιχτη προσβαση" στον σωληνα του καυτου αερα.
Τι προτεινετε οσοι τυχον εχετε τετοιο προβλημα?
Να "φραξω" καπως την προσβαση των πελλετς στον σωληνα αφηνοντας κενο ομως για τον αερα?
Να "φραξω" την τρυπα απο την κουπα?
Ξερει κανεις?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149173 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Τo ίδιο πρόβλημα έναυσης είχα και εγώ με λέβητα Thalia 21 πριν αλλάξω την αντίσταση σε κεραμική αλλά και μετά.
Το ότι κάποια κομμάτια πέλλετ μπαίνουν στο σωλήνα της αντίστασης δεν είναι το πρόβλημα της αποτυχημένης έναυσης και εάν κλείσεις το σωλήνα μέλλον θα επιδεινώσεις το πρόβλημα. Μάλιστα επειδή αυτά είναι πιο κοντά στην κεραμική ανάβουν πρώτα και δίνουν φωτιά στα υπόλοιπα.
Το πρόβλημα είναι στο σωλήνα της αντίστασης ο οποίος δεν επιτέπει ενδεχομένως την απαιτούμενη ροή καυτού αέρα. Σε μένα λύθηκε με αντικατάσταση του σωλήνα της αντίστασης με άλλον μεγαλύτερης διατομής και από τότε (1 χρόνο και πλέον) δεν είχα ούτε μια αποτυχημένη και ανάβει στα 5 λεπτά περίπου, αν και πάντα σχεδόν όταν καθαρίζω βρίσκω μερικά κομμάτια πέλλετ μέσα στο σωλήνα της αντίστασης.
Επειδή όμως ο δικός σου λέβητας είναι διαφορετικός, συμβουλέψου πριν κάνεις οτιδήποτε τον κατασκευαστή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149184 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

giokaspart έγραψε: Τo ίδιο πρόβλημα έναυσης είχα και εγώ με λέβητα Thalia 21 πριν αλλάξω την αντίσταση σε κεραμική αλλά και μετά.
Το ότι κάποια κομμάτια πέλλετ μπαίνουν στο σωλήνα της αντίστασης δεν είναι το πρόβλημα της αποτυχημένης έναυσης και εάν κλείσεις το σωλήνα μέλλον θα επιδεινώσεις το πρόβλημα. Μάλιστα επειδή αυτά είναι πιο κοντά στην κεραμική ανάβουν πρώτα και δίνουν φωτιά στα υπόλοιπα.
Το πρόβλημα είναι στο σωλήνα της αντίστασης ο οποίος δεν επιτέπει ενδεχομένως την απαιτούμενη ροή καυτού αέρα. Σε μένα λύθηκε με αντικατάσταση του σωλήνα της αντίστασης με άλλον μεγαλύτερης διατομής και από τότε (1 χρόνο και πλέον) δεν είχα ούτε μια αποτυχημένη και ανάβει στα 5 λεπτά περίπου, αν και πάντα σχεδόν όταν καθαρίζω βρίσκω μερικά κομμάτια πέλλετ μέσα στο σωλήνα της αντίστασης.
Επειδή όμως ο δικός σου λέβητας είναι διαφορετικός, συμβουλέψου πριν κάνεις οτιδήποτε τον κατασκευαστή.


Αντικατασταση σωληνα δεν ειναι εφικτη,ειναι σομπα και ολα στριμωγμενα και οχι λεβητας.
Ακομη και αν γινοταν δεν θα το εκανα καθως η διαφορα διαμετρου παλιας με νεα αντισταση ειναι 2 χιλιοστα.
Οσον αφοαρα τα οσα πελετ τρυωνουν στο σωκηνα παιρνουν μεν αμεσως πρωτα αυτα φωτια αλλα μετα αφηνουν τα απομειναρια τους εκει και εμποδιζουν την ροη αερα...χωρια που οπως γραφουν και οι πιο πολλοι εδω μεσα καλυτερα να αποφευγεται η επαφη πελετ με την αντισταση.
Πηρα λιγο τσερκι διατρητο να βαλω στην κουπα πρωτα για δοκιμη του τι φταιει και το βραδυ που θα το περασω η θα γραψω εδω η θα τρωω παντοφλα μιας και οι σομπες πελλετ και γενικα η πελεττοκατασταση μας εχει κανει να μαστορευουμε μονιμως ...και οι συνοικουντες να αναπολουν το πετρελαιο και την ευκολια του.Να τα λεμε κι αυτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ