Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133345 από gregori
Απαντήθηκε από gregori στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την ανοχή σας για τυχόν λάθη.Σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά δεν είχα θέμα για μπλα μπλα.Τώρα έχω!!!!αποφάσισα να αλλάξω θέρμανση και είμαι ανάμεσα στην thalia 21 plus λεβητοστασίου και στην angela ta 12 αεροθερμη.Τελείως διαφορετικοί τρόποι θέρμανσης αλλά τους εξετάζω και τους δυο λόγο τιμής και κατανάλωσης.Θα ήθελα να μάθω αν τελικά αξίζει η thalia γιατί με αυτά που διάβασα στο θέμα δεν σας κρύβω ότι τρομοκρατήθηκα!!!Καλοδεχούμενη η γνώμη και η γνώση όλων σας που σίγουρα θα με βοηθήσει!!!!γιατί από το πολύ ψάξιμο έχω μπερδευτεί τελικά.Σας ευχαριστώ προκαταβολικα :)
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133347 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
κατ'εμε αν ειναι να βαλεις λεβητα νερου, καλύτερα βάλε εναν λέβητα βιομαζας, το γιατι το έχουμε εξηγήσει και σε ποιο παλια ποστ..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133348 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

gregori έγραψε: καλημερα σε ολους.ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την ανοχη σας για τυχον λαθοι.σας διαβαζω αρκετο καιρο αλλα δεν ειχα θεμα για μπλα μπλα.τωρα εχω!!!!αποφασισα να αλαξω θερμανση και ειμαι αναμεσα σετην thalia 21 plus λεβυτοστασιου και στην angela ta 12 αεροθερμη.τελιος διαφορετικοι τροποι θερμανσης αλλα τους εξεταζω και τους δυο λογο τιμις και καταναλοσης.θα ηθελα να μαθω αν τελικα αξιζει η thalia γιατι με αυτα που διαβασα στο θεμα δεν σας κριβω οτι τρομοκρατιθηκα!!!καλοδεχουμενη η γνωμη και η γνωση ολων σας που σιγουρα θα με βοηθησει!!!!γιατι απο το πολυ ψαξιμο εχω μπερδευτει τελικα.σας ευχαριστω προκαταβολικα :)


Τρεις συστάσεις από καρα-ταλαιπωρημένο χρήστη:

1. μη βάλεις μοντέλο αερόθερμο, δεν θα έχεις σωστή θέρμανση, θα σκας στο δωμάτιο που θα βρίσκεται η μονάδα προκειμένου να έχεις 20 βαθμούς στα μακρινά δωμάτια και φυσικά θα υποχρεώνεσαι να έχεις πάντα ανοικτές πόρτες, ενώ με μονάδα καλοριφέρ είσαι πασάς και σου βγάζει και ζεστό νερό για το μπάνιο, σημαντικότατο αυτό, μόνο έτσι μπορείς να πεις "έχω θέρμανση στο σπίτι μου"

2. ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ μονάδα λεβητοστασίου, τα μηχανήματα αυτά θέλουν τόση φροντίδα που θα πηγαινοέρχεσαι πολύ συχνά και θα τα βλαστημήσεις, βάλε δηλαδή μονάδα καλοριφέρ κάπου ΜΕΣΑ στο σπίτι σου (χωλ, κουζίνα), να σου είναι πανεύκολο να τα καθαρίσεις/τροφοδοτήσεις/ελέγξεις/επέμβεις/ρυθμίσεις, και βέβαια ακεί που θα βάλεις τη μονάδα θα κλείσεις το σώμα καλοριφέρ αφού η ίδια η μονάδα θα ακτινοβολεί θερμότητα και θα υπερ-επαρκεί για ένα δωμάτιο

3. ψάξε για μονάδα που να ανάβει με αναπτήρα και όχι με αντίσταση, υπάρχουν λίγες τέτοιες στο εμπόριο, εγώ με τη θάλεια έχω ΔΕΙΝΟΠΑΘΗΣΕΙ, ψάξε να μάθεις αν οι μονάδες με αναπτήρα είναι αξιόπιστες, είναι ΤΡΕΛΟ σπάσιμο το μηχάνημα να μην παίρνει μπρος κάθε τόσο... Το πρόβλημα της έναυσης έχει ταλαιπωρήσει ΠΟΛΥ κόσμο... Για να φανταστείς αν κάνει κρύο κάτω από 15 βαθμούς παίρνει δύσκολα μπροστά, ΑΛΛΟΣ ένας λόγος να ΜΗ βρίσκεται η μονάδα στο λεβητοστάσιο, εκτός αν βάλεις έξτρα θέρμανση εκεί για να ζεσταίνει τον... λέβητα... :blink:

...και καλή τύχη! :)
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by bobus.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133362 από gregori
Απαντήθηκε από gregori στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σας ευχαριστώ πολυ για την αμεση απαντηση !!! Τελικα μετα και απο ενα οικογενιακο συμβουλιο μαλλον θα παω σε αεροθερμη λυση με τους οποιους συμβιβασμους χρειαστει.Τωρα το θεμα ειναι κινεζα ελληνιδα η ιταλιδα.Αλλα πιστευω να βοηθηθω διαβαζωντας το αναλογο θεμα στο φορουμ.Καλο βραδυ.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #134640 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
:cheer:καλησπερα σε ολους και καλο καλοκαιρι!!! εχω ερωτηση απο εδω και περα και μεχρι την εναρξη του νεου χειμερινου ετους την κλεινω την σομπα απο το πισω τροφοδοτικό κουμπι της ωστε να μην παιρνει καθολου ρευμα ή δεν παιζει ρολο;;;;;;;
οσον αφορα για την ερωτηση σου gregori κι εγω θα προτεινα νερου σομπα. Εγω εχω την Ιολη 27KW μοιαζει με την Τhalia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Ημέρες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134641 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Λογικό το βρίσκω να φτιάξουν καινούργιο τασάκι γιατί όλοι είχαμε πρόβλημα . Εμένα μου το αντικατεστησαν μ ένα πιο ενισχυμένο από πίσω αλλά το μαντεμένιο υποθέτω θα είναι καλύτερο.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ