Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137781 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
lia77 Ευχαριστώ πολύ.
Διαπίστωσα και εγώ ότι το τασάκι εκτός του ότι έχει πετσικάρει, έχει ραγίσει κιόλας περίπου 3-4 εκατοστά κατακόρυφα πάνω πάνω από την τρύπα της αντίστασης και βγαίνει σχετικά δύσκολα.
Επικοινώνησα με την εταιρεία και μου είπαν να τους το πάω εκεί να το αλλάξουν, αν διαπιστώσουν ότι το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό. Όταν είπα στην κυρία της εταιρείας που ήταν στο τηλέφωνο, ότι το πρόβλημα απ΄ ότι έχω δει στο διαδίκτυο το έχουν και άλλοι εκτός από εμένα, δεν είχε τι να μου πει και αρκέστηκε να με διαβεβαιώσει ότι θα μου το αλλάξουν λόγω εγγύησης. Έχω σκοπό να πάω την Τρίτη από εκεί με το τασάκι να δω τι θα μου πουν και θα ενημερώσω σχετικά το Φόρουμ.
Σε ότι αφορά τις εναύσεις δεν μπορώ να πω ότι λύθηκε το πρόβλημα γιατί αλλάζοντας τις ρυθμίσεις των μεταβατικών, πότε ανάβει σχετικά δύσκολα και πότε όχι (για ίδιες ρυθμίσεις). Δεν ξέρω επίσης αν αλλάξω το τασάκι θα λυθεί και το πρόβλημα με τις εναύσεις.
Επίσης θα ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα για την καλωδιακή σύνδεση του λέβητα με το σπίτι γιατί τον έχω στο λεβητοστάσιο στο υπόγειο και έχω ξεθεωθεί ανεβοκατεβαίνοντας 3 ορόφους κάθε τόσο.
Θεωρώ επίσης ότι θα πρέπει η εταιρεία να σετάρει τις ρυθμίσεις των πιο εμπορικών πέλλετ και να δίνει τουλάχιστον τηλεφωνικά ή μέσω ίντερνετ βασικές οδηγίες ρυθμίσεων, γιατί οι αντιπρόσωποι (έμποροι) σε κάθε περιοχή αυτό που κάνουν είναι να σε διαβεβαιώνουν ότι για τις ρυθμίσεις δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα, αλλά άμα πουλήσουν και μετά σε παραπέμπουν στην εταιρεία αφού οι ίδιοι δεν ξέρουν ούτε τα βασικά, άσε που θέλουν να χρεώνουν και τις επισκέψεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137798 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
λοιπον το προβλημα σου προερχεται απο το τασακι. μην εχεις καμια αμφιβολια. εμενα μου το ειπε ο τεχνικος που ηρθε περσι για τις ρυθμισεις . οποτε μολις το αλλαξεις πες μας αν ειναι μανταμενιο αυτο ειναι πολυ βασικο. τωρα μιλησα και εγω αυτη την κυρια η οποια μου ειπε οτι για να αλλαξω τασσκι πρεπει να ερθει ο εξειδικευμενος τεχνικος να το δει και να τους πει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giokaspart

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137800 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
lia77
Μακάρι να είναι αυτό μόνο το πρόβλημα. :unsure:
Ο τεχνικός ήταν από την εταιρεία; Και αν ναι γιατί δεν σου το άλλαξαν αμέσως;
Πάντως το τασάκι από την αρχή δεν σου γεμίζει το μάτι αφού είναι από λαμαρίνα και σίγουρα αργά ή γρήγορα θα πετσικάρει ή θα ραγίσει λόγω θερμικής καταπόνησης.
Ελπίζω την Τρίτη να έχουμε τη λύση οπότε και θα ενημερώσω σχετικά.
Και πάλι ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137991 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
giokspart καλησπερα πηγες στην εταιρεια τελικα; ο πρωτος τεχνικος να ηταν απο την εταιρεια. μου τον ειχαν προτεινει στην αθηνα. μου εστειλε ενα παιδακι ασχετο που δεν ειχε καν προσεξει οτι ειχε πιτσικαρει το τασακι. ο δευτερος τεχνικος ηταν απο την εταιρεια που αγορασα την σομπα. εξαιρετικος. αυτος μεσολαβησε πηρα καινουργιο τασακι αλλα σαν το πρωτο μου εστειλαν οχι δηλαδη απο μαντεμι. γι αυτο ρωταω τωρα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giokaspart

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138020 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
lia 77
Λοιπόν πήγα στην εταιρεία μαζί με το δοχείο καύσης (τασάκι) που είχα (πετσικαρισμένο και ραγισμένο) ζητώντας να μου το αλλάξουν με το μαντεμένιο που υποτίθεται ότι θα έβγαζαν.
Όμως, όπως μου είπαν μαντεμένιο δεν έχουν βγάλει ακόμα και ότι αν βγάλουν αυτό δεν θα κάνει για το λέβητα αυτόν. Απλά πήραν το δικό μου και σε 10 λεπτά μου το φέραν πίσω κολλημένο και ενισχυμένο στην περιοχή της τρύπας με μια επιπλέον μικρή πλάκα μετάλλου (4Χ4 cm περίπου) από το ίδιο υλικό. (Θα βάλω και φωτογραφία αργότερα όταν πάω σπίτι).
Επίσης πήρα και μία κεραμική αντίσταση (made in Japan όπως μου είπαν, επί πληρωμή φυσικά, η οποία ανεβάζει τη θερμοκρασία έναυσης πάνω από 1000 οC) αντί για 600 που είχε η εργοστασιακή μεταλλική που είχα. Αυτή είναι σωληνωτή, πιο κοντή και πιο ευαίσθητη αν χτυπήσει πουθενά...
Από εκεί και πέρα μου είπαν το πρόβλημα των εναύσεων για να λυθεί είναι θέμα ρυθμίσεων ανάλογα με το πέλλετ.
Αποτελέσματα:
1. Η τοποθέτηση του επισκευασμένου δοχείου καύσης (βγάλε-βάλε) γίνεται πλέον πολύ εύκολα και επίσης εύκολα διαπιστώνεις εάν μπήκε καλά ή όχι. (Πέρυσι το χειμώνα που έλειπα για λίγες μέρες η γυναίκα μου δεν το έβαζε καλά και ο λέβητας δεν άναψε όσο έλειπα με ότι αυτό συνεπάγεται για αυτή και τα παιδιά...). Με την ευκαιρία έκανα ακόμη ένα γενικό καθάρισμα (τούμπα, ελατήρια, πίσω θάλαμο στάχτης κλπ).
2. Άλλαξα και την αντίσταση μόνος μου αν και δυσκολεύτηκα λιγάκι διότι για να γίνει αυτό πρέπει να βγει ο σωλήνας εισαγωγής νωπού αέρα στο χώρο καύσης και αυτός έβρισκε πάνω στο δοχείο διαστολής που είναι πολύ κοντά και σχεδόν ακουμπάνε.
3. Διαπίστωσα ότι ο δικός μου λέβητας έχει το σύστημα air flow (αισθητήρας αέρα εισαγωγής πάνω στο σωλήνα εισαγωγής νωπού αέρα, ο οποίος συνδέεται καλωδιακά με την ηλεκτρονική πλακέτα).
4. Μετά από πολλές προσπάθειες έκανα τελικά έναυση αλλάζοντας συνεχώς τις ρυθμίσεις έναυσης. Το πρόβλημα όμως έχω την εντύπωση ότι οφείλεται στο ότι το συγκεκριμένο πέλλετ (schweighofer), έχει μεγάλο ποσοστό μεγάλων τεμαχίων (μήκος >2,5 έως 3,5 )cm, με συνέπεια κατά την αρχική τροφοδοσία να μην πέφτει αρκετό ώστε να σκεπάζεται η αντίσταση. Σε μερικές περιπτώσεις δε διαπίστωσα ότι ο κοχλίας είτε δυσκολεύεται να γυρίσει, είτε ρίχνει λιγότερο, είτε και καθόλου.

Στο θέμα τώρα το δικό σου, εσύ έχεις πρόβλημα με την έναυση ή τη λειτουργία του λέβητα με το νέο τασάκι που σου έστειλαν;
Αν όχι, μη σε στενοχωρεί που δεν σου έστειλαν μαντεμένιο, αρκεί αυτό να είναι ενισχυμένο και να λειτουργεί κανονικά τόσο κατά τον καθαρισμό όσο και στη λειτουργία του λέβητα.
Πάντως άποψή μου είναι ότι το μαντεμένιο είναι πιο ευαίσθητο σαν υλικό και αν πέσει κάτω μπορεί να σπάσει πολύ πιο εύκολα από ένα μεταλλικό και σε αυτή την περίπτωση δεν θα το καλύψουν εύκολα με εγγύηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138094 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
αυτο που μου εστειλαν ειναι σαν αυτο που σου εδωσαν. περιμενω να ερθει ο τεχνικος να την καθαρισει και θα την αναψω. η αντισταση ποσο κοστιζει; να τους πω να μου την στειλουν. τελικα δεν εβγαλαν μαντεμενιο η οχι;; σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες νομιζω οτι δεν θα εχουμε προβλημα μ αυτο το τααακι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ