Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138244 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δεν επιμένω για τα Π1 και Π2.
Εκείνο που θέλω είναι να ρίχνει την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου (όχι παραπάνω ή παρακάτω) μέσα στα 3-4 λεπτά και μετά, μέχρι να ανάψει, να μην ρίχνει άλλο.
Δεν ξέρω τα άλλα μηχανήματα (άλλες μάρκες) τι στο καλό διαφορετικές ρυθμίσεις έχουν και δεν παρουσιάζουν τα δικά μας προβλήματα;
Πάντως αν το δικό μας έπαιρνε "φλογοβόλο", εγώ θα το έβαζα, ούτε συζήτηση.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138245 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

giokaspart έγραψε: Δεν επιμένω για τα Π1 και Π2.
Εκείνο που θέλω είναι να ρίχνει την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου (όχι παραπάνω ή παρακάτω) μέσα στα 3-4 λεπτά και μετά, μέχρι να ανάψει, να μην ρίχνει άλλο.
Δεν ξέρω τα άλλα μηχανήματα (άλλες μάρκες) τι στο καλό διαφορετικές ρυθμίσεις έχουν και δεν παρουσιάζουν τα δικά μας προβλήματα;
Πάντως αν το δικό μας έπαιρνε "φλογοβόλο", εγώ θα το έβαζα, ούτε συζήτηση.


Όπως σου έγραψα δύο φορές χθες, η ποσότητα που πέφτει στη φάση φ3 είναι ρυθμίσιμη, τη βάζεις στο -5 και είναι ελάχιστη. Δεν θα κανει καμία ζημιά το ελάχιστο πέλετ που θα πέσει.

Ίσα ίσα, αν δεν ρίχνει άλλο όπως θες, δεν θα έχει καύσιμο για να ανεβάσει Θ καυσαερίων στο κατώφλι των περίπου 55 βαθμών!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα έβαζα κι εγώ φλογοβόλο, μάλιστα το κυνήγησα με τεχνικό που το ξέρει καλά το θέμα της έναυσης με υγραέριο, αλλά φοβάται μη γίνει μπαμ και δεν θέλει με τίποτε να πάρει την ευθύνη. Αυτός είναι που μου βρήκε την μεγαλύτερη αντίσταση των 500 βατ και πιστεύει πως θα λυθεί το πρόβλημα. Εγώ αφενός φοβάμαι μήπως το κύκλωμα δε σηκώνει 500 βατ, κι αφετέρου δεν πιστεύω πως τα έξτρα 100 βατ θα κάνουν τόση διαφορά. Θέλω η πιθανότητα αποτυχημένης έναυσης να πέσει από το περίπου 25% που είναι τώρα στο 1%-2%, όχι στο 10%...

Επίσης μου είπε πως προβλήματα έναυσης ταλαιπωρούν σχεδόν ΟΛΟΥΣ όσους πήραν καυστήρα/σόμπα πέλετ. Μου είπε πως ελάχιστα (και όλα εισαγόμενα) είναι τα μηχανήματα που κάνουν πάντα έναυση, αλλά είναι πανάκριβα και ακυρώνουν την επένδυση.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138246 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Α, ξέχασα να γράψω το άλλο το ΥΠΕΡ-χαριτωμένο:

Ήλθε πέρυσι ένας τεχνικός που συνεργάζεται με το εργοστάσιο, και με αυστηρό ύφος μου είπε "ξέρετε πως πρέπει η θερμοκρασία στο δωμάτιο να είναι πάνω από 15 βαθμούς για να κάνει έναυση;"

Μιλάμε για ΘΡΑΣΟΣ, πρέπει να εξασφαλίζουμε θέρμαση στο δωμάτιο που δουλεύει ο καυστήρας για τη... θέρμανση!!!!

Και όντως όσο πιο κρύος είναι ο καιρός, τόσο πιο δύσκολα ανάβει, το έχω επιβεβαιώσει.

Και καλά εγώ που μένω στα Πατήσια στην Αθήνα και στο λεβητοστάσιο σπανίως βλέπω κάτω από 16, ο κάτοικος Ηπείρου/Μακεδονίας/Θράκης τι θα κάνει;;;;

Αστεία πράγματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138247 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Όντως, με το υγραέριο εκεί πέρα δεν πρέπει να παίζουμε, ούτε να ρισκάρουμε.

Στο εργοστάσιο ο τεχνικός που μου πρότεινε την κεραμική, ήταν σίγουρος πως το θέμα θα λυθεί.

Πάντως έχω την πεποίθηση τώρα που το συζητάμε ότι αν δεν λυθεί στο 100%, τουλάχιστον θα περιοριστεί αρκετά. (<5% για μένα θα ήταν αποδεκτό).
Ήδη όπως ανέφερα έχουν περιοριστεί σημαντικά οι αποτυχημένες καθώς άλλαξα τασάκι και αντίσταση. Ίσως θα έπρεπε να αλλάξω πρώτα το τασάκι, να δω τι θα γινόταν για ένα διάστημα και μετά να αλλάξω την αντίσταση. Σκέφτηκα να βάλω πάλι για λίγο την μεταλλική, αλλά έχει αρκετή μανούρα το πέρασμα διότι υπάρχει θέμα με το δοχείο διαστολής εκεί που το έχουν βάλει και δεν προνόησα να το βγάλω από εκεί στην αρχική εγκατάσταση, αφού έχω άλλο μεγαλύτερο εξωτερικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138248 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δηλαδή, εδώ που το χειμώνα έχουμε μερικές μέρες ολικό παγετό και κατεβαίνει η ελάχιστη συχνά στους -7, - 8 τι θα πρέπει να κάνουμε, να του βάλουμε μαγκάλι ή να τον βάλουμε δίπλα στο τζάκι;

Αστεία πράγματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138264 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
giokspart γιατι σκεφτεσαι να αλλαξεις την αντισταση σε μεταλλικη;; δεν κανει δουλεια;; εμενα σημερα μου ηρθε και περιμενω τον τεχνικο να την αλλαξει. λες να μην το κανω:;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ