Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142218 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ο μηχανικός παραγωγής του εργοστασίου απέκλεισε το ενδεχόμενο να ευθύνεται ο σωλήνας, οπότε δε θα το κυνηγήσω περισσότερο.

Οι στροφές κατά την έναυση είναι στο τέρμα, πάνω από 2500

Ακριβώς δεν ξέρω να σου πω, γιατί πέρυσι μου έβγαλε κάποιο σφάλμα και μου είπε για να το λύσω να απενεργοποιήσω τον έλεγχο στροφών. Με διαβεβαίωσε όμως τις προάλλες πως με το μεταβατικό αέρα στο +10 οι στροφές είναι πρακτικά στο μέγιστο του ανεμιστήρα.

Έχουμε όμως δοκιμάσει και με πολλές άλλες τιμές, αφού από το τηλέφωνο δεν μπορεί να καταλάβει αν φταίει ο υπερβολικά λίγος ή πολύς αέρας. Έτσι μου είπε να δοκιμάσω με πολλές άλλες τιμές, +5, +3, 0, -3, -10. Τα πάντα όλα. Και ως αποτέλεσμα, τα πάντα τίποτε.

Άστα βράστα.

Θα δοκιμάσω το κάψιμο με τον αναπτήρα.

Επίσης έχω φτάσει σε τέτοιο κωμικοτραγικό σημείο απελπισίας που σκέφτομαι να τον ανάβω με ΔΑΔΙ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142219 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ανοίγω το πορτάκι, αυτό εννοώ

Όταν το ανοίγω το φαν δουλεύει, δεν θυμάμαι να σταματάει πάντως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142220 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία από το σημείο έναυσης μέσα στο τασάκι όταν είναι σβηστό και καθαρό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142222 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η σωστή λειτουργία του μηχανήματος (και στην ένασυη) είναι συνάρτηση 3 παραμέτρων:
1) το μηχανικό σύστημα.
2) Το λογισμικό
3) Το πέλλετ.

Για να μην ανάβει με τίποτα, κάποιο από τα παραπάνω έχει θέμα, μπορεί και όλα κατά πολύ ή λίγο.
Αν το πέλλετ όμως σε άλλα μηχανήματα καίγεται, δεν μπορεί να φταίει αυτό.
Αν με όλες τις δυνατές ρυθμίσεις του λογισμικού δεν ανάβει, μάλλον δεν θα φταίει αυτό.
Άρα τι μένει;
Και εγώ πίστευα, όπως σου είχα πεί ότι έφταιγε το λογισμικό. Όμως δεν έφταιγε αυτό τελικά....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142228 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες από το μηχάνημα, τη σύνδεση και το πέλλετ.
Στην (α) φαίνεται ο σωλήνας όπως βγαίνει μέσα στο τασάκι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142261 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το μηχάνημα πρέπει να το δει κάποιος γνώστης. Εγώ μπορεί να έχω μπροστά στα μάτια μου το πρόβλημα και να μην το "βλέπω". Ο μηχανικός το εργοστασίου μόνο από το τηλέφωνο ενημερώνεται (πλέον δεν σηκώνει το τηλέφωνο, και δεν θα μπω στη διαδικασία να τον καλέσω από άλλο τηλέφωνο και να τον βρίσω). Ο αθηναίος συνεργαζόμένος τεχνικός του, όταν έρχεται, έχει ύφος 10 καρδιναλίων και εκτελεί αποκλειστικά τις εντολές που έχει λάβει απο το μηχανικό. Ούτε να ελέγξει, ούτε να ακούσει, ούτε να απαντήσει σε ερωτήσεις. Το κατάστημα το ενημέρωσα την Παρασκευή και τους έστειλα αναλυτικό ιστορικό το ίδιο βράδυ. Από τότε, έχουν ξεσκιστεί να με βοηθήσουν, με τον εξής τρόπο: ενημέρωσαν τον αντιπρόσωπο, τη ΒΙΟΣΠΙΤΙ, τη Δευτέρα το μεσημέρι. Σήμερα που τους κάλεσα το μεσημέρι, μου απάντησαν πως περιμένουν την απάντηση της αντιπροσωπείας. Αν η απάντηση έλθει την άλλη εβδομάδα, δεν έχουν πρόβλημα, στην τελική, εγώ έχω ξεμείνει δίχως θέρμανση, όχι αυτοί... Μιλάμε με έχουν κατα-συγκινήσει. Ούτε καν να στείλουν τον τεχνικό τους ΜΗΠΩΣ και βρει κάτι στραβό, να κάνει κάποιους ελέγχους, και σε κάθε περίπτωση να ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙ τη βλάβη και να τη μεταφέρει στον αντιπρόσωπο ή στο εργοστάσιο ως "ειδικός", γιατί εγώ ως καταναλωτής μπορεί να λέω ό,τι θέλω. Ούτε αυτό δεν αξιώθηκαν να κάνουν, το πλέον προφανές και αυτονόητο.

Άστα βράστα σου λέω φίλε μου...

Το πέλετ μου αυτή τη στιγμή είναι 1/3 καρυπίδης και 2/3 golden nugget. Άναψα από ένα κομματάκι με αναπτήρα, το καρυπίδης έπαιρνε και κρατούσε φλόγα για περίπου 10", το άλλο έσβηνε αμέσως μόλις απομάκρυνα τον αναπτήρα... Με άλλα λόγια το καρυπίδης μάλλον βοηθά την κατάσταση, ενώ περίμενα το αντίθετο με βάση τη φήμη που έχουν αυτά τα δύο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ