Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138207 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Θα στο εξηγήσω πιο αναλυτικά αφού επιμένεις

Όταν τελειώσει η Π2, μπαίνουμε στη λεγόμενη "μεταβατική φάση". Εκεί το πέλετ που πέφτει ελέγχεται από το -5 ως +5. Αν του βάλεις λοιπόν -5, πετυχαίνεις να πέφτει το ελάχιστο δυνατόν και να μη γίνει κόμπλα με την έναυση. Περίπτωση το πέλετ που πέφτει να σβήσει τη φωτιά δεν υπάρχει, γιατί η φωτιά πάντα ανάβει ελαφρώς αριστερά ή δεξιά και έτσι δεν επηρεάζεται από το πέλετ που κατεβαίνει

Σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται να σου φτιάξουν ποτέ λογισμικό όπως εσύ το θες... Αλλά για μένα οπως σου εξήγησα κάτι τέτοιο απλά δε χρειάζεται, δεν είναι εκεί το αδύνατο σημείο της υπόθεσης

Η κεραμική αντίσταση ΔΕΝ υπερέχει σε "θερμότητα" όπως λες, μόνο σε ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. Σε θερμότητα υστερεί αφού είναι 300 βατ. Εμένα η μαμίσια είναι 400.

Μένει να μας πεις σε λίγες εβδομάδες αν τελικά η αντίσταση σε βοήθησε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138237 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ΟΚ! Καμία αντίρρηση, άλλο θερμότητα και άλλο θερμοκρασία.
Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι για να ανεβάσει μία ηλεκτρική αντίσταση τη θερμοκρασία σε ένα επίπεδο, θα πρέπει να προσφέρει ανάλογο ποσό θερμότητας.
Τώρα ανάλογα με την ισχύ της εκείνο που παίζει ρόλο είναι ο χρόνος. Δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσουμε σε αυτό. Ενδεχομένως η κεραμική να είναι ποιο αποδοτική και απορροφώντας λιγότερη ηλεκτρική ισχύ να αποδίδει μεγαλύτερη θερμική ισχύ σε σχέση με μία μεταλλική. Τέλος πάντων αυτό δεν είναι το μείζον πρόβλημα.

Το πρόβλημα το δικό μου είναι η κατανόηση των Π1 και Π2.
Εκεί νομίζω ότι υπάρχουν παράμετροι (χρόνοι λειτουργίας και αναμονής του κοχλία, χρόνοι λειτουργίας - αναμονής και στροφές του ανεμιστήρα και χρόνος έναρξης θέρμανσης της αντίστασης), οι οποίες ρυθμίζονται από το λογισμικό και ότι στη δική μας περίπτωση θέλουν τροποποίηση από το πρόγραμμα που έχουν πάρει στο εργοστάσιο από τους Ιταλούς. Δλδ δεν νομίζω ότι χρειάζεται άλλο πρόγραμμα, απλά με το υπάρχουν να αλλάξουν τη ρύθμιση κάποιων από τις παραμέτρους που ανέφερα στο μενού της έναυσης και μόνο.

Προς το παρόν, χθες που χρειάστηκε να ανάψει μια φορά, το έκανε χωρίς πρόβλημα.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138238 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η κεραμική ανεβάζει υψηλότερη θερμοκρασία λαμβάνοντας μικρότερη ισχύ. Είναι προφανώς θέμα υλικού.

Δεν καταλαβαίνω τι θες να αλλάξει στις Π1 και Π2

Π1= χρόνος θέρμανσης αντίστασης. Καμία παροχή καυσίμου. Γύρω στα 2 λεπτά είναι καλά.

Π2= χρόνος παροχής καυσίμου με συγκεκριμένο ρυθμό που δεν αλλάζει, ώστε να υπάρχει πέλετ για την έναυση. Καμία ροή αέρα. Γύρω στα 2 λεπτά είναι καλά. Ταυτόχρονα συνεχίζει να θερμαίνεται η αντίσταση.

Φ3= η φάση όπου η ροή αέρα είναι μεγάλη και υποτίθεται πως θα πάρει φωτιά, νομίζω τη λένε μεταβατική φάση, εκεί η ροή καυσίμου ελέγχεται από το -5 ως +5 και αέρα από -10 ως +10, εγώ έχω ψηλά τον αέρα και στο -3 το πέλετ για να μη κάνει σωρό και "πνίξει" την αντίσταση

Φ4= μπαίνει στη φάση 4 όταν η Θ καυσαερίων έχει περάσει το κατώφλι που έχεις ορίσει (π.χ. 55) και πλέον η φωτιά σταθεροποιείται (το λένε νομίζω διάρκεια φλόγας ΟΝ), το έχουν από το εργοστάσιο πάρα πολύ ψηλά στα 350", εγώ το έχω κατεβάσει στα 120" και θα το κατεβάσω κι άλλο, οι καυστήρες πέλετ αργούν γενικά πολύ, δεν χρειάζεται να το ξεσκίζουν όμως στην καθυστέρηση χωρίς λόγο... έλεος... να περιμένεις 40 λεπτά για να ζεσταθούν τα σώματα...

Φ5= γρήγορη μετάβαση στην φούλ παροχή (δηλαδή ως τότε φέρνει με τον κοχλία κάτω από τα 2" και στη Φ5 μετά από λίγο ανεβαίνει εκεί που το έχεις σετάρει, στα 3-4-5" )
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138239 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Αν θυμάμαι καλά, στο εργοστάσιο μου είπε ένας τεχνικός (είχε έλθει πέρυσι στο σπίτι για την 1η ρύθμιση), ότι οι χρόνοι Π1 και Π2 αφορούν τους χρόνους λειτουργίας του κοχλία τροφοδοσίας μόνο. Δεν το διευκρίνισα όμως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138241 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η διάρκεια φλόγας σε μένα είναι νομίζω χαμηλά σεταρισμένη ήδη από το εργοστάσιο.
Γενικά αν ανάψει και μετά δεν είχα μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα αν εξαιρεθεί μία φορά μόνο που μου έσβησε εν λειτουργία μάλλον από τροφοδοσία διότι με το μεγάλο πέλλετ σε κάθε στροφή του κοχλία πέφτει μικρότερη ποσότητα. Μετά από αυτό ανέβασα το πέλλετ ισχύος στο +2 και δεν είχα ξανά θέμα.
Στο ΟΝ πιστεύω ότι το σύστημα air Flow κάνει καλή δουλειά διότι σε μένα υπάρχει μεγάλος ελκυσμός στην καμινάδα αφού ανεβαίνει 5 ορόφους. Αυτό υποτίθεται ότι βοηθάει και στην έναυση, αλλά μάλλον όχι τόσο επιτυχημένα ως τώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138242 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Αποκλείεται. Για τις Π1 και Π2 είμαι 101% σίγουρος.

Τι θες να αλλάξεις στο πρόγραμμα δεν μας είπες όμως.

Για μένα το πρόγραμμα είναι λογικό. Αρκεί η αντίσταση να έχει την ισχύ και το σχήμα που απαιτείται ώστε να ανάψει το σκασμένο...

Ορισμένοι καυστήρες έχουν έναυση με φλόγα υγραερίου. Το είπα στο μηχανικό του εργοστασίου και μίλησε περιφρονητικά για "φλογοβόλο". Το ίδιο απόγευμα πέτυχα έναυση στην ΠΕΜΠΤΗ προσπάθεια, και του έστειλα μήνυμα "φίλε καλύτερα το φλογοβόλο, αν ΦΕΡΝΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ". Φυσικά δεν απάντησε, τι να απαντήσει... Έχω μαρτυρήσει δύο χειμώνες με το μηχάνημά τους... Κι εγώ και τόσοι άλλοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ