Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138272 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Φίλε δεν είναι ευοίωνα όσα γράφεις, 1 στις 7 αποτυχημένη με υψηλες θερμοκρασίες περιβάλλοντος; 14%;

Ψαχούλεψα και βρήκα το σωλήνα όπου μπαίνει, περιέργως με τα δάχτυλα δεν αισθάνθηκα αυλάκια βίδας πουθενά, ένα λείο σωλήνα ένιωσα

Με τι ακριβώς σωληνωτό κλειδί την έβαλες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138278 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το ποσοστό σχετικά φαίνεται μεγάλο αλλά δεν είναι ακόμα αξιόπιστο γιατί είναι μικρός ακόμη ο συνολικός αριθμός των εναύσεων.

Μόλις βγάλεις το σωλήνα αέρα, θα πρέπει να αποσυνδέσεις την αντίσταση από τις κλέμες και τα δύο καλώδια που την τροφοδοτούν θα τα περάσεις μέσα από ένα σωληνωτό 17 άρι κλειδί. Περιστρέφοντάς το μαλακά θα πιάσεις το παξιμάδι της, θα το ξεβιδώσεις και μετά θα την τραβήξεις έξω από τα καλώδια. Εγώ την έβγαλα πολύ εύκολα. Προσοχή όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, καλό θα είναι να περνάει αέρας μέσα από την πίπα της (κεραμικής), απομακρύνοντας μεταξύ τους λίγο τα καλώδια σύνδεσής της, πίσω ακριβώς από το παξιμάδι που βιδώνει στη θέση της μέσα στο σωλήνα έναυσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138280 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλησπέρα,έπεσα στο θέμα σας κατά λάθος αλλά μου τράβηξε την προσοχή ότι τυχαίνει αποτυχημένη έναυση σε λέβητα πέλλετ και θυμήθηκα ότι πέρυσι και εγώ κάθε ημέρα για δύο μήνες είχα και μία αποτυχημένη έναυση. Κανείς δεν μου έδινε λύση ώσπου τελικά πρόσεξα ότι το δοχείο όπου έπεφτε το πέλλετ για να καεί δεν το τοποθετούσα σωστά και όπως έλεγε το manual (έπρεπε να κουμπώνει στο σωλήνα της αντίστασης με αποτέλεσμα να μην ακουμπάει η αντίσταση με το δοχείο καθόλου) και έτσι μία στο τόσο να έχω αποτυχημένη έναυση.
Δεν ξέρω αν βοήθησα πάντως την καλησπέρα μου και πάλι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138282 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
το ιδιο ακριβως προβλημα περσι ειχα κι εγω και ειχαν σπασει τα νευρα μου. φετος ελπιζω με το νεο τασακι και την αντισταση να μην εχω θεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138283 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

giokaspart έγραψε: Το ποσοστό σχετικά φαίνεται μεγάλο αλλά δεν είναι ακόμα αξιόπιστο γιατί είναι μικρός ακόμη ο συνολικός αριθμός των εναύσεων.

Μόλις βγάλεις το σωλήνα αέρα, θα πρέπει να αποσυνδέσεις την αντίσταση από τις κλέμες και τα δύο καλώδια που την τροφοδοτούν θα τα περάσεις μέσα από ένα σωληνωτό 17 άρι κλειδί. Περιστρέφοντάς το μαλακά θα πιάσεις το παξιμάδι της, θα το ξεβιδώσεις και μετά θα την τραβήξεις έξω από τα καλώδια. Εγώ την έβγαλα πολύ εύκολα. Προσοχή όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, καλό θα είναι να περνάει αέρας μέσα από την πίπα της (κεραμικής), απομακρύνοντας μεταξύ τους λίγο τα καλώδια σύνδεσής της, πίσω ακριβώς από το παξιμάδι που βιδώνει στη θέση της μέσα στο σωλήνα έναυσης.


Σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα μετά από άλλες 20 εναύσεις

Η περιγραφή που κάνεις είναι για αφαίρεση, σωστά; Εμένα την έχουν βγάλει ήδη την παλιά. Με ενοχλεί που δεν ένιωσα αυλάκια βίδας πουθενά στο σωλήνα.

Σωλήνας αέρα; Τι εννοείς; Εγώ με τα δάχτυλα έπιασα το σωλήνα στον οποίο κουμπώνει η αντίσταση και μπαίνει μέσα του σωληνωτά. Αυτό το σωλήνα εννοείς, έτσι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138289 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε:

giokaspart έγραψε: Το ποσοστό σχετικά φαίνεται μεγάλο αλλά δεν είναι ακόμα αξιόπιστο γιατί είναι μικρός ακόμη ο συνολικός αριθμός των εναύσεων.

Μόλις βγάλεις το σωλήνα αέρα, θα πρέπει να αποσυνδέσεις την αντίσταση από τις κλέμες και τα δύο καλώδια που την τροφοδοτούν θα τα περάσεις μέσα από ένα σωληνωτό 17 άρι κλειδί. Περιστρέφοντάς το μαλακά θα πιάσεις το παξιμάδι της, θα το ξεβιδώσεις και μετά θα την τραβήξεις έξω από τα καλώδια. Εγώ την έβγαλα πολύ εύκολα. Προσοχή όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, καλό θα είναι να περνάει αέρας μέσα από την πίπα της (κεραμικής), απομακρύνοντας μεταξύ τους λίγο τα καλώδια σύνδεσής της, πίσω ακριβώς από το παξιμάδι που βιδώνει στη θέση της μέσα στο σωλήνα έναυσης.




Σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα μετά από άλλες 20 εναύσεις

Η περιγραφή που κάνεις είναι για αφαίρεση, σωστά; Εμένα την έχουν βγάλει ήδη την παλιά. Με ενοχλεί που δεν ένιωσα αυλάκια βίδας πουθενά στο σωλήνα.

Σωλήνας αέρα; Τι εννοείς; Εγώ με τα δάχτυλα έπιασα το σωλήνα στον οποίο κουμπώνει η αντίσταση και μπαίνει μέσα του σωληνωτά. Αυτό το σωλήνα εννοείς, έτσι;


Στο δικό μου μηχάνημα (20KW), για να έχεις πρόσβαση στην αντίσταση πρέπει να αφαιρεθεί ο σωλήνας Φ60, από τον οποίο γίνεται η τροφοδοσία αέρα στο σωλήνα της αντίστασης.
Εάν η αντίσταση είναι μέσα στο σωλήνα, σωστά δεν μπορεί να ακουμπήσεις τα πάσα τα οποία είναι εσωτερικά. Το περίεργο είναι πως χωράνε τα δάκτυλα εκεί δεδομένου ότι ο σωλήνας αυτός είναι στενός. Ενδεχομένως το μηχάνημα το δικό σου να είναι διαφορετικό.
Πάντως και η δική μου η μεταλλική είχε μήκος 17 cm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ