Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138371 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Με βάση τις περσινές τιμές πετρελαίου, και για μονάδα που εξυπηρετεί δύο διαμερίσματα, είχα υπολογίσει απόσβεση σε περίπου 5 χρόνια

Τώρα που το πετρέλαιο έχει πέσει και το πέλλετ όχι, πάμε τουλάχιστον 6.5

Αν είχα ΦΑ θα είχα βάλει αλλά στο δρόμο μου προς το παρόν δεν έχει έλθει

Βέβαια στο excel που έχω φτιάξει δεν έχω βάλει την ταλαιπωρία των αναρίθμητων αποτυχημένων εναύσεων, τους καθαρισμούς, το κουβάλημα, τα ανέβα-κατέβα μέσα στο κρύο/βροχή δύο ορόφους, τα τηλεφωνήματα στο εργοστάσιο, την καθυστέρηση μέχρι να δεήσει να ζεστάνει το νερό, τον εκνευρισμό που προκύπτει από όλα τα παραπάνω, τις τσιτωμένες φωνητικές χορδές από τις βοές "Επιτέλους, τι αμαρτίες πληρώνω;;;;;;" κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138372 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Με βάση τις περσινές τιμές πετρελαίου, και για μονάδα που εξυπηρετεί δύο διαμερίσματα, είχα υπολογίσει απόσβεση σε περίπου 5 χρόνια

Τώρα που το πετρέλαιο έχει πέσει και το πέλλετ όχι, πάμε τουλάχιστον 6.5

Αν είχα ΦΑ θα είχα βάλει αλλά στο δρόμο μου προς το παρόν δεν έχει έλθει

Βέβαια στο excel που έχω φτιάξει δεν έχω βάλει την ταλαιπωρία των αναρίθμητων αποτυχημένων εναύσεων, τους καθαρισμούς, το κουβάλημα, τα ανέβα-κατέβα μέσα στο κρύο/βροχή δύο ορόφους, τα τηλεφωνήματα στο εργοστάσιο, την καθυστέρηση μέχρι να δεήσει να ζεστάνει το νερό, τον εκνευρισμό που προκύπτει από όλα τα παραπάνω, τις τσιτωμένες φωνητικές χορδές από τις βοές "Επιτέλους, τι αμαρτίες πληρώνω;;;;;;" κλπ.


Ποσο πλήρωσες για τον λέβητα pellet και ποσο πετρελαιο εκαιγες τους καλους καιρους που ηταν φτηνο;

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138374 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σε μένα ο λέβητας μου κόστισε 2000 € (αγορά + εξαρτήματα αντικατάστασης) με εγκατάσταση προσωπική εργασία αποκλειστικά. Την εποχή Π.Μ. (Προ Μνημονίου) για 100 τ.μ. χρειαζόμουν από 1200 έως 1350 λίτρα πετρέλαιο + 2-3 τόνους ξύλα για το τζάκι.
Πέρυσι υπολόγιζα απόσβεση σε 3,5 έως 4,5 χρόνια. Με τιμή πέλλετ 250 - 260 €/τόνο (αγορά το καλοκαίρι), νομίζω ότι είμαι εντός των πλαισίων των αρχικών υπολογισμών, χωρίς να κάψω καθόλου το τζάκι που έχει πολύ βρωμιά.
Αν λυθεί το θέμα με τις εναύσεις, που από σήμερα είμαι πλέον αρκετά αισιόδοξος μιας και από το πρωί δουλεύει ρολόι, δεν νομίζω να πω οτι το μετάνιωσα παρά την ταλαιπωρία για ένα χρόνο.
Το θέμα για μένα είναι ότι δεν θα σκέφτομαι με χρηματηστηριακούς όρους τη θέρμανση κάθε χειμώνα και δεν θα υπάρχει εξάρτηση από κάθε πα@%$ρα που θα βάζει και θα βγάζει φόρους και επιδόματα. Με 3-4 στρέμματα γαιδουράγκαθο ή 10-12 στρέμματα αμπέλι, στην έσχατη ανάγκη, λύνεται το πρόβλημα σχεδόν τζάμπα και σου μένει το κρασάκι και το τσίπουρο να απολαμβάνεις στο τζάκι τις κρύες νύχτες του χειμώνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138375 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

giokaspart έγραψε: Σε μένα ο λέβητας μου κόστισε 2000 €


Εχετε μικρές καταναλώσεις οπότε κανετε πιο αργα αποσβέσεις αλλά και δεν πηρατε πανακριβα μηχανηματα οπότε είστε μια χαρά. Φυσικά να μην εχουν προβληματα και να προσεχετε το pellet. Εχω φίλο με Vesta που πηρε καποιο πελλετ και ειχε προβλημα και του ειπαν απο το εργοστασιο να μη ξαναπαρει το συγκεκριμενο. Υπαρχουν αλλα μηχανηματα που καινε τα παντα αλλα είναι και πιο ακριβα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138376 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

jnet έγραψε:
Φυσικά να μην εχουν προβληματα και να προσεχετε το pellet.


Ακριβώς εκεί είναι το ζήτημα το δικό μας. Και προβλήματα είχαμε (ελπίζω επιτέλους να λύθηκαν) και με τα πέλλετ δεν βγάζεις άκρη.
Υπάρχουν τόσες μάρκες, τόσες ποιότητες και τόσες παρτίδες που χάνεται η μπάλα.
Θεωρώ ότι το πρόβλημα ειδικά με τη σταθερή ποιότητα σε κάθε εταιρεία, δεν βρίσκεται στο ότι δεν ενδιαφέρεται ή ότι θέλει να κοροϊδέψει τους καταναλωτές, αλλά στο ότι η πρώτη ύλη (ξύλο) είναι δύσκολο να έχει κάθε φορά συγκεκριμένα stadards.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138377 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
με μισή παλέτα τσβάι, παρατημένη στην αυλή από το καλοκαίρι και με τα μισά τσουβαλάκια (αυτά που χτυπούσε ο ήλιος και έτρωγε η βροχή) διαλυμένα και το υλικό σε πολύ άσχημη κατάσταση, έκανα δύο δοκιμαστικά ανάματα και το ξεκίνησα κανονικά από εχθές .... κανένα πρόβλημα στον 27αρι με air flow για σπίτι 140 τμ.

με φτύνω για να μη με ματιάξω, με αυτά που διαβάζω εδώ :whistle: :oops: :whistle:

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ