Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143294 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: θα εχω προβλημα δηλαδη;; μπορει να συμβει κατι;; το μηχσνημα μεσα στο σπιτι ειναι αλλα οι σωληνες εξω. μα 1.8 ειναι οταν ειναι σβηστει. μου ειπε ο υδραυλικος οτι αν πεσει τοσο κατω θα αργουν να ζεσταθουν τα σωματα.



Δες στις ρυθμίσεις idro, τη μέγιστη πίεση η οποία είναι νομίζω 2,5 bar. Αν έχεις πίεση στο κύκλωμα κοντά στο όριο αυτό- όπως λες 2,4 - υπάρχει κίνδυνος αν ανέβει λίγο ακόμη να σου μπλοκάρει τη λειτουργία το μηχάνημα λόγω υπερβολικής πίεσης.
Επειδή η σόμπα είναι μέσα στο σπίτι και δεν υπάρχει μεγάλη υψομετρική διαφορά μεταξύ ανώτερου και κατώτερου σημείου στο κύκλωμα, δεν υπάρχει κανένας λόγος κατά την άποψή μου να έχεις τόση πίεση. Το πόσο γρήγορα ή όχι ζεσταίνονται τα σώματα είναι θέμα ισχύος του κυκλοφορητή ο οποίος ούτως ή άλλως ρυθμίζεται (έχει συνήθως 3 "σκάλες".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143296 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Να διευκρινίσω πως έχω Θ στόχου τους 55 βαθμούς

Θέλω ως 52-53 περίπου να δουλεύει στον ψηλό κοχλία, ας πούμε στο 4

Αλλά από κει και πάνω, να πέφτει στο 2 ή και 1.8, όχι στο 3.4 περίπου που πέφτει τώρα



1. Ο κοχλίας δεν μπλοκάρει με την έννοια ότι σταματάει να ρίχνει. Απλά αφενός όταν φρακάρει στον έλικα με σκληρά κομμάτια πέλλετ ζορίζεται και αφετέρου αν το ποσοστό μεγάλων τεμαχίων είναι μεγάλο, τότε η κατά βάρος ποσότητα που ρίχνει είναι μικρότερη από ότι όταν το πέλλετ είναι μαλακό και τα τεμάχια <2,5 cm.
Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αυξηθεί η τροφοδοσία καυσίμου αναλόγως σε ποιό σημείο της λειτουργίας μένει από καύσιμο.
2. Η θερμοκρασία στόχου 55 είναι κατά την άποψή μου χαμηλά. Γιατί δεν την ανεβάζεις στους 60-65;
3. Οι τελικές ρυθμίσεις που έχω με το σβάι, με τις οποίες δεν έχω πλέον κανένα αλάρμ είναι:
πέλλετ: μεταβατικές 0, ισχύος: +3
αέρας: μεταβατικές +6, ισχύος -1
θερμοκρασία ενεργοποίησης βεντιλατερ 55
κοχλίας: χρόνος στην ελάχιστη : 1,6 και στη μέγιστη:3,5
αέρας καύσης: έλεγχος παροχής on, έλεγχος στροφών off
παροχή στην ελέχιστη: 235 και στη μέγιστη 250
στροφές στην ελάχιστη:1750 και σρη μέγιστη 2200.
μενού έναυσης:
θερμοκρασία καυσαερίων on 60 & off 55
προέναυση 1: 100 , προέναυση 2: 210, εν θερμώ: 205, διάρκεια φλόγας: 160

Δοκίμασε λίγο αντίστοιχες ρυθμίσεις έναυσης και κυρίως την προέναυση 2 και την προέναυση εν θερμώ.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143297 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: .
Πώς μπορώ να το κάνω να πέφτει περισσότερο ο κοχλίας; Μήπως πρέπει να βάλω ελάχιστο όχι 1.6 αλλά π.χ. 1;


Και η απάντηση όπως φαίνεται είναι ακριβώς αυτή. Του έριξα το χαμηλό από 1.6 στο 1, και τώρα η μείωση καθώς πλησιάζει το στόχο είναι μεγαλύτερη. Με το μεγάλο διαμέρισμα της αδελφής μου ως φορτίο, κρατούσε θερμοκρασία 54 με τον κοχλία μόλις στο 1". Η φωτιά είχε ύψος περίπου 20εκ (αντί για 35-40) και αρκετή δύναμη, δεν μου κάνει εντύπωση που αρκούσε να αντισταθμίσει τις απώλειες του κυκλώματος του καλοριφέρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143324 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

giokaspart έγραψε: 1. Ο κοχλίας δεν μπλοκάρει με την έννοια ότι σταματάει να ρίχνει. Απλά αφενός όταν φρακάρει στον έλικα με σκληρά κομμάτια πέλλετ ζορίζεται και αφετέρου αν το ποσοστό μεγάλων τεμαχίων είναι μεγάλο, τότε η κατά βάρος ποσότητα που ρίχνει είναι μικρότερη από ότι όταν το πέλλετ είναι μαλακό και τα τεμάχια <2,5 cm.
Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αυξηθεί η τροφοδοσία καυσίμου αναλόγως σε ποιό σημείο της λειτουργίας μένει από καύσιμο.


Ο ίδιος ο Σάββας μου είπε πως μπλοκάρει λόγω "σκληρού πέλετ". Ναι, φρακάρει και δεν γυρίζει, αυτό συμβαίνει, δεν ζορίζειται απλώς, σταματάει και δεν ξαναπροσπαθεί. Ο Σάββας μου είπε πως δεν είναι δυνατόν να αλλάξουν το πρόγραμμα ώστε να κάνει μια 2η προσπάθεια που όπως φαίνεται θα έλυνε το πρόβλημα. Άρα συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πώς αυξάνοντας την τροφοδοσία θα λυθεί το πρόβλημα. Δεν βλέπω καμία συσχέτιση ανάμεσα στο ότι φρακάρει και στο βάρος του πέλετ που πέφτει. Και ο Σάββας δεν είχε κάτι να μου προτεινει (παρότι τον πίεσα) εκτός από το να αγοράσω άλλο πέλετ (τεχνοπέλετ ή άλφαγουντ) και να το ανακατέψω με το όσο ΓΝ μου έχει μείνει ώστε να μετριαστεί το πρόβλημα.

Η Θ=55 φαίνεται όντως χαμηλή ωστόσο τα σώματα καίνε, και μου φτιάχνει εντός περίπου 90' και ζεστό νερό για μπάνιο, νερό που το μιξάρω περίπου 50-50, άρα δεν βλέπω το λόγο να ανεβάσω τη Θ νερού. Με άλλα λόγια το μόνο παράπονο που ΔΕΝ έχω είναι ότι δεν ζεσταίνομαι. Εφόσον κάνει έναυση και εφόσον δεν βγάλει Α02, όλα πάνε καλά.

Τις ρυθμίσεις αέρα και πέλετ τις έχω ψειρίσει με το Σάββα στο τηλέφωνο και δεν τις αλλάζω πια. Έχω πλέον πολύ πιο γρήγορη μετάβαση από την έναυση στη φάση ΟΝ από ό,τι πέρυσι, έχω σχετικά γρήγορη αύξηση Θ νερού αλλά και χαμηλή κατανάλωση στη φάση που το νερό πλέον έχει ζεσταθεί, άρα μένει να απαλλαγώ από τα προβλήματα έναυσης και μπλοκαρίσματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143344 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σε μένα δεν σταμάτησε ποτέ.
Αυτό που διαπίστωσα 3-4 φορές συνολικά που έβγαλε Α02, ήταν ότι ζοριζόταν και έριχνε λιγότερο απ' ότι θα έπρεπε και έσβηνε η φλόγα από ατροφία. Πάντως ποτέ δεν σταμάτησα και μάλιστα ενώ είχε σβήσει μετά έβρισκα μέσα στο τασάκι άκαυτο πέλλετ, πράγμα που σημαίνει ότι ενώ ή φωτιά είχε σβήσει, στο μικρό χρονικό διάστημα που μεσολαβούσε μέχρι να πέσει η θερμοκρασία καυσαερίων και να βγεί το αλάρμ, ο κοχλίας συνέχιζε να ρίχνει.
Άρα μιλάμε για διαφορετική περίπτωση.
Αφού δεν μπορεί να παρέμβει στο λογισμικό ο Σάββας αποκλείει το ενδεχόμενο να αλλάξει η ισχύς του μοτερ του κοχλία;
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό, αλλά την προτείνω σαν εναλλακτική λύση για συζήτηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143403 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ρώτησα το Σάββα γιατί στις πρώτες 50 σακούλες δεν έβγαλε πρόβλημα αλλά μόνο τώρα. Μου απάντησε πως το μοτέρ έχει ταλαιπωρηθεί από τις 50 και τώρα αυτό εκδηλώνεται. Αυτό για μένα είναι άτοπο, ένα μοτέρ δεν κουράζεται, είτε δούλεύει είτε όχι. Τον ρώτησα αν θα το πάρω στο χέρι κάποια στιγμή σύντομα και μου ειπε "ναι μάλλον", μου είπε πως το μοτέρ μόνο κοστίζει περί τα 50-60Ε, χώρια η εργασία. Όταν έλθει εκείνη η ώρα θα ζητήσω λιγο ισχυρότερο μοτέρ.

Πάντως τις δύο τελευταίες μέρες δεν έχει βγάλει Α02. Και με κοχλία στο 4 δουλεύει και πολύ αποδοτικά. Έχω υπολογίσει ότι στο 4 ζεσταίνει πολύ γρηγορότερα το νερό καταναλώνοντας λιγότερο πέλετ από ό,τι με 2.7

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ