Στάχτη στην καμινάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51642 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα

DOOM_NX έγραψε: Είναι λογικό
σε 3 βδομάδες χρήσης, να ανοίγω την τάπα στο ταφ καθαρισμού της καμινάδας
και να βρίσκω 1 κιλό στάχτη μέσα;
:ohmy: :ohmy: :ohmy:

με SUPER DOOMper λέβητα
και SUPER DOOMper πέλλετ

παράααααλογοοοο....

Μείωσε αέρηδες στα 2 βιντυλατερ
Δες durability -


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51647 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα
1 βεντιλατέρ έχω!

Αύξησα τον αέρα βασικά γιατί έβλεπα κατάλοιπα στο σχαράκι. Μακακία έκανα μάλλον. Τώρα με την ψηλότερη καμινάδα θα ρουφάει ακόμα περισσότερο.

Η βλακεία είναι οτι κανείς δεν ξέρει να μου πει αν έχω μεγάλη ή μικρή ροή αέρα. Οι εκπρόσωποι της Kiturami δε μέτρησαν απολύτως τίποτα. Ούτε θερμοκρασία καυσαερίων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51660 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα

DOOM_NX έγραψε: 1 βεντιλατέρ έχω!

Αύξησα τον αέρα βασικά γιατί έβλεπα κατάλοιπα στο σχαράκι. Μακακία έκανα μάλλον. Τώρα με την ψηλότερη καμινάδα θα ρουφάει ακόμα περισσότερο.

Η βλακεία είναι οτι κανείς δεν ξέρει να μου πει αν έχω μεγάλη ή μικρή ροή αέρα. Οι εκπρόσωποι της Kiturami δε μέτρησαν απολύτως τίποτα. Ούτε θερμοκρασία καυσαερίων.

βρες κάποιον που να έχει όργανο να μετρήσεις τον ελκυσμό.

- Έχω διαβάσει για τις περιπετειές σου,..... και εύχομαι να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις που διατύπωσες στο παρελθόν για την Ελληνική λεβητοποιία.
Δεκάδες φίλοι και συντοπίτες μου, έχουν σωστή λειτουργία με συνολικό κόστος κάτω από 3.300 ευρώ- αγορά και εγκατασταση.
Και αν είσαι απο Καρδίτσα, κακώς δεν προτίμησες -κατα την γνωμη μου- λέβητα που παραγεται δίπλα σου.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51682 από akmonas
Απαντήθηκε από akmonas στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα
να ρωτήσω κάτι που μπορει να είναι και βλακεία,δηλώνω άσχετος,η δικιά μου καμινάδα,μιλάμε για σόμπα πέλλετ,έχει στο κάτω άκρο της μια τρύπα για να φεύγουν τα νερά της πιθανής υγροποίησης αν βάλω εκεί την σκούπα στάχτης και προσπαθήσω να τραβήξω την στάχτη απο εκεί κάνω κάτι; :blush: Και γενικότερα είναι απαραίτητο να καθαρίζεις την καμινάδα σε σόμπα πέλλετ και αν ναι κάθε πόσο;Eυχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51693 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα

akmonas έγραψε: να ρωτήσω κάτι που μπορει να είναι και βλακεία,δηλώνω άσχετος,η δικιά μου καμινάδα,μιλάμε για σόμπα πέλλετ,έχει στο κάτω άκρο της μια τρύπα για να φεύγουν τα νερά της πιθανής υγροποίησης αν βάλω εκεί την σκούπα στάχτης και προσπαθήσω να τραβήξω την στάχτη απο εκεί κάνω κάτι; :blush: Και γενικότερα είναι απαραίτητο να καθαρίζεις την καμινάδα σε σόμπα πέλλετ και αν ναι κάθε πόσο;Eυχαριστώ!

Παντα έλεγα να αναρτησω βιντεο για καθαρισμό καμιναδας. Να δουμε πότε θα αξιωθώ...

Το συχνό ή όχι καθαρισμα εξαρτάται απο την εγκατασταση.
Αν έχεις ΤΑΦ καθαρισμού, την χτυπάς απαλά και αδειάζεις το καπάκι.
Κάθε 250-300 ωρες λειτουργίας αν έχεις καλό πελλετ.

Και μια ετησια συντηρηση σόμπας και καμινάδας που σε μενα δεν διαρκεί πανω απο μία ώρα.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51704 από akmonas
Απαντήθηκε από akmonas στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα
Το ωραίο του θέματος είναι οτι οι περισσότεροι πωλητές σου αφήνουν να εννοηθεί πως η καμινάδα στις σόμπες πέλλετ είναι προαιρετικό "αξεσουάρ" όσο για την ανάγκη καθαρισμού τους φυσικά ούτε λόγος γίνεται:whistle: !Αν υπάρχει το βίντεο φίλε nasikas σίγουρα θα βοηθήσει,τουλάχιστον εμάς τους καινούργιους στον χώρο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ