Στάχτη στην καμινάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51706 από Stavros1979
Απαντήθηκε από Stavros1979 στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα

DOOM_NX έγραψε: 1 βεντιλατέρ έχω!

Αύξησα τον αέρα βασικά γιατί έβλεπα κατάλοιπα στο σχαράκι. Μακακία έκανα μάλλον. Τώρα με την ψηλότερη καμινάδα θα ρουφάει ακόμα περισσότερο.

Η βλακεία είναι οτι κανείς δεν ξέρει να μου πει αν έχω μεγάλη ή μικρή ροή αέρα. Οι εκπρόσωποι της Kiturami δε μέτρησαν απολύτως τίποτα. Ούτε θερμοκρασία καυσαερίων.



Μαζευει ακομα 'καρβουνια' ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51969 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα

akmonas έγραψε: Το ωραίο του θέματος είναι οτι οι περισσότεροι πωλητές σου αφήνουν να εννοηθεί πως η καμινάδα στις σόμπες πέλλετ είναι προαιρετικό "αξεσουάρ" όσο για την ανάγκη καθαρισμού τους φυσικά ούτε λόγος γίνεται:whistle: !Αν υπάρχει το βίντεο φίλε nasikas σίγουρα θα βοηθήσει,τουλάχιστον εμάς τους καινούργιους στον χώρο!

- Κάθε εγκατασταση σόμπας έχει ιδιαιτερότητες.
Οι 4 σόμπες που περασα στην ευρυτερη φαμίλια, έχουν όλες διαφορετικό τυπο και διαδρομή καμινάδας.

Αν βρω κάποιον να κρατα την καμερα, θα καθαρίσω αυτη της μητερας μου και θα ανεβασω βίντεο.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52035 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα

Nasikas έγραψε: βρες κάποιον που να έχει όργανο να μετρήσεις τον ελκυσμό.

- Έχω διαβάσει για τις περιπετειές σου,..... και εύχομαι να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις που διατύπωσες στο παρελθόν για την Ελληνική λεβητοποιία.
Δεκάδες φίλοι και συντοπίτες μου, έχουν σωστή λειτουργία με συνολικό κόστος κάτω από 3.300 ευρώ- αγορά και εγκατασταση.
Και αν είσαι απο Καρδίτσα, κακώς δεν προτίμησες -κατα την γνωμη μου- λέβητα που παραγεται δίπλα σου.

Ποιον να βρω που με κοιτάνε σαν ούφο όταν μιλάω για μετρήσεις; :unsure:
"Δε μετριούνται αυτά τα μηχανήματα."

Δεν ξέρω αν απέρριψα ορθώς τους λέβητες της τοπικής λεβητοποιίας, αλλά ως άσχετος και μη γνώστης ήθελα να παίξω εκ του ασφαλούς. Και έπεσα στην περίπτωση. Εννοείται ότι διαλέγοντας απλά το μηχάνημα με βάση τα χαρακτηριστικά δεν αρκεί. Γιατί ένας λέβητας με 88% απόδοση, σωστά εγκατεστημένος, θα συμπεριφερθεί καλύτερα από έναν με 92% απόδοση, εγκατεστημένος όπως-όπως. Εκεί την πάτησα. Στηρίχτηκα στα τεχνικά χαρακτηριστικά εγώ και θεώρησα την εμπειρία εγκατάστασης δεδομένη. Τώρα με μουτζώνω, φυσικά. Αλλά ρώτησα, να πω δε ρώτησα; Όλοι μου είπαν καλύτερα ο Kiturami. Και δεν ήταν και πανάκριβος.

Stavros1979 έγραψε: Μαζευει ακομα 'καρβουνια' ???

Όχι όπως πρώτα. Στην αρχή μάζευε παντού στο πιατάκι μέχρι που δεν μπορούσε να ανάψει φλόγα η αντίσταση. Τώρα μαζεύει σε μια άκρη. Υποθέτω ότι είναι θέμα σχεδιαστικό. Νομίζω απλά δεν περνάει το ρεύμα αέρα του ανεμιστήρα από κει. Αν είναι να δουλεύει ΟΚ και να μη μπουκώνει, ας πιάνει λίγο εκεί στην άκρη δε με πειράζει. Θα ανεβάσω μια φωτογραφία να δείτε τι εννοώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52253 από Stavros1979
Απαντήθηκε από Stavros1979 στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα

DOOM_NX έγραψε:

Nasikas έγραψε: βρες κάποιον που να έχει όργανο να μετρήσεις τον ελκυσμό.

- Έχω διαβάσει για τις περιπετειές σου,..... και εύχομαι να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις που διατύπωσες στο παρελθόν για την Ελληνική λεβητοποιία.
Δεκάδες φίλοι και συντοπίτες μου, έχουν σωστή λειτουργία με συνολικό κόστος κάτω από 3.300 ευρώ- αγορά και εγκατασταση.
Και αν είσαι απο Καρδίτσα, κακώς δεν προτίμησες -κατα την γνωμη μου- λέβητα που παραγεται δίπλα σου.

Ποιον να βρω που με κοιτάνε σαν ούφο όταν μιλάω για μετρήσεις; :unsure:
"Δε μετριούνται αυτά τα μηχανήματα."

Δεν ξέρω αν απέρριψα ορθώς τους λέβητες της τοπικής λεβητοποιίας, αλλά ως άσχετος και μη γνώστης ήθελα να παίξω εκ του ασφαλούς. Και έπεσα στην περίπτωση. Εννοείται ότι διαλέγοντας απλά το μηχάνημα με βάση τα χαρακτηριστικά δεν αρκεί. Γιατί ένας λέβητας με 88% απόδοση, σωστά εγκατεστημένος, θα συμπεριφερθεί καλύτερα από έναν με 92% απόδοση, εγκατεστημένος όπως-όπως. Εκεί την πάτησα. Στηρίχτηκα στα τεχνικά χαρακτηριστικά εγώ και θεώρησα την εμπειρία εγκατάστασης δεδομένη. Τώρα με μουτζώνω, φυσικά. Αλλά ρώτησα, να πω δε ρώτησα; Όλοι μου είπαν καλύτερα ο Kiturami. Και δεν ήταν και πανάκριβος.

Stavros1979 έγραψε: Μαζευει ακομα 'καρβουνια' ???

Όχι όπως πρώτα. Στην αρχή μάζευε παντού στο πιατάκι μέχρι που δεν μπορούσε να ανάψει φλόγα η αντίσταση. Τώρα μαζεύει σε μια άκρη. Υποθέτω ότι είναι θέμα σχεδιαστικό. Νομίζω απλά δεν περνάει το ρεύμα αέρα του ανεμιστήρα από κει. Αν είναι να δουλεύει ΟΚ και να μη μπουκώνει, ας πιάνει λίγο εκεί στην άκρη δε με πειράζει. Θα ανεβάσω μια φωτογραφία να δείτε τι εννοώ.



Απο την καμιναδα που καθαρισα χθες παντως εβγαλα λιγη σταχτη. Το σχαρακι εμενα συνεχιζει να μαζευει καρβουνια, δεν εχω βγαλει το καπακι απο τον ανεμιστηρα, περιμενω να στειλων το μεγαλυτερο των 4,5". Το αμεκο νομιζω βγαζει λιγοτερη σταχτη αλλα η καρβουνια εκει. Νομιζω σχεδιαστικο ειναι το λαθος, ισως και σχαρακι με μεγαλυτερες οπες να εδινε λυση...δεν ξερω απλα καθε 3 μερες θελει ενα ανοιγμα να βλεπεις τι παιζει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52258 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Στάχτη στην καμινάδα

Stavros1979 έγραψε: Απο την καμιναδα που καθαρισα χθες παντως εβγαλα λιγη σταχτη. Το σχαρακι εμενα συνεχιζει να μαζευει καρβουνια, δεν εχω βγαλει το καπακι απο τον ανεμιστηρα, περιμενω να στειλων το μεγαλυτερο των 4,5". Το αμεκο νομιζω βγαζει λιγοτερη σταχτη αλλα η καρβουνια εκει. Νομιζω σχεδιαστικο ειναι το λαθος, ισως και σχαρακι με μεγαλυτερες οπες να εδινε λυση...δεν ξερω απλα καθε 3 μερες θελει ενα ανοιγμα να βλεπεις τι παιζει

Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. Στην 4η μέρα θα το ανοίξουμε σίγουρα να δούμε.

Εμένα ήρθαν και μου έβαλαν τη μεγαλύτερη ροδέλα. Θα κάνω μερικά πειράματα μεταξύ των 2 γιατί νομίζω δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά... Και μάλλον κακό κάνει αν βρίσκω τόση στάχτη στην καμινάδα :(

Μα κανένας να μην ξέρει να πει "αυτό σου χρειάζεται";

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ