Καπνός σε λέβητα ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52492 από giorgos3924
Καπνός σε λέβητα ξύλου δημιουργήθηκε από giorgos3924
Πρόσφατα αγόρασα τελικά έναν ξελολέβητα!
Με προβληματίζει το γεγονός ότι κάθε φορά που ανοίγω το πορτάκι για να βάλω ξύλα βγαίνει
ένα μεγάλο σύννεφο καπνού από μέσα. Ειδικά όταν το βεντιλατέρ είναι κλειστό το συννεφό είναι
πολύ μεγαλύτερο... Επίσης, βγαίνει καπνός και από πίσω αλλά μερικές φορές και από μερικά σημεία
μπροστά.
Επίσης στο εσωτερικό διακρίνω κάτι κολλώδες που κάνει τα τοιχώματα να γυαλίζουν, αυτό είναι η πίσσα;
Η καμινάδα είναι οριζόντια - φεύγει οριζόντια, περίπου 2-3 μέτρα από την έξοδο του λέβητα και συνδέεται με την καμινάδα του πετρελαίου που είναι κάθετη.
Την πρώτη μέρα υπήρξε πρόβλημα στη λειτουργία. Δεν μπορούσε να ζεστάνει τα νερά του.
Ο τεχνικός είπε πως φταίει το κλαπέτο που ήταν τέρμα ανοιχτό και έφευγε όλη η ζέστη. Τότε δεν υπήρχε
και κάπνα αλλά πλέον είναι το αντίθετο. Ζεσταίνει ικανοποιητικά αλλά καπνίζει υπερβολικά!

Ο λέβητας δεν ξέρω τι μάρκα είναι, στο πλάι του γράφει:

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52569 από baxalo
Απαντήθηκε από baxalo στο θέμα Απ: Καπνός σε λέβητα
καλος ηρθες στο club της καπνιας και της πισσας.. :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52644 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Καπνός σε λέβητα
Χωρίς να είμαι ειδικός, θα μπορούσα να συμπεράνω ότι έχεις πρόβλημα ελκυσμού λόγω της καμινάδας και μάλλον υγρά ξύλα.

Ανέβασε περισσότερες φωτογραφίες της εγκατάστασης, κυρίως της καμινάδας και ρώτα να μάθεις τι λέβητα έχεις, μήπως έχει ίδιο κάποιος συμφορουμίτης και σε βοηθήσει περισσότερο.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53362 από bill987
Απαντήθηκε από bill987 στο θέμα Απ: Καπνός σε λέβητα ξύλου
Το πρόβλημα το λες μόνος ¨φεύγει οριζόντια για 3 μέτρα¨ φαντάζομαι χωρίς καμία κλίση, σωστά??
Δυστυχώς οι λέβητες ξύλου θέλουν μεγάλη κλίση ή κάθετα!
Το έχω και εγώ αυτό το φαινόμενο (ελαφρώς) και αυτό που σκέφτομαι είναι να βάλω εξαεριστήρα!

Όσο για την πίσσα, καθάρισμα μια φορά την εβδομάδα!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54000 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Απ: Καπνός σε λέβητα ξύλου
Όταν λες κλίση εννοείς ως προς το έδαφος;
Ναι δεν έχει καμια κλίση. Είναι παράλληλο με το έδαφος και κάθετα με την καμινάδα του πετρελαίου όπου και ενώνεται.
Τα ξύλα όσο και υγρά να ναι σε καμια περίπτωση δεν δικαιολογεί την κάπνα που βγαίνει με το που ανοίγεις την πόρτα.
Ειδικά όταν είναι κλειστό το βεντιλατέρ, σου πετάγεται ένα τεράστιο σύνεφο καπνού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54094 από baxalo
Απαντήθηκε από baxalo στο θέμα Απ: Καπνός σε λέβητα ξύλου
Εγω φιλος εχω 7 μετρα καθετη καμιναδα διπλη μονωμενη (απο το λεβητα εχει ενα κομματι 20cm 90 μοιρες που κουμπωνει στην καμιναδα) και παλι εχω τον καπνο που λες καθως επισης και την πισσα που σχηματιζεται εξαιτιας αυτου..
Μεχρι και το εργοστασιο που κατασκευαζει το λεβητα ηρθε και ακρη δε βρηκε (μου αλλαξανε και μια φορα το λεβητα ολο).
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by baxalo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ