Ravelli HR100

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55279 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Ravelli HR100

kiriakoula έγραψε: Εχω την ravelli HR100. (Εκτός και αν με ρωτάς κάτι άλλο)
Πριν την ρύθμιση έβγαζε το alarm 05 (ότι δηλαδή δεν έχει pellet) και γι'αυτό μου αύξησαν κατά 1 λεπτό το να ρίχνει pellet.
Τώρα βγάζει πάλι το ίδιο (05). Σβήνει αφού έχω προσθέσει το pellet. Μου δίνει την αίσθηση ότι από το βάρος που δέχεται δεν μπορεί να ρίξει ο κοχλίας την απαιτούμενη ποσότητα.
Επίσης μου καίει 1x15 kg σε 12,5 ώρες, με θερμοκρασία χώρου 22 βαθμούς και νερού 60 βαθμούς.
Το σπίτι είναι 67 τμ στον πρώτο όροφο μιας σχετικά παλιάς οικοδομής και πέρυσι πηγή θέρμανσης ήταν μόνο το κλιματιστικό και είχα αρκετή υγρασία στους τοίχους και στα κουφώματα. Φέτος παρά την κακοκαιρία δεν έχω δείγματα υγρασίας πουθενά στο σπίτι και επιτέλους έχω μια γλυκιά ζέστη σε όλους τους χώρους.
Αν ξέρεις κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω ή αν θεωρείται φυσιολογική αυτή η κατανάλωση ενημέρωσέ με.

Η καταναλωση νομιζω ειναι φυσιολογικη τωρα για το αλαρμ το 05 δεν ειναι οτι δεν εχει πελλετ αλλα οτι εχει κανει αποτυχημενη εναυση.Τωρα η αποτυχημενη εναυση μπορει να οφειλετε σε:οχι σωστη παροχη πελλετ απο τον κοχλια,σε οχι σωστο κεντραρισμα της αντιστασης,σε οχι σωστη τοποθετηση το ποτηρακι και σε ρυθμιση του βεντιλατερ καυσαεριων.Πιο πολυ μου φενεται να μην ριχνει σωστα ο κοχλιας το πελλετ,σου κανει κανενα περιεργο θορυβο μηπως ο κοχλιας η μηπως το πελλετ που καις ειναι πολυ σκληρο και μπλοκαρει τον κοχλια?

www.energ.gr/j15/media/kunena/attachments/3624/ravellirds.PDF


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: HR100.pdf
Μέγεθος αρχείου:48 KB
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55445 από kiriakoula
Απαντήθηκε από kiriakoula στο θέμα Ravelli HR100
Σας ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω εκτενέστερα με τον εγκαταστάτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55457 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ravelli HR100
αμα τον βρισκεις ευκολα ανηκεις στους τυχερους :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ