Διατήρηση θερμοκρασίας νερού στην αναμονή

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58614 από mtsag
Καλησπέρα συμφορουμίτες,

Έχω παρατηρήσει ότι τώρα που έχει πέσει η θερμοκρασία η φάση αναμονής του λέβητα δεν μπορεί να διατηρήσει τη θερμοκρασία των νερών πάνω από το σημείο διακοπής του λέβητα για πάνω από κάποιες ώρες, με αποτέλεσμα να ξαναξεκινάει την κανονική λειτουργία ο λέβητας για να πάλι τα νερό μέχρι να κόψει. Οπότε, ηθελα να ρωτήσω αν μπορεί κανείς να μου πει πόσες θερμίδες χρειάζονται για να διατηρήσει ένας λεβητας 630 κιλών θερμοκρασία 65C σε 160lt νερό, με θερμοκρασία περιβάλλοντος πχ 10 βαθμούς.

Ευχαριστώ!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58622 από dimlyk
αν και δεν καταλαβαινω την ερωτηση ...χοντρικα 236 κθερμιδες για καθε βαθμο κελσιου

η ταχυτητα απωλειων δεν ειναι γραμμικη αλλα μεγαλυταρη αρχικα και μειωνεται
οι ιδιες απωλειες εξαρτωνται απο την μονωση του λεβητα και φυσικα την εξωτερικη θερμοκρασια

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58653 από mtsag

dimlyk έγραψε: αν και δεν καταλαβαινω την ερωτηση ...χοντρικα 236 κθερμιδες για καθε βαθμο κελσιου

η ταχυτητα απωλειων δεν ειναι γραμμικη αλλα μεγαλυταρη αρχικα και μειωνεται
οι ιδιες απωλειες εξαρτωνται απο την μονωση του λεβητα και φυσικα την εξωτερικη θερμοκρασια

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο :)


Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αυτό που θέλω είναι να βρω τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στη διαδικασία συντήρησης του λέβητα (πόσες θερμίδες δηλαδή) για να έχει αρκετή ισχύ ώστε να μπορεί να διατηρεί να νερά του πάνω από 65C με βάση το 10C θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ