Υγροποιήσεις;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60581 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Υγροποιήσεις;

pascoual έγραψε: και για σενα φιλε mtsag που ρωτας ποιος ειναι ο λογος:εχει να κανει με το σημειο δροσου που ειναι κοντα στους 50 βαθμους..για την πισσα τωρα που μπορει να εχει πιασει ο θαλαμος, μια προταση ειναι να τον καψετε γερα με μπρικετες για κανενα 3ωρο και μετα με ενα καμινετο και ξυστρα να προσπαθησετε να τον καθαρισετε!


Ευχαριστώ για την απάντηση! Το θέμα με το σημείο δροσου των καυσαερίων το έχω καταλάβει. Αυτό που ρωτάω ειναι το εξής: Λειτουργεί ο λέβητας και ο αισθητήθας των καυσαερίων λέει πχ 110C, οπότε είμαστε πάνω από το σημείο δρόσου. Ανοίγει ο κυκλοφορητής και έρχεται από τα σώματα κρύο νερό. Σε αυτή τι φάση, τι σχέση έχει και πως συμβάλλει η θερμοκρασία των επιστρεφόμενων νερών στην δημιουργία υγροποιήσεων;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60584 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγροποιήσεις;
γυρνωντας το επιστρεφομενο δνε κατεβαζει την θερμοκρασια των νερων μεσα στον λεβητα ?
αρα και τα τοιχωματα που ερχετε σ επαφη βοηθωντας ετσι την δημιουργια υγροποιησεων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60595 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Υγροποιήσεις;
τα ξυλα που καιω ειναι αρκετα ξερα αλλα και παλι εχει υγροποιησεις . Σκεφτομαι οτι ισως επειδη οταν πιασει θερμοκρασια ο χωρος δουλευω την σομπα στο ρελαντι ( καιω 1 κιλο την ωρα ) γιαυτο δεν εχει μεγαλη θερμοκρασια η καμιναδα και εχω υγροποιησεις .
Παντως η καμιναδα τραβαει μια χαρα εστω και κατηφορικη δεν εχω προβλημα σε αυτο .
Για αργοτερα δεν ξερω , Το ταφ ειναι 15αρι , μαλλον θα πρεπει καπου καπου να το βγαζω για να ελεγχω τι γινεται μεσα , αν εχει μαζεψει πολυ καπνα δηλαδη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60599 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Υγροποιήσεις;

dimlyk έγραψε: γυρνωντας το επιστρεφομενο δνε κατεβαζει την θερμοκρασια των νερων μεσα στον λεβητα ?
αρα και τα τοιχωματα που ερχετε σ επαφη βοηθωντας ετσι την δημιουργια υγροποιησεων


Άρα είναι άλλος μηχανισμός απ΄ ότι στα καυσαέρια, σωστα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60610 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγροποιήσεις;
ο ιδιος ειναι αν καταλαβα καλα...
υπαρχουν υγροποιησεις και στον λεβητα και στην καμιναδα (οχι κατ αναγκη ταυτοχρονα)
αλλα και μεσα στον λεβητα τα καυσαερια υγροποιουνται ερχομενα σε επαφη με το "κρυο" νερο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60714 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Υγροποιήσεις;

dimlyk έγραψε: ο ιδιος ειναι αν καταλαβα καλα...
υπαρχουν υγροποιησεις και στον λεβητα και στην καμιναδα (οχι κατ αναγκη ταυτοχρονα)
αλλα και μεσα στον λεβητα τα καυσαερια υγροποιουνται ερχομενα σε επαφη με το "κρυο" νερο


Οκ, κατάλαβα! Εδώ όμως προκύπτει το εξής ερώτημα: μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία της επιστροφής ή των νερών του λέβητα συνολικά; Με άλλα λόγια, εμένα στο λέβητα και όταν έρθουν κρύα νερά από τα σώματα, η συνολική θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 50C. Σε αυτήν την περίπτωση είμαι ΟΚ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ