Ξυλολέβητας: σύνδεση στην καμινάδα του λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62649 από pappathanasis
καλημέρα φίλε μου.
Δεν υπάρχει κλαπέ πουθενά γιατί τον λέβητα τον χρησιμοποιούσαμε για 12 χρόνια αλλού και ήταν περίφημα. Τον καθάρισα από στάχτες και κάπνα πριν τον εγκαταστήσω παντού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62931 από Gdevil
Άλλη σκέψη τύπου "μπας και.."
Η υπάρχουσα καμινάδα στην οποία δούλευε ο λέβητας πετρελαίου έχει καθαριστεί ποτέ?
Μήπως είναι μπουκωμένη ?
Ο πετρελαιολέβητας μπορεί να μην αντιμετώπιζε ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και έχει βεντιλατέρ για να διώχνει τα καυσαέρια αλλά ο ξυλολέβητας να μη μπορεί να δημιουργήσει ελκυσμό.

Και μία ερώτηση.
Αν κατάλαβα καλά αυτή τη στιγμή είναι συνδεμένα μαζί καμινάδα ξυλολέβητα και πετρελαιολέβητα.
Σε κάποιο σημείο δηλαδή γίνεται ένα ταφ.
Αν όντως είναι έτσι δε μου φαίνεται για σωστός τρόπος σύνδεσης.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63753 από pappathanasis
Καλές γιορτές σε όλους.

Η καμινάδα καθαρή ήταν . Τώρα για την σύνδεση πράγματι στους 80 πόντους από την βάση της καμινάδας κουμπώνει το σπιράλ του πετρελαιολέβητα και στο 1,5 μέτρο κουμπώνει το σπιράλ του ξυλολέβητα στην καμινάδα. Τι δεν είναι καλά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63777 από lefteris
Έχοντας αντίστοιχη σύνδεση σε κοινή καμινάδα Φ150(μονωμένη)θα πρότεινα με την παρακάτω σειρά:
α. να μετρήσεις την πίεση στην καμινάδα, για να δείς τι ευελκισμό έχει.
β. ταμπερ στην έξοδο του λέβητα πετρελαίου για να μην έχεις επιστροφή καυσαερίων στο υπάρχον λεβητοστάσιο.
γ. έλεγξε εάν και σε άλλους με αντίστοιχο λέβητα εμφανίζεται τόσος καπνός (με κλειστό βεντηλατέρ)
δ. Μετά κοιτα να βελτιώσεις ή όχι την καμινάδα

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63908 από Gdevil

pappathanasis έγραψε: Καλές γιορτές σε όλους.

Η καμινάδα καθαρή ήταν . Τώρα για την σύνδεση πράγματι στους 80 πόντους από την βάση της καμινάδας κουμπώνει το σπιράλ του πετρελαιολέβητα και στο 1,5 μέτρο κουμπώνει το σπιράλ του ξυλολέβητα στην καμινάδα. Τι δεν είναι καλά?

Καλές γιορτές επίσης
ΚΑταρχήν να σου πώ πως οτι γράφω είναι απλα σκέψεις μου.
Ειδικός δεν είμαι.
Οπότε απλά λάβε τες υπόψιν σου ή όχι αναλόγως πως τις κρίνεις.
Τώρα γιατί έγραψα ότι δεν με πολυάρεσε ο τρόπος σύνδεσης που περιγράφεις.
Εγώ φαντάζομαι πως δημιουργείται ελκυσμός στην καμινάδα λόγω των ζεστών καυσαερίων που βγάζει ο ξυλολέβητάς σου.
Το θέμα είναι ότι η υποπίεση που δυμιουργεί η καμινάδα σου έχει από 2 παροχές να τραβήξει αέρα.
Η μία παροχή είναι ο ξυλολέβητάς σου αλλά επίσης τραβάει και από τον λέβητα πετρελαίου.
Δηλαδή ενώ δηιουργείς υποπίεση για να τραβηχτούν τα καυσαέρια του ξυλολέβητα αντί να γίνει αυτό η υποπίεση τραβάει καθαρό αέρα από το χώρο του λέβητα που είναι συνδεμένος παρακάτω.
Οπότε και να την μονώσεις την καμινάδα σου το πρόβλημα δεν θα λυθεί.
(ξανατονίζω όπως το φαντάζομαι εγώ χωρίς να είμαι ειδικός)
Την καλημέρα μου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ