Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87663 από ΦΑΛΙΕΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΑΛΙΕΡΗΣ στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό
To λεβητα των εβαλα αυτουσιο αρχες δεκεμβρη για περηπου δεκα μερες δουλεψε καλα απο και περα ολο προβληματα που δεν μπορουν να τα λησουν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87672 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό
Μήπως έχει μπουκώσει ο λέβητας από μεγάλη τροφοδοσία.. Αν δεις το manual του lacerta η τροφοδοσία μάλλον που έχεις είναι λίγο υπερβολική για 4500 kcal/kg καύσιμο.. Μήπως έχεις μπουκώσει την εισαγωγή αέρα (τις τρύπες αέρα του καυστήρα)? τι pellet καις??
Καθε πότε τον καθαρίζεις? Καθαρίζεις και τον καπνοσυλλέκτη στην έξοδο της καμινάδα... Μήπως ο ελκυσμός της καμινάδας είναι χαμηλός? Τι είδους καμινάδα έχεις εγκαταστήσει??

Αυτό που γενικά έχω παρατηρήσει αυτοί που πουλάνε τους περισσότερους λέβητες δεν έχουν ιδέα και απλά σου βάζουν μέγαλη τροφοδοσία για να ανεβάσει θερμοκρασία νερού σε 25 λεπτά και να κάνεις χαρά με το καταπληκτικό και αποδοτικό μηχάνημα που σου πούλησαν.. Με αποτέλεσμα μετά από 2 εβδομάδες να αρχίζει να μπουκώνει ο λέβητας..

Τι αλλού είδους προβλήματα έχεις??

Από τον Μαραθώνα την αγόρασες??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87842 από ΦΑΛΙΕΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΑΛΙΕΡΗΣ στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό
Σημερα ηρθε αλος καυστηραντζης και εκανε αλες ρυθμησεις οσο για το καθαρησμα τον καθαριζω καθε τρις μερες τρυπες του αερα και τον καπνοσυλλεκτη η καμιναδα ειναι ανωξηδοτη φ130 οσο για τον ελκυσμο αποτη μου εχουν πη ειναι ενταξη.Οσο γιαυτους που τους πουλανε δεν ξερουν τηπωτα. Αγορασμενος ειναι απο Πατρα.Καθηστερησα να γραψω γιατη ειχα τον μαστορα. ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87855 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό

ΦΑΛΙΕΡΗΣ έγραψε: Σημερα ηρθε αλος καυστηραντζης και εκανε αλες ρυθμησεις οσο για το καθαρησμα τον καθαριζω καθε τρις μερες τρυπες του αερα και τον καπνοσυλλεκτη η καμιναδα ειναι ανωξηδοτη φ130 οσο για τον ελκυσμο αποτη μου εχουν πη ειναι ενταξη.Οσο γιαυτους που τους πουλανε δεν ξερουν τηπωτα. Αγορασμενος ειναι απο Πατρα.Καθηστερησα να γραψω γιατη ειχα τον μαστορα. ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.


Σου ανεβάζω 2 αποσπάσματα από το manual του Lacerta..



Εδώ μπορείς να δεις για ποιους πιθανούς λόγους σου επιστρέφει καπνό στο σιλό..




Όπως θα δεις η τροφοδοσία σου ήταν πάρα πολύ. αν έχεις τον 40000 kcal το εργοστάσιο σου δίνει για πέλλετ 3'' τροφοδοσία, περίπου 80'' αναμονή. εσύ είχες την διπλή τροφοδοσία και ίσως πολύ αέρα.. Το μηχάνημα σου είναι μπουκωμένο..

Προσπάθησε να βρεις κάποιον από την πόλη σου με εμπειρία σε παρόμοιους λέβητες για να σε βοηθήσει περισσότερο..

Ελπίζω να βοήθησα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΑΛΙΕΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87886 από ΦΑΛΙΕΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΑΛΙΕΡΗΣ στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό
vag1234 Σε ευχαρηστω για τη βοηθεια. Σημερα με της ρυθμησεις μου κατεβασε καυσιμο και αερα αυτος πρεπει να εχει εμπειρια. Οταν θα εχω νεα θα σου πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88747 από ΦΑΛΙΕΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΑΛΙΕΡΗΣ στο θέμα Λέβητας Laserta: καπνός στο σιλό
Καλημερα σε ολους και ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ σημερα τεταρτη μερα και ολα πηγενουν μια χαρα ο μαστορας αυτος εκανε αλες ρυθμησεις και βρηκε αστοχια στην κατασκευη της οπιες η αντηπροσωπεια δεν ειξερε το μονο που επεμενε ηταν να τον δουλεβω με πυρινα οπιος εχει ιδιο λεβητα και εχει προβλημα με mail να του πο να μην κανουμε και πονηρους αυτους που θα επρεπε να ξερουν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ