Προβλήματα στη σύνδεση ξυλολέβητα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6315 από mastoras
Παναγιώτη όταν ανάβεις τον λέβητα σου, ρίχνεις μπόλικα ξύλα, η κάνεις τσιγκουνιές ? :dry:

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν μπορούν να ανεβάσουν θερμοκρασία στον λέβητα τους οι αρχάριοι.

Υ.Γ. Έμαθα να μαστορεύω και γ@μο τον μάστορα μου :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69513 από ατροχ
γεια σας.εχω ενα ξυλολεβητα χωρις τριοδη και δοχειο αδρανειας και τις εξης αποριες:
1)ειναι απαραιτητα;ο ξυλολεβητας εργαζεται για ενα τριοροφο 250τ.μ η θερμοκρασια που ανεβαζει ειναι 60 με 65 βαθμους.το γεμισμα γινεται καθε 2 με 3 ωρες με ξυλα.
2)αν χρεισιμοποιησω μπρικετες θα ειναι καλυτερα; α) απο οικονομικης αποψης β) πως θα πρεπει να τον δουλευω για να εχω καλυτερα αποτελεσματα γ)καθε ποτε θα θελει γεμισμα γιατι διαβασα οτι οι μπρικετες κρατανε 1 ωρα με φλογα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ατροχ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69756 από χρηστος8

ατροχ έγραψε: γεια σας.εχω ενα ξυλολεβητα χωρις τριοδη και δοχειο αδρανειας και τις εξης αποριες:
1)ειναι απαραιτητα;ο ξυλολεβητας εργαζεται για ενα τριοροφο 250τ.μ η θερμοκρασια που ανεβαζει ειναι 60 με 65 βαθμους.το γεμισμα γινεται καθε 2 με 3 ωρες με ξυλα.
2)αν χρεισιμοποιησω μπρικετες θα ειναι καλυτερα; α) απο οικονομικης αποψης β) πως θα πρεπει να τον δουλευω για να εχω καλυτερα αποτελεσματα γ)καθε ποτε θα θελει γεμισμα γιατι διαβασα οτι οι μπρικετες κρατανε 1 ωρα με φλογα.



Αν εχεις ακομη τον opop uni7 31kw και πιανεις 60 βαθμους με γεμισμα καθε 2 με 3 ωρες δεν εχεις γιατρεια.

Περισευμα θερμανσης δεν εχεις, η τριοδη θα λιγοστεψει τα νερα που πανε στο δοχειο, οποτε αν το βαλεις θα βλεπεις 50 βαθμους συνηθως στην καλυτερη περιπτωση.

Η μενεις οπως εισαι, η αλλαζεις λεβητα με μεγαλυτερο θαλαμο καυσης απο αυτον που εχεις, σε περιπτωση που θες να συνεχισεις να καις ξυλα...48 Χ 48 Χ 48 δεν ειναι οτι καλυτερο για ξυλα.

Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις καυστηρα πελλετ στον ιδιο λεβητα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ατροχ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69797 από ατροχ
εχω το uni7 ακομη.ο αντιπροσοπος μου ειπε οτι ειναι για τα τετραγωνικα μου, απλα θα πρεπει να βαλω δοχειο αδρανειας,για να εχω καλα αποτελεσματα λογο του οτι ειναι τριοροφο.

χρηστος8 έγραψε:

ατροχ έγραψε: γεια σας.εχω ενα ξυλολεβητα χωρις τριοδη και δοχειο αδρανειας και τις εξης αποριες:
1)ειναι απαραιτητα;ο ξυλολεβητας εργαζεται για ενα τριοροφο 250τ.μ η θερμοκρασια που ανεβαζει ειναι 60 με 65 βαθμους.το γεμισμα γινεται καθε 2 με 3 ωρες με ξυλα.
2)αν χρεισιμοποιησω μπρικετες θα ειναι καλυτερα; α) απο οικονομικης αποψης β) πως θα πρεπει να τον δουλευω για να εχω καλυτερα αποτελεσματα γ)καθε ποτε θα θελει γεμισμα γιατι διαβασα οτι οι μπρικετες κρατανε 1 ωρα με φλογα.



Αν εχεις ακομη τον opop uni7 31kw και πιανεις 60 βαθμους με γεμισμα καθε 2 με 3 ωρες δεν εχεις γιατρεια.

Περισευμα θερμανσης δεν εχεις, η τριοδη θα λιγοστεψει τα νερα που πανε στο δοχειο, οποτε αν το βαλεις θα βλεπεις 50 βαθμους συνηθως στην καλυτερη περιπτωση.

Η μενεις οπως εισαι, η αλλαζεις λεβητα με μεγαλυτερο θαλαμο καυσης απο αυτον που εχεις, σε περιπτωση που θες να συνεχισεις να καις ξυλα...48 Χ 48 Χ 48 δεν ειναι οτι καλυτερο για ξυλα.

Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις καυστηρα πελλετ στον ιδιο λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69799 από ατροχ
μηπως παιζουν ρολο οι θερμοστατες χωρου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100630 από xristosdr
Ένας φίλος μου είχε φέτος πολύ μεγάλη κατανάλωση στα ξύλα, η σύνδεση που τον έκανε ο υδραυλικός είναι η παρακάτω. Είναι σωστή η λάθος και τι πρέπει να διορθώσει
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by xristosdr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ