Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133405 από χρηστος8

g.grivas έγραψε: Το ότι είναι μικρό το δοχείο αδράνειας το είχα παρατηρήσει και εγώ από την πρώτη στιγμή. Εξάλου το manual της ATMOS προβλέπει μεγαλύτερο. Τι θα μπορούσα να κάνω με την υπάρχουσα εγκατάσταση;
Να αλάξω το boiler με μεγαλύτερο και πόσο;
Να βάλω ένα δεύτερο που θα καταλάβει περισσότερο χώρο;
Τα παραπάνω για μένα θα είναι επιπλέον κόστος σε μία εγκατάσταση που ήδη μου έχει κοστίσει 5000 ευρώ.
Ή υπάρχει κάποια άλλη λύση για να αποφύγω την υπερθέρμαση;



Η επιλογη του μεγεθους του δοχειου αδρανειας ειναι καταπληκτικη :ohmy:

Τα σεβη μου στον υπευθυνο που το επελεξε :side:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133408 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Χρηστο υπαρχουν δοχεια αδρανειας 300 lt? Ειλικρινα δεν βρισκω λογο υπαρξης και εμπορικο ενδιαφερον.

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133410 από χρηστος8

kosmidis80 έγραψε: Χρηστο υπαρχουν δοχεια αδρανειας 300 lt? Ειλικρινα δεν βρισκω λογο υπαρξης και εμπορικο ενδιαφερον.

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Υπαρχουν Θοδωρε για αλλες χρησεις και κατασκευες...σπανιες μεν αλλα υπαρχουν.

Η χρηση τετοιων δοχειων, συνισταται σε περιπτωσεις συνδεσης αντλιας θερμοτητας η εγκαταστασης γεωθερμιας με αντλια γεωθερμικη...τα μεγεθη αυτα των 300 λιτρων οντως μπαινουν.

Σε συνδεση ομως ξυλολεβητα η πελλετολεβητα ειναι κυριολεκτικα ανεκδοτο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133412 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Καθος φαινεται δεν ειναι ανεκδοτο.....

ειναι κανονικά "εκδεδιμενο".................

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133533 από TZABAS
Απαντήθηκε από TZABAS στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
θα βαλεισ εναν υδροστατη να μετραει πραγματικη θερμοκρασια μεσα απο τον λεβητα και οχι πανω σε καποια σωληνα.κατα προτιμηση εκει που μετραει και το οργανο θερμοκρασιασ.θα το ρυθμισεισ μολισ πανε τα νερα γυρω στο 90 να ανοιγει τον κυκλοφορητη για να σε κλεβει λιγο νερο προσ την εγκαταστασει και να σε δροσιζει τον λεβητα. βεβαια αν το παρακανεισ με τα ξυλα βλεπω να βγαινετε στα μπαλκονια.εχω το ιδιο σε μαβιλ 80 πριμουσ στα ξυλα κανει πολλη δουλεια σε βιομαζα που καιω τωρα ακομη δεν χρειαστικε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #133710 από g.grivas
Απαντήθηκε από g.grivas στο θέμα Υπερθέρμαση ξυλολέβητα ATMOS DC32 S
Αυτό ακριβώς έκανε ο Υδραυλικής. Τοποθέτησε ένα υδραστάτης επαφής ακριβώς στην σωλήνα εξόδου του λέβητα έτσι ώστε όταν αυτός διαβάζει θερμοκρασία 90 και κάτι να ανοίγει τον κυκλοφοριτή και να στέλνει νερό στα σώματα στο χώρο κατοικίας. Παρατήρησα όμως απόκλειση στην θερμοκρασία εξόδου νερού από τον λέβητα. Δηλαδή ενώ στο ρολόι του ladomate το ρολόι που δείχνει τη θερμοκρασία εξόδου νερού ήταν πχ 90 εκεί εξάλλου που ειναι και ο θερμοστάτης επαφής το ρολόι επάνω στο λέβητα ήταν πχ 82 με 85. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι δεν δίχνουν πάντα την ίδια θερμοκρασία. Το πρόβλημα ήταν ότι διαρκώς άνοιγε ο θερμοστάτης επαφής ανάλογα και με τα ξύλα στο χώρο καύσης με αποτέλεσμα να μεταβάλλεται η θερμοκρασία στο χώρο μου ενώ ουσιαστικά δεν υπήρξε ζήτηση λόγω έλλειψης θερμοκρασίας χώρου και αυτό είχε ως αποτέλεσμα από 20 που αρχικός είχα ζητήσει να μεταβεί σταδιακά 2 με 3 βαθμούς παραπάνω κατά την διάρκεια της νύχτας. Καταλαβένετε πετάξαμε παπλώματα. Δεν μπορούσα φυσικά να κάνω κάτι. Φυσικά ο λέβητας δεν υπέρθερμάνθηκε. Μία άλλη λύση είναι να σταλούν τα νερά σε σώμα στην σκάλα ή στον ηλιακό. Θα υπάρχει εκτόνωση ή δεν θα προλαβένει με αποτέλεσμα να ανοίγει και πάλλη ο βρόγχος ψύξης; Το σπίτι είναι μόλις 90 τετραγωνικά στην Μεσσηνία όπου το κρύο είναι ήπιο. Ένα μεγάλο δεύτερο δοχείο ίσως ήταν λύση. Θα αργούσε να ζεστάνει φυσικά περισσότερο. Πείτε μου κάτι: μπορεί να συνδεθεί ανεξάρτητο από το άλλο και να στέλνετε εκεί μόνο η περίσσια ενέργεια κάθε φορά που ανοίγει ο θερμοστάτης επαφής και όταν εγώ την χρειάζομαι να την ζητώ στον χώρο μου έτσι ώστε ούτε να τη πετάω στη απο εύρεση ή στον χώρο μου όταν πραγματικά δεν την χρειάζομαι ή το σωστό είναι να συνδεθούν και τα δύο ως συγκηνονουοντα δοχεία; Μήπως όμως και έχω σιγά σιγά η θερμοκρασία φτάσει σε περίπτωση μη ζήτησης στους 90;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ