Θόρυβος από αέρα στο σύστημα θέρμανσης

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146613 από slygizos
Καλημέρα σας. Πρόσφατα εγκατέστησα την υδραυλική σόμπα Edilkamin Idropoint σε διαμέρισμα. Η σόμπα ζεσταίνει διαμέρισμα 75 τμ, με 3 σώματα ακαν και μία πετσετοκρεμάστρα. Στο κομμάτι της θέρμανσης έχει γίνει άψογη δουλειά και ζεσταίνεται το σπίτι άριστα.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω από την πρώτη μέρα κιόλας το οποίο επιδεινώνεται συνέχεια είναι ο θόρυβος στο σύστημα από τον αέρα. Ο κυκλοφορητής είναι ρυθμισμένος να ξεκινάει στους 40 βαθμούς. Αυτό που παρατηρώ είναι το ότι όταν το νερό φτάνει στους 39 βαθμούς και λίγο πριν πάρει ο κυκλοφορητής ακούγονται κάτι γκλουπ γκλουπ μέσα στον λέβητα. Με το που παίρνει ο κυκλοφορητής σπρώχνει τόσο αέρα που ακούγεται το φφφσσσσσσσσσσσσ για κανά λεπτό μέχρι να σταματήσει. Στη συνέχεια σταματάει (ακούγεται που και που) και όταν τα νερά φτάσουν τους 60 βαθμούς αρχίζει το πάρτυ. Ακούγεται συνέχεια και ασταμάτητα. Ακούς τις φουσκάλες να χτυπάνε μέσα στο λέβητα και όταν περνάνε από τον κυκλοφορητή ακούς το φρφφσσσσσσσσσσσσσσσσσ.
Είχα κάμποσες διαρροές μετά την εγκατάσταση γιατί ο υδραυλικός φαίνεται ήταν σαίνι. Προχθές κάλεσα άλλον, αδειάσαμε το σύστημα και κλείσαμε ότι βλέπαμε να τρέχει (σταγόνες βέβαια αλλά έτρεχε σε τρία σημεία κυρίως στις ενώσεις των σωλήνων). Την πρώτη μέρα όλα ήταν οκ. Χθες πάλι τα ίδια.
Μου είπε ο υδραυλικός να βάλω τον κυκλοφορητή στο 1, καθώς ήταν στο maximum γιατί είναι λίγα τα σώματα. Τον έβαλα στο 1 αλλά αργούσαν πολύ να ζεστάνουν τα ακαν και το έβαλα στο δύο.
Το σύστημα έχει δύο αυτόματα εξαεριστικά. Ένα μέσα στο λέβητα και ένα που έβαλα στην κορυφή της πετσετοκρεμάστρας. Το παράδοξο είναι ότι όσες εξαερώσεις και να κάνω στο λέβητα ή στα σώματα, ποτέ δεν βγάζει αέρα μόνο νερό, είτε με κρύα ή ζεστά τα νερά. Επίσης τα σώματα καίνε κανονικά. Ο θόρυβος όμως είναι τραγικός
Ο κυκλοφορητής είναι αυτός που βλέπετε στην φωτο. Επίσης στο σύστημα έχω δύο δοχεία διαστολής. Ένα της σόμπας που δεν το χω πειράξει και είναι στα 1.5 bar και ένα εξωτερικό που εγκαταστήσαμε το οποίο το έχω βάλει στο 1.1 bar. Η πίεση με κρύα εγκατάσταση είναι στα 1.4 bar και σε λειτουργία πάει στα 1.5.
Έχετε κάποια ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει; Μήπως πρέπει να φέρω κάποιον καλό θερμουδραυλικό να τσεκάρει την εγκατάσταση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146614 από dimlyk
ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις ... η εγκατασταση σου μπαζει συνεχως αερα ...τα 2 δοχεια θα πρεπει ναναι στην ιδια πιεση αλλιως δεν εχουν νοημα ...και η εξαερωση πρεπει να ειναι σωστη...και με κρυα νερα και με ζεστα και με τον κυκλοφορητη σε λειτουργια και να βγει μπολικο νερακι ...ομως δεν κανει τιποτα αν η εγκατασταση συνεχιζει να "μπαζει" αερα ...θα πρεπει απαραιτητα να στεγανοποιηθει... κι απ οτι λες μαλλον θελει ξηλωμα και ραψιμο αλλα αυτο θα πρεπει να το δει καποιος απο κοντα και κυνηγησε το υδραυλικο που εκανε την εγκατασταση χωρις να την πρεσαρει ...η να την αποκαταστησει εστω εκ των υστερων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146616 από slygizos
Ευχαριστώ πολύ. Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Απλά δεν εμπιστεύομαι τον υδραυλικό που το έφτιαξε. Γνωρίζετε κάποιον καλό θερμουδραυλικό που να γνωρίζει καλά τη δουλειά; Για κέντρο Αθήνας
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146617 από dimlyk
δεν συνιθιζω να προτεινω :)
υπαρχουν παντως και καποιοι εδω στο φορουμ ....ισως καποιος αλλος αν πεις περιοχη ναχει να σου προτεινει κατι
αυτο παντως που χρειαζεσαι ειναι καποιος τεχνικος με υπομονη και φιλοτιμο να κατσει να ψαξει απο που μαινει ο αερας και να ελεγξει και το εξαεριστικο του λεβητα αν ειναι τοποθετημενο πολυ χαμηλα μπορει να δημιουργει και προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146627 από burnit40
τον κυκλοφορητη τον εκανες εξαερωσει?μπορει να εχει κανει σπηλαιωση.βαλε τον υδροστατη στο 0 οταν ειναι κρυο το δικτυο κ αφησε να γυριζει τα νερα.ταυτοχρονα κανε εξαερωση τον κυκλοφορητη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146629 από stelios02
Κατ αρχήν η σόμπα σου έχει δύο εξαεριστικά και όχι ένα. Κατά δεύτερο (στο λέω γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα στην ίδια σόμπα) το σύστημα σου έχει μέσα αέρα. Οπότε χρειάζεται σωστή εξαέρωση (και του κυκλοφορητή). Τρίτον είναι πολύ πιθανόν να έχεις μικρή διαρροή (ακόμη και σταγόνες). Άρα όσο ο αυτόματος πληρώσεως συμπληρώνει νερό τόσο θα μπαίνει και αέρας στο σύστημα σου αν τα εξαεριστικά δεν είναι τοποθετημένα σωστά και δεν λειτουργούν σωστά. Τον κυκλοφορητή άστον στο 3. νομίζω είναι καλύτερα. Επίσης νομίζω ότι πίεση σε στα 1.4 κρύα είναι πολύ. Εγώ το έχω 1.1 - 1.2.




Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ