Τροφοδοσία ξύλων σε πυρόλυσης με Δοχείο.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150594 από nick833
Σε πιο κρύες ημέρες 6~7° και 1° το βράδυ, έφασα τα 60 κιλά το 24ώρο. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με την κατανάλωση και κυρίως με τον τρόπο που δουλεύει το όλο σύστημα. Κρίμα που δεν έβαλα μεγαλύτερο δοχείο. Βλέπετε ο μηχανικός μου είπε ότι χρειάζομαι 800άρι, αλλά μπορώ να κάνω την δουλειά μου και με 50άρι. Δεν μου εξήγησε όμως τι διαφορά κάνει κατά την χρήση το ένα με το άλλο. Άσε που τώρα που το βλέπω στην πράξη, αυτό που χρειαζόμουν ήταν το 1000άρι !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153352 από giannis84
Μια μικρή ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα... αξίζει η αγορά μιας τέτοιας σόμπας www.lithodomin.gr/product/energeiaki-sompa-xilou-tapia/ για κάλυψη 50 τετραγωνικών?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153384 από nick833
φίλε Γιάννη84 εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ σόμπα μέσα στο σπίτι μου, λόγω της βρωμιάς και του μονοξειδίου. Ειδικά αν το σπίτι σου είναι "αεροστεγές".

Τώρα για την ιστορία έκαψα 6 τόνους σύνολο (και περίπου 150 λίτρα πετρέλαιο, τις πιο ζεστές μέρες).

Για φέτος ετοιμάζω την προσθήκη ενός 2ου 1000άρι δοχείου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153440 από nick833
Καλησπέρα σας.
Έτοιμο το σύστημα για φέτος. Έγιναν αρκετές αλλαγές (βλέπε εδώ ) τώρα μένει να δούμε αν θα δουλέψουν όλα σωστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154913 από nick833
Μέχρι τώρα τα απότελέσματα είναι καλά.
Σε μέρες με 15° και το βράδυ 8°, τον ανάβω κάθε απόγευμα και με περίπου 20 κιλά ξύλα, πάει ως το άλλο απόγευμα
Σε καλύτερες ημέρες, τον ανάβω ανά δύο μέρες και τον γεμίζω με 25~30 κιλά.
Σε πιο κρύες, αφού τον ανάψω το απόγευμα και βάλω 20 κιλά, ξαναβάζω σε 4 ώρες ακόμη 10~15 και όλα οκ.

+Ζεστό νερό στο μπόιλερ όλο το 24ωρο
+Λιγότερα καθαρίσματα
+Καθόλου καπνό και στο λεβητοστάσιο(στα γεμίσματα) αλλά και στην γειτονιά από την καλύτερη καύση.

Κρίμα που αρχικά δεν είχα βάλει μεγαλύτερο και τώρα να έβαζα δεύτερο. Θεωρώ ότι για πεδινές περιοχές της βόριας Ελλάδας και για μέτρια μονωμένα σπίτια, τα δοχεία αδρανείας BUFFER, πρέπει να είναι τουλάχιστον 50 L ανά 1 KW του Λέβητα, με ιδανικό το 70 προς 1 .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155893 από nick833
Τώρα με τα πολλά κρύα (μερικά βράδια πέφτει και στο -5, ενώ τη μεσημέρι ανεβαίνει στους 8~9) η διαφορά σε σχέση με πέρυσι είναι μικρότερη (περίπου 40 ενώ πέρυσι ήταν 50 κιλά /ημέρα Μ.Ο.)
αλλά πάλι τα πλεονεκτήματα είναι πολλά και επιμένω, το BUFFER πρέπει να είναι τουλάχιστον 50 L ανά 1 KW του Λέβητα, με ιδανικό το 70 προς 1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ