Τροφοδοσία ξύλων σε πυρόλυσης με Δοχείο.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150214 από nick833
Επανέρχομαι τώρα που πλέον έχω δεδομένα κατανάλωσης. Καίω κυρίως μεσέ και λιγότερα οξιά και γάβρο με υγρασία 15 ώς 20%. Η θερμοκρασία χώρου μου είναι 20 με 21 το βράδυ και 21 με 22 την ημέρα.
Σε μέρα με 7~9° και το βράδυ 1~3°, έκαψα 50 κιλά
Σε άλλη με 10~12° και το βράδυ 4~6°, έκαψα 43 κιλά
Και με 13~15° και το βράδυ 8~9°, έκαψα 32 κιλά (με ακόμη μεγαλύτερες θερμοκρασίες, έκαψα γύρω στα 25kg)

Η τροφοδοσία γίνεται ανάλογα με την ευκαίρια που έχω.
Δηλαδή, το πρωί 6:30 πριν φύγω για δουλειά ρίχνω πάνω στα κάρβουνα που έχει από το βράδυ, 10 ώς 25kg.
Όταν γυρνάω 18:00 ρίχνω πάνω στα λιγοστά κάρβουνα, 1 περίπου κιλό ψηλά ξυλαράκια και ξύλα 5 ώς 10kg.
Το βράδυ πριν πάω για ύπνο βάζω 10 ώς 15 κιλά για να έχει ώς το πρωί και να μην χρειαστώ χρόνο για να τον ξανανάψω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150221 από etsa67
Kανονικά ισχύει ότι για κάθε kw ισχύ = 40-50 λίτρα δοχείο αδρανείας.
Αυτό που έχεις δεν είναι κακό και θα έλεγα ότι ταιριάζει ώς προς τη χωρητικότητα τέλεια σε θερμοκρασίες 10 c με καλή οικονομία.
Απλά θα χρειαστείς πιο συχνά ανεφοδιασμό.
Τη νύχτα μπορείς να κάνεις ένα καλό γέμισμα και να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία του λέβητα πιο χαμηλά απο τους 80 ασ πούμε στους 65.
Την ημέρα λίγο πιο πολύ 75 και η τρίοδη μεταξύ δοχείο και σώματα κάπου στη 50%.
Τώρα σε ηλιόλουστες ημέρες σβήστον και άναψέ τον πάλι το απόγευμα αφού το σπίτι δεν θα χρίάζεται θέρμανση ή βάλε τόσα ξύλα για να σιγοκαίει και φουλάρισε πάλι το απόγευμα.
Νομίζω 2 καλά φουλαρίσματα και κανά δύο μικρά (3-4 ξύλα κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι καλά.
Τη νύχτα άν θα κάνεις παγωνιά και θέλεις θέρμανση θα υποχρεωθείς και ένα καλο ακόμα γέμισμα.
Ο θερμοστάτης χώρου άν επεμβαίνει στο βεντιλατέρ καυσαερίων του λέβητα τότε θα έχεις και άλλη οικονομία.
Η πυρόλυση συνεχίζεται και με κλειστό το βεντιλατέρ σε υψηλές θερμοκρασίες το πορτάκι κλείνει και σιγοκαίει τα ξύλα.
Άν το ρυθμίσεις να σφραγίζει στους 75 θα εξεικονομίσεις μεγάλη ενέργεια.
Ο λέβητας δεν θα πάθει ποτέ το παραμικρό όσο και να του κατεβάσεις τη θερμοκρασία μέχρι κάποιο όριο φυσικά.
Καλή προσπάθεια.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150224 από nick833
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Να πώ και τις ρυθμίσεις που έχω καταλήξει και νομίζω ότι δουλέυουν καλά, για τα δεδομένα της εγκατάστασης μου. (Στο μάνιουαλ της Άτμος λέει να δουλεύει στους 80 με 90°)
Τον ανεμιστήρα τον έχω στο min και ξεκινάει όταν η θερμοκρασία του λέβητα πέσει στους 77 και σταματάει όταν ανέβει στους 82°. Μετά αν δεν ζητούν τα σώματα νερό, συνεχίζει να ανεβάζει ως τους 88 όπου κλείνει σχεδόν τελείως το κλαπέ. Το Laddomat είναι των 72° και ο κυκλοφορητής του (στην μεσαία ταχύτητα) ελέγχεται από υδροστάτη στην έξοδο του λέβητα(η προτελευταία φωτό ) που έτυχε να έχει μεγάλο διαφορικό. Ξεκινά στους όταν ανέβει στους 87~88° και κλείνει όταν κτέβει στους 78°. Μετά παίρνει μπρος ο ανεμιστήρας για να ξανανεβάσει την θερμοκρασία. Την τρίοδη ανάμειξης την έχω στο 50% και στέλνει στα σώματα 60 ώς 70° περίπου.
Ο θερμοστάτης χώρου επεμβαίνει σε ηλεκτροβάνα η οποία είναι συνδεμένη με υδροστάτη που είναι στο δοχείο και μετά (μέσω ενσωματωμένου στην ηλεκτροβάνα διακόπτη) στον κυκλοφορητή των σωμάτων. Αυτόν τον δουλεύω στην πρώτη αργή ταχύτητα λόγω μονοκατοικίας.
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150594 από nick833
Σε πιο κρύες ημέρες 6~7° και 1° το βράδυ, έφασα τα 60 κιλά το 24ώρο. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με την κατανάλωση και κυρίως με τον τρόπο που δουλεύει το όλο σύστημα. Κρίμα που δεν έβαλα μεγαλύτερο δοχείο. Βλέπετε ο μηχανικός μου είπε ότι χρειάζομαι 800άρι, αλλά μπορώ να κάνω την δουλειά μου και με 50άρι. Δεν μου εξήγησε όμως τι διαφορά κάνει κατά την χρήση το ένα με το άλλο. Άσε που τώρα που το βλέπω στην πράξη, αυτό που χρειαζόμουν ήταν το 1000άρι !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153352 από giannis84
Μια μικρή ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα... αξίζει η αγορά μιας τέτοιας σόμπας www.lithodomin.gr/product/energeiaki-sompa-xilou-tapia/ για κάλυψη 50 τετραγωνικών?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153384 από nick833
φίλε Γιάννη84 εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ σόμπα μέσα στο σπίτι μου, λόγω της βρωμιάς και του μονοξειδίου. Ειδικά αν το σπίτι σου είναι "αεροστεγές".

Τώρα για την ιστορία έκαψα 6 τόνους σύνολο (και περίπου 150 λίτρα πετρέλαιο, τις πιο ζεστές μέρες).

Για φέτος ετοιμάζω την προσθήκη ενός 2ου 1000άρι δοχείου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ