Προβληματα με ενεργειακο ελληνικο τζακι-artfire

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155054 από Oct262
Καλημερα σε ολους.
Ειμαι πολυ χαρουμενος που σας βρηκα εστω και κατα τυχη μπας και λυθουν και εμενα τα προβληματα μου.
Περυσι αφοραστηκε ενα υδραυλικο ενεργειακο τζακι τις εταιριας artfire μοντελο ex 800.
Η επιλογη εγινε συνφωνα με το οτι ακουστηκαν καλα λογια ειναι εδω θεσσαλονικη κτλ κτλ.
Δυστηχως για μενα η εταιρια εχει κλεισει πλεον και δεν εχω καταφερει να βρω καποιον να με βοηθησει στις αποριες που εχω.δεν απαντανε πουθενα ουτε facebook κτλ.
anyway.το τζακι καλειτε να καλυψη ενα χωρο 164τετρ και θεωρητικα παρεχει εως 20kw.
η εγκατασταση δεν εγινε απο τους ιδιους καθοτι ζητησαν εξτρα χρηματα χρηματα απο τον εργολαβο(κατι που δεν ειχαν συνφωνησει κτλ κτλ)
τα προβληματα:
- το τζακι μπορει να καπνισει στο ασχετο.εχει τυχει να καπνισει μολις αναβει εχει τυχει να το κανει και μετα απο 3-4 ωρες λειτουργιας.τον καπνο εχω δει οτι τον βγαζει απο τις περσιδες δεξια-αριστερα
-εχει μια αεροκουρτινα στο κατω μερος το οποιο ομως δεν περνει απο πουθενα αερα ειτε απο εξω ειτε απο μεσα.ειναι ο μοναδικος μοχλος που υπαρχει πανω στο τζακι για να κανεις οτιδηποτε.
-οταν ηρθε το τζακι και ειδα πρωτη φορα σχεδον ετοιμο στημενο μου εκανε εντυπωση οτι ολο το τζακι εσωτερικα ηταν σαν βαμενο με κατι σαν πισσα(προφανως και δεν ειναι αλλα δεν ξερω πως ονομαζεται)
το αποτελεσμα ειναι οπως θα δειτε και απο τις φωτογραφιες σε ολο το εσωτερικο του τζακιου να μαζευονται κατι σεν ιζηματα?τα οποια δεν μπορω να τα αφαιρεσω γιατι κανω γραμμες-σαν γραντζουνιες πανω σε αυτο το βαμενο πραγμα.
-το τζακι καλειτε να καλυψει 10 σωματα.ενω σε γενικες γραμμες δουλευει ανεκτα-οχι καλα τα 2 σωματα που βρισκονται αρνουνται να δουλεψουν σωστα μιας και ειναι ζεστα μονο απο μεση και πανω επιφανεια.απο εκει κατ κατω ειναι κρυα.δεν ειναι θεμα εξαερωσης μιας και εχω και αεριο το οποιο μολις το ανοιγεις ολα δουλεουν τζαμι.
-η πορτα του τζακιου θελει καθε 2 μερες καθαρισμα.εχει 2 τροπους να ανοιξει προς τα πανω και προς τα εξω για να το καθαριζεις.οταν ομως ανοιγεις προς τα πανω το τζαμι για να βαλεις ξυλα οταν το κατεβαζεις παλι εχει μαυρισει η επιφανεια του!!!
-το πιο κουφο που εχω δει ειναι οτι οταν ανοιγει η γυναικα μου τον αποροφητηρα αρχιζει και καπνιζει μεσα!!!η κουζινα ειναι σε αλλο χωρο ξεχωριστο και το κανει ακομα και με κλειστην την πορτα τις κουζινας!!!ελεος.
θεωρω οτι η ολη εγκατασταση για αρχη ειναι λαθος και το τζακι οχι τις προκοπης.
Παρακαλω βοηθηστε με οσο μπορειτε μπας και το κανω πιο λειτουργικο γιατι ειναι αδυνατον αυτη την στιγμη να γινει αλλαγη τζακιου και ειναι και η κυρια θερμανση μας/

Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155056 από Oct262
απο λαθος μου ανοιξα το τοπικ σε λαθος μερος :blush:
Παρακαλω αν μπορεις καποιος mod να το μεταφερει στα τζακια.
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155064 από Fokion
Ερωτηση πρωτη
ΠΟΥ το εχουν συνδεσει στην εγκατασταση??? στο κολλεκτερ?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155077 από Oct262

Fokion έγραψε: Ερωτηση πρωτη
ΠΟΥ το εχουν συνδεσει στην εγκατασταση??? στο κολλεκτερ?


Με πιάνεις αδιάβαστο!χωρις να ειμαι σίγουρος νομιζω πως ναι.η ολη εγκατάσταση εγινε απο 2 διαφορετικους ηδραυλικους μαζι με το κτισιμο του σπιτιού.ο πρωτος εκανε διαφορα χαζα και απαιτησα απο τον εργολαβο να τον διωξει.ο δευτερος απλα εκτελεσε οτι ειχε βγαλει ο μηχανικός κτλ.
Για την ακρίβεια στην αρχη το ολο σύστημα ηταν συνδεδεμένο σε δοχειο αδρανειας.δηλαδη πρωτα τροφοδοτούσε το δοχειο αδράνειας και οταν αυτο εφτανε τους 45/50 βαθμους τοτε άρχιζε να στέλνει στα σωματα.το πρόβλημα ομως ηταν οτι εγω επρεπε επι 2+ ωρες σχεδον να βαζω συνέχεια ξύλα και μετα να αρχιζω να νιωθω ζεστη.και καθοτι δεν ειχα αυτη την πολυτέλεια λογο χρονου+οτι μου φαινόταν χαζο να δουλευω κατι τοση ωρα απλα αναγκαστικά και το αποσυνδεσα και τωρα στελνει κατευθείαν στα σωματα.δεν ξερω αν σας βοηθησα καθόλου μιας και αυτο το σπιτι εγινε εξ αποστάσεως.αλλα ετσι οπως το καταλαβαίνω στο κολεκτερ πηγαίνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155080 από Fokion
Παρατηρηση. Το μπαφερ το χρειαζεσαι και για λογους ασφαλειας σε περιπτωση υπερθερμανσης να αποροφησει το ζεστο νερο.

Παμε παρακατω. οπως βλεπεις παω ενα ενα τα προβληματα που αναφερεις.
Αν ειναι ΟΝΤΩΣ στο κολεκτερ βεβαιωσου οτι οι σωληνες που πανε εκει ειναι ικανής διατομής γιατι παιζει για λογους οικονομιας να σου εβαλαν τυποτα στενες, γι αυτο το συστημα ειναι αργο σε αποκριση και τελικά δεν εχει αρκετη πιεση για τα 2 καλοριφερ.
μπορει βεβαια να θελει λιγο "γκαζομα" ο κυκλοφωρητης....

Βασική παρατηρηση.
Εχεις τζακι. Αυτο σημαινει θες δε θες οτι για να αποδοσει και να φτασει στα KW του θελει ωρα και συνεχη χρηση. Δεν ειναι σομπα - δεν ειναι λεβητας. Και κρατα στο νου σου οτι για τους ιδιους λογους τα 20KW τα "βλεπεις" μονο σε φουλ ξυλα φουλ φλογα κ.λ.π. κ.λ.π.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155081 από Fokion
- το τζακι μπορει να καπνισει στο ασχετο.εχει τυχει να καπνισει μολις αναβει εχει τυχει να το κανει και μετα απο 3-4 ωρες λειτουργιας.τον καπνο εχω δει οτι τον βγαζει απο τις περσιδες δεξια-αριστερα

Προφανως ειναι θεμα καμιναδας - δε γνωριζω περαιρερω

-οταν ηρθε το τζακι και ειδα πρωτη φορα σχεδον ετοιμο στημενο μου εκανε εντυπωση οτι ολο το τζακι εσωτερικα ηταν σαν βαμενο με κατι σαν πισσα(προφανως και δεν ειναι αλλα δεν ξερω πως ονομαζεται)
το αποτελεσμα ειναι οπως θα δειτε και απο τις φωτογραφιες σε ολο το εσωτερικο του τζακιου να μαζευονται κατι σεν ιζηματα?τα οποια δεν μπορω να τα αφαιρεσω γιατι κανω γραμμες-σαν γραντζουνιες πανω σε αυτο το βαμενο πραγμα.

Δεν το εχω ξανα ακουσει

-η πορτα του τζακιου θελει καθε 2 μερες καθαρισμα.εχει 2 τροπους να ανοιξει προς τα πανω και προς τα εξω για να το καθαριζεις.οταν ομως ανοιγεις προς τα πανω το τζαμι για να βαλεις ξυλα οταν το κατεβαζεις παλι εχει μαυρισει η επιφανεια του!!!

Αν και οτι και να κανεις γυλο καις οποτε ναι θα μαυριζει εχει να κανει οτι δεν καις καλα - θελει αερα που δεν εχει προφανως

-το πιο κουφο που εχω δει ειναι οτι οταν ανοιγει η γυναικα μου τον αποροφητηρα αρχιζει και καπνιζει μεσα!!!η κουζινα ειναι σε αλλο χωρο ξεχωριστο και το κανει ακομα και με κλειστην την πορτα τις κουζινας!!!ελεος.

Συνδιαζεται και με το παραπανω. το τζακι για να λειτουργησει ρουφαει αερα. οταν βαζεις τον αποροφητηρα τον ρουφας εσυ πλεον αναποδα, ο αποροφητηρας ειναι πιο δυνατος. Η πορτα που τη κλεινεις εχει χαραμαδα, τουλαχιστον απο κατω. Αν ανοιξεις ενα παραθυρο ταυτοχρονα?? Συνδιαζεται βεβαια και με το προβλημα οτι καπνιζει στο ασχετο που λες = δεν τραβαει καλα η καμιναδα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ