Προβληματα με ενεργειακο ελληνικο τζακι-artfire

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155086 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καλημέρα .με μια ασφάλεια 3 μπαρ των τριών ευρω με μια πιέσεως θερμοκρασίας εκεί που έχει μπει (άχρηστη) με ενα νούμερο μεγαλύτερη καμινάδα απο ότι ήθελε το τζάκι στη θέση σου απλά δε θα το άναβα. το τζάκι σου απαγορεύεται να συνδεθεί με κλειστό δοχείο διαστολής γιατί δεν έχει σπιραλ ψύξης .ας στα πει και ο Χρήστος όμως που έχει καλύτερη εμπειρία .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155089 από Oct262
καλημερα σας

Καταχρην σας ευχαριστω ολους για την βοηθειας σας μιας και πραγματικα τον συγκεκριμενο τομεα δεν τον κατεχω καθολου.
το δοχειο αδρανειας οντως θα εκανε δουλεια.δεν ξερω αν δουλευουν γενικα ετσι.σε εμενα πραγματικα ομως ηταν τυρανια.ισως να εφταιγε η εγκατασταση ισως να ηταν το μεγεθος.ισως ισως.δεν ξερω.
αλλα να ριχνω τοσο ξυλο και να μην ζεσταινεται τιποτα επι ωρες ηταν πραγματικα προβλημα.
τωρα θελει περιπου στα 30 λεπτα για αν αρχησει να δουλευει το συστημα σιγα σιγα
Θεωρουσα σχεδον σιγουρο οτι η εγκατασταση δεν εχει γινει σωστα αλλα αν υπαρχει και θεμα ασφαλειας σιγουρα ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα.αυτο που μου ειχε πει ο υδραυλικος σαν ασφαλεια το συστημα (και το εχω δει και εγω στην πραξη) ειναι οτι αν για τον οποιοδηποτε λογο το τζακι φτασει τους 90 βαθμους πεταει το νερο εξω.ακριβως πισω απο το τζακι υπαρχει σωληνας στο μπαλκονι που κανει γιαυτο το πραγμα.
Δεν ξερω φυσικα αν λεμε το ιδιο πραγμα.......επισης δεν ξερω αν ολες οι φωτογραφιες που εχω ανεβασει σας βοηθουν επαρκως να καταλαβετε την εγκατασταση.
Μπουρι παραπανω απο αυτο που χρειαζεται?υπαρχει περιπτωση δηλαδη να καπνιζει γιαυτο το λογο αν η διατομη ειναι μεγαλυτερη απο την εξοδο του τζακιου?να ειμαι ειλικρινης εμενα μου φαινεται το ιδιο αλλα σιγουρα κατι περισσοτερο θα ξερετε απο εμενα.
Και πραγματικα ετσι γιατι απλα θα σκασω απο περιεργια(αν και ξερω οτι δεν ειναι το πιο σημαντικο αυτη την στιγμη) μπορει παρακαλω να μου πει καποιος τι ειναι αυτο το μαυρο πραγμα που ειναι βαμενο ολο εσωτερικα το τζακι και τι ειναι αυτα τα ιζηματα που εχουν καθησει επανω και δεν μπορω με τιποτα να τα αφαιρεσω χωρις να γδερνω την επιφανεια του?απλα γιατι θα σκασω απο την περιεργια.
Ενας τζακας που ηρθε πριν λιγο καιρο και μου εκανε καθαρισμο καμιναδας ειπε στην γυναικα μου οτι απλα ειναι απο τα ξυλα και αν το μπουμπουνισεις καλα με ξυλα απο παλετες θα φυγουν μονα τους.
επισης αυτο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι οσα ξυλα και αν βαλω πραγματικα δυσκολευομαι πολυ να ανεβασω την θερμοκρασια πανω απο τους 60βαθμους.ισως στιγμιαια.το τζακι συνηθως με 5-6 ξυλα-μεγαλα μεσα οξια ξερη με ελαχιστη υγρασια συνηθως παιζει στου 48-53 βαθμους.

Και παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Oct262. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155091 από Savvas
Καλημέρα,
ήδη φαίνεται πως έχεις καταλάβει τα προβλήματα. Συνδυασμός ενός μάλλον μέτριου/κακού τζακιού, μαζί με κακή εγκατάσταση.
Είμαι και εγώ κάτοχος υδραυλικού τζακιού, και δεν αντιμετωπίζω σημαντικά προβλήματα.
Θα σου πω κάποιες παρατηρήσεις με βάση τις φωτογραφίες που έχεις βάλει
1. Το μαύρο πράγμα μέσα στο τζάκι είναι πίσσα που δημιουργείται με συνδυασμό κακή καύση, χαμηλές θερμοκρασίες θαλάμου και χλωρά ξύλα.
Άρα πρέπει να έχεις ξερά ξύλα, η καύση στο θάλαμο να έχει επάρκεια οξυγόνου ώστε να μειώνονται τα παραπροϊόντα και το νερό του τζακιού στην περίοδο λειτουργίας (εξαιρείται το άναμα) να είναι πάνω απο τους 60οC.
Το γιατί υπήρχε πίσσα απο την αρχή, όπως λες, είναι απορίας άξιο. Ο θάλαμος πρέπει να είναι απλά μέταλλο με ένα -λεπτό- στρώμα πυράντοχης μπογιάς. Η υφή είναι σα μια κανονική βαμμένη μεταλλική επιφάνεια και παχιά ανάγλυφα στρώματα δε δικαιολογούνται.
Λάβε υπόψη σου επίσης πως όσο πιο πολύ πίσσα πιάνουν τα τοιχώματα, μονώνονται θερμικά και δεν μπορούν να θερμανθούν καλά απο τη φωτιά και συνεπώς γίνεται όλο και χειρότερο το πράγμα.
Πρέπει λοιπόν όπως σωστά σου είπαν να κάψεις καλά το τζάκι (ίσως με μπρικέτα για να είναι σίγουρα ξερή) ώστε το νερό να φτάσει στους 80οC και έπειτα με μια σπάτουλα να αφαιρέσεις ΟΛΗ την πίσσα απο το θάλαμο. Μην το φοβηθείς, και αν ακόμα κάπου σου γδαρθεί η μπογιά και δεις μέταλλο το βάφεις μετά με ένα σπρέυ πυράντοχης μπογιάς τζακιού. Είναι φθηνά.

2. Η καμινάδα σου έχει βάψει. Αυτό σημαίνει ότι έχεις συστηματικά πολύ μεγάλες θερμοκρασίες στα καπναέρια. Δεν ξέρω αν αυτό είναι αποτέλεσμα βλάβης ή απλά κακός σχεδιασμός του τζακιού. Πρέπει να δεις πως μπορεί να διορθωθεί. Μήπως δεν σου έχουν τοποθετήσει κάποια κόφτρα καπναερίων (το έχω δει ως πραγματικό περιστατικό σε μια φίλη)? Αν όχι ίσως με μια ιδιοκατασκευή κόφτρας, να καθυστερείς λίγο τα καπναέρια.
Είτε έτσι, είτε αλλιώς πρέπει να βρεις ένα τρόπο να το λύσεις αυτό. Το νόημα των πραγματικών ενεργειακών τζακιών είναι πως δεσμεύουμε τη θερμότητα μέσα στο χώρο και δεν τη στέλνουμε έξω απο την καμινάδα για να θερμαίνουμε τον ουρανό...

3. Μου φαίνεται ότι το δάπεδο του τζακιού δεν έχει επαρκή ανοίγματα
α.για να φεύγει η στάχτη και
β.για να παίρνει η φωτιά αέρα και να γίνεται σωστά η καύση. Δεν ξέρω αν φταίει η φωτογραφία, αλλά πρέπει να το δεις αυτό και ίσως λύνεται εύκολα απο έναν τεχνίτη.

4. Υπάρχει μαι παρανόηση κυρίως στους "τεχνίτες ενεργειακών τζακιών". Λες ενεργειακό τζάκι και πάνε και τα κάνουν όλα ίδια στην εγκατάσταση. Τοποθετούν τα υδραυλικά με τον ίδιο τρόπο που βάζουν τα αερόθερμα. Μέγα λάθος που οφείλεται απλά σε ασχετοσύνη.
Ένα υδραυλικό τζάκι στην πραγματικότητα είναι ένας λέβητας, πράγμα που σημαίνει ότι δε φτιάχνεις το θερμοθάλαμο στη φούσκα για να πάρεις θερμότητα μέσω αέρα γιατί ψύχεται υπερβολικά το τζάκι και δεν μπορεί να λειτουργήσεις αποδοτικά, αντίθετα πρέπει τη θερμότητα να την εγκλωβίσεις μέσα στο τζάκι ώστε να μπορεί να την πάρει το νερό και να τη στείλει στα σώματα.
Δηλαδή πρέπει να μονωθεί/ντυθεί προσεκτικά το τζάκι -όχι ο θάλαμος, αλλα το τζάκι- με κουβέρτα κεραμοβάμβακα 2.5cm (για να μην έχεις μυρωδιές, επειδή θα ακουμπάει απευθείας στο καυτό μέταλλο).
Ο θερμοθάλαμος -που και αυτός θέλει βελτίωση- θα μαζεύει ότι υπολειμματική θερμότητα ξεφεύγει, καθώς και τη θερμότητα της καμινάδας και με φυσική ροή θα τη στέλνει στο σπίτι. Άλλο πράγμα τα αερόθεμρα τζάκια, εδώ τη δουλειά πρέπει να την κάνει το νερό.

5. Σωστά έκανες και αφαίρεσες το δοχείο αδρανείας. Αυτά είναι κατάλληλα για λέβητες ξύλου συνεχούς λειτουργίας που τους φορτώνεις ξύλα και τους αφήνεις. Στο τζάκι κατα βάση προβλήματα δημιουργούν, αφού την τροφοδοασία την ελέγχεις μέσω της τροφοδοσίας. Οπότε ή πρέπει να κάνεις μια σύνθετη και ακριβή αυτοματοποιημένη διάταξη που να ελέγχει τη ροή του νερού βάση θερμοκρασίας ή να το έχεις σε μόνιμη 24ωρη λειτουργία (δύσκολο γενικά).
Η άποψη μου είναι πως στο τζάκι, είναι κακή ιδέα να συνδυάσεις δοχείο αδρανείας, ειδικά αν η χρήση του τζακιού είναι διακοπτόμενη , λόγω απουσίας.

6. Για το υδραυλικό θέμα, επειδή πρέπει κάποιος να έχει μια συνολική εικόνα της εγκατάστασης και των διατάξεων, τα καλύτερο θα ήταν να φωνάξεις ένα θερμουδραυλικό, να ρίξει μαι ματιά (κυρίως στις διατάξεις ασφαλείας). Δεν έχει σημασία που είναι τζάκι, το αντιμετωπίζετε ως λέβητα στο σχέδιο.
Ιδέες μπορείς να πάρεις απο εδώ, αλλά θα ήταν ανεύθυνο κάποιος να σου εξασφαλίσει/ή όχι με τα λόγια, κατά πόσο είναι όλα καλώς καμωμένα.

Υ.Γ. Η αεροκουρτίνα τοποθετείται ΠΑΝΩ απο το τζάμι ώστε να λειτουργεί σωστά και να λογαριάζεται ως τέτοια.
Οι τρύπες στο κάτω μέρος της πόρτας κατα βάση θα έλεγα ότι φέρνουν τον αέρα καύσης (που κατά τη γνώμη πρέπει να πηγαίνει μέσω σχάρας κατευθείαν κάτω απο τα ξύλα και να έχεις αποδοτική καύση.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155103 από Oct262

Savvas έγραψε: Καλημέρα,
ήδη φαίνεται πως έχεις καταλάβει τα προβλήματα. Συνδυασμός ενός μάλλον μέτριου/κακού τζακιού, μαζί με κακή εγκατάσταση.
Είμαι και εγώ κάτοχος υδραυλικού τζακιού, και δεν αντιμετωπίζω σημαντικά προβλήματα.
Θα σου πω κάποιες παρατηρήσεις με βάση τις φωτογραφίες που έχεις βάλει
1. Το μαύρο πράγμα μέσα στο τζάκι είναι πίσσα που δημιουργείται με συνδυασμό κακή καύση, χαμηλές θερμοκρασίες θαλάμου και χλωρά ξύλα.
Άρα πρέπει να έχεις ξερά ξύλα, η καύση στο θάλαμο να έχει επάρκεια οξυγόνου ώστε να μειώνονται τα παραπροϊόντα και το νερό του τζακιού στην περίοδο λειτουργίας (εξαιρείται το άναμα) να είναι πάνω απο τους 60οC.
Το γιατί υπήρχε πίσσα απο την αρχή, όπως λες, είναι απορίας άξιο. Ο θάλαμος πρέπει να είναι απλά μέταλλο με ένα -λεπτό- στρώμα πυράντοχης μπογιάς. Η υφή είναι σα μια κανονική βαμμένη μεταλλική επιφάνεια και παχιά ανάγλυφα στρώματα δε δικαιολογούνται.
Λάβε υπόψη σου επίσης πως όσο πιο πολύ πίσσα πιάνουν τα τοιχώματα, μονώνονται θερμικά και δεν μπορούν να θερμανθούν καλά απο τη φωτιά και συνεπώς γίνεται όλο και χειρότερο το πράγμα.
Πρέπει λοιπόν όπως σωστά σου είπαν να κάψεις καλά το τζάκι (ίσως με μπρικέτα για να είναι σίγουρα ξερή) ώστε το νερό να φτάσει στους 80οC και έπειτα με μια σπάτουλα να αφαιρέσεις ΟΛΗ την πίσσα απο το θάλαμο. Μην το φοβηθείς, και αν ακόμα κάπου σου γδαρθεί η μπογιά και δεις μέταλλο το βάφεις μετά με ένα σπρέυ πυράντοχης μπογιάς τζακιού. Είναι φθηνά.

2. Η καμινάδα σου έχει βάψει. Αυτό σημαίνει ότι έχεις συστηματικά πολύ μεγάλες θερμοκρασίες στα καπναέρια. Δεν ξέρω αν αυτό είναι αποτέλεσμα βλάβης ή απλά κακός σχεδιασμός του τζακιού. Πρέπει να δεις πως μπορεί να διορθωθεί. Μήπως δεν σου έχουν τοποθετήσει κάποια κόφτρα καπναερίων (το έχω δει ως πραγματικό περιστατικό σε μια φίλη)? Αν όχι ίσως με μια ιδιοκατασκευή κόφτρας, να καθυστερείς λίγο τα καπναέρια.
Είτε έτσι, είτε αλλιώς πρέπει να βρεις ένα τρόπο να το λύσεις αυτό. Το νόημα των πραγματικών ενεργειακών τζακιών είναι πως δεσμεύουμε τη θερμότητα μέσα στο χώρο και δεν τη στέλνουμε έξω απο την καμινάδα για να θερμαίνουμε τον ουρανό...

3. Μου φαίνεται ότι το δάπεδο του τζακιού δεν έχει επαρκή ανοίγματα
α.για να φεύγει η στάχτη και
β.για να παίρνει η φωτιά αέρα και να γίνεται σωστά η καύση. Δεν ξέρω αν φταίει η φωτογραφία, αλλά πρέπει να το δεις αυτό και ίσως λύνεται εύκολα απο έναν τεχνίτη.

4. Υπάρχει μαι παρανόηση κυρίως στους "τεχνίτες ενεργειακών τζακιών". Λες ενεργειακό τζάκι και πάνε και τα κάνουν όλα ίδια στην εγκατάσταση. Τοποθετούν τα υδραυλικά με τον ίδιο τρόπο που βάζουν τα αερόθερμα. Μέγα λάθος που οφείλεται απλά σε ασχετοσύνη.
Ένα υδραυλικό τζάκι στην πραγματικότητα είναι ένας λέβητας, πράγμα που σημαίνει ότι δε φτιάχνεις το θερμοθάλαμο στη φούσκα για να πάρεις θερμότητα μέσω αέρα γιατί ψύχεται υπερβολικά το τζάκι και δεν μπορεί να λειτουργήσεις αποδοτικά, αντίθετα πρέπει τη θερμότητα να την εγκλωβίσεις μέσα στο τζάκι ώστε να μπορεί να την πάρει το νερό και να τη στείλει στα σώματα.
Δηλαδή πρέπει να μονωθεί/ντυθεί προσεκτικά το τζάκι -όχι ο θάλαμος, αλλα το τζάκι- με κουβέρτα κεραμοβάμβακα 2.5cm (για να μην έχεις μυρωδιές, επειδή θα ακουμπάει απευθείας στο καυτό μέταλλο).
Ο θερμοθάλαμος -που και αυτός θέλει βελτίωση- θα μαζεύει ότι υπολειμματική θερμότητα ξεφεύγει, καθώς και τη θερμότητα της καμινάδας και με φυσική ροή θα τη στέλνει στο σπίτι. Άλλο πράγμα τα αερόθεμρα τζάκια, εδώ τη δουλειά πρέπει να την κάνει το νερό.

5. Σωστά έκανες και αφαίρεσες το δοχείο αδρανείας. Αυτά είναι κατάλληλα για λέβητες ξύλου συνεχούς λειτουργίας που τους φορτώνεις ξύλα και τους αφήνεις. Στο τζάκι κατα βάση προβλήματα δημιουργούν, αφού την τροφοδοασία την ελέγχεις μέσω της τροφοδοσίας. Οπότε ή πρέπει να κάνεις μια σύνθετη και ακριβή αυτοματοποιημένη διάταξη που να ελέγχει τη ροή του νερού βάση θερμοκρασίας ή να το έχεις σε μόνιμη 24ωρη λειτουργία (δύσκολο γενικά).
Η άποψη μου είναι πως στο τζάκι, είναι κακή ιδέα να συνδυάσεις δοχείο αδρανείας, ειδικά αν η χρήση του τζακιού είναι διακοπτόμενη , λόγω απουσίας.

6. Για το υδραυλικό θέμα, επειδή πρέπει κάποιος να έχει μια συνολική εικόνα της εγκατάστασης και των διατάξεων, τα καλύτερο θα ήταν να φωνάξεις ένα θερμουδραυλικό, να ρίξει μαι ματιά (κυρίως στις διατάξεις ασφαλείας). Δεν έχει σημασία που είναι τζάκι, το αντιμετωπίζετε ως λέβητα στο σχέδιο.
Ιδέες μπορείς να πάρεις απο εδώ, αλλά θα ήταν ανεύθυνο κάποιος να σου εξασφαλίσει/ή όχι με τα λόγια, κατά πόσο είναι όλα καλώς καμωμένα.

Υ.Γ. Η αεροκουρτίνα τοποθετείται ΠΑΝΩ απο το τζάμι ώστε να λειτουργεί σωστά και να λογαριάζεται ως τέτοια.
Οι τρύπες στο κάτω μέρος της πόρτας κατα βάση θα έλεγα ότι φέρνουν τον αέρα καύσης (που κατά τη γνώμη πρέπει να πηγαίνει μέσω σχάρας κατευθείαν κάτω απο τα ξύλα και να έχεις αποδοτική καύση.


Σε ευχαριστω πολυ για την τοσο αναλυτικη απαντηση.

1.πρεπει να βγαλω ΟΛΗ την πισσα απο επανω?να ειμαι ειλικτρινης το φοβαμαι.αλλα μαλλον ειναι αναγκαιο κακο.

2.αυτο με το καπναεριο δεν το πολυ καταλαβα.εννοεις το κλαπε?πανω στην πορτα εχει εναν μηχανισμο ο οποιος απο οτι καταλαβα ανοιγοκλεινη αυτοματα αναλογα με την θεση της πορτας ενα κλαπε μεσα στην εισαγωγη του μπουριου.αν λεμε το ιδιο πραγμα.αν οχι σας ειναι ευκολο να μου δωσετε καποιο παραδειγμα η καποιο λινκ για να το καταλαβω καλυτερα?

3.το δαπεδο του τζακιου ειναι εντελως κλειστο.αερας δεν μπαινει απο πουθενα ειτε απο μεσα ειτε απο εξω.
αν ανοιξω μια εισαγωγη/περσιδα ακριβως κατω απο το τζαμι για να βαζει εστω απο εκει θα κερδισω κατι?
και αν ναι σε τι διαστασεις πρεπει να το κανω?
Απο εξωτερικο χωρο πρεπει να φερω κρυο αερα στο τζακι?δεδομενου οτι ειναι εντελως κλειστο απο κατω και στην ουσια το μονο ανοιχτο κοματι ειναι αυτο μπροστα απο το τζαμι?
το τζακι ειναι εντελως κλειστο απο κατω στο δαπεδο του.δεν εχει ουτε δοχειο για τις σταχτες.κουβα-φαρασι για να το αδειαζω καθε λιγο και λιγακι :(

4.αν καταλαβα καλα μου λες οτι στην ουσια πρεπει να μονωσο 2 πραγματα.το ενα ειναι το τζακι το ιδιο και το αλλο ειναι η κατασκευη τις γυψοσανιδας αν καταλαβα καλα.προφανως βεβαια και τα 2 για να γινουν θα πρεπει να χαλασει η κατασκευη τις γυψοσανιδας.

5.το δοχειο αδρανειας για την ωρα το εχω κρατησει,στην αρχη ειπα να το πουλησω μετα λεω δεν εχει νοημα.χαμενοι ειμαστε απο χρηματα αστο να βρισκετε και ισως στο μελλον να χρειαστει καποια στιγμη.

ΥΓ.σου ειναι μηπως ευκολο να μου βαλεις καποιο λινκ απο το δικο σου τζακι(αν το εχεις παρουσιασει) για να δω πως γινετε σωστα η αν καποιος εχει καποιο αλλο σωστο τζακι και οχι την δικια μου την αρλουμπα?
Πραγματικα σας ευχαριστω θερμα για τον χρονο σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155123 από Savvas
1. Ναι

2. Η ιδέα στα ενεργειακά τζάκια είναι πως τα καπναέρια πριν φύγουν στην ατμόσφαιρα απο την καπνοδόχο, πρέπει να αποθερμανθούν εντός του τζακιού για να αποδώσουν το μεγαλύτερο μέρος της θερμότητας τους σε αυτό και να μην ζεσταίνουμε τα περιστέρια.
Αυτό οι κατασκευαστές τζακιών το επιτυγχάνουν σχεδιάζοντας το τζάκι με επαρκείς εσωτερικές επιφάνειες για την παραλαβή της θερμότητας (και βοηθητικά με ελάσματα και ψύκτρες) και με διατάξεις που καθυστερούν την έξοδο των καπνερίων προς την καμινάδα και αυξάνουν το μήκος διαδρομής τους (οι κόφτρες). Ο κάθε κατασκευαστής εφαρμόζει τις δικές του διατάξεις, αλλά η βασική ιδέα απο πίσω είναι η ίδια, καθυστερώ τα καπναέρια πριν βγουν στην καμινάδα και τους "κλέβω" προς το τζάκι όση περισσότερη θερμότητα μπορώ.
Θα χρειαστείς ένα σιδερά/τζακά που να του "κόβει" μήπως μπορέσετε να κάνετε ορισμένες βελτιωτικές παρεμβάσεις.
Το κλαπέ που έχεις τώρα σε σύνδεση με την πόρτα , φαίνεται πως ειναι ανεπαρκές για να υπηρετήσει αυτή τη λειτουργία μόνο του.

3. Ομοίως θα χρειαστείς ένα σιδερά. Το δάπεδο του τζακιού σου είναι απαράδεκτο. Η φωτιά πνίγεται απο τις στάχτες, μένει απο οξυγόνο και "χαζοκαίει" με αποτέλεσμα τις χαμηλές θερμοκρασίες, κάπνα, πίσσες, κακή απόδοση κτλ.
Πρέπει να βρείτε τρόπο να φτιάξετε μια σχάρα πάνω στη οποία θα καίγονται τα ξύλα και απο κάτω να έχει ένα κουτί στάχτης (με ανοίγματα στο δάπεδο, ή αν δεν έχει αρκετό ύψος απο κάτω, φτιάχνοντας ένα δεύτερο κατάλληλο δάπεδο απο λαμαρίνα. Ο βασικός αέρας για την καύση θα πηγαίνει στα ξύλα μέσω της σχάρας.
Συστήματα ελέγχου του αέρα καύσης που πνίγουν τη φωτιά, είναι κατάλληλα για τα αερόθερμα τζάκια που δεν μπορούν να αποθηκεύσουν σε μεγάλη κλίμακα τη θερμότητα και έτσι υποχρεώνεσαι να φρενάρεις υπερβολικά τη φωτιά για να έχεςι οικονομία καυσίμου.
Στο υδραυλικό τζάκι, θέλεις καθαρή και καλή καύση γιατί οι θερμοκρασία θαλάμου λόγω του νερού στον μανδύα παραμένει πάντα σχετικά χαμηλή. Η θερμότητα που παράγει η καύση μετά, δε χάνεται αλλά αποθηκεύεται στο νερό (που έχει πολύ μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα απο τον αέρα) και διανέμεται μέσω του συστήματος καλοριφέρ.
Τα ανοίγματα μπροστά στην πόρτα θα λειτουργούν επικουρικά για την είσοδο αέρα καύσης στο τζάκι. Αυτό θα το βρείτε μέσω δοκιμών.
Καλό είναι να έχετε εξωτερικό αέρα για την καύση που όμως θα μπορείτε να ρυθμίσετε με ένα τάμπερ αέρα τζακιού με ντίζα που θα προσαρμοστεί στο τζάκι απο τον σιδερά.

4. Καλά κατάλαβες, η γυψοσανίδα θα χρειαστεί να πειραχτεί. Προσοχή το ντύσιμο/μόνωση του τζακιού/λέβητα να γίνει με κεραμοβάμβακα.

5. Για το συγκεκριμένο τζάκι πάντως σου είναι άχρηστο. Πρέπει να βρεις μια άλλη χρήση γι'αυτό.

Υ.Γ. Όχι δεν έχω παρουσιάσει εγώ κάτι. Για κατασκευή θερμοθαλάμου το forum είναι γεμάτο απο θέματα, το ντύσιμο του τζακιού με την κουβέρτα κεραμοβάμβακα δεν έχει κάποια δυσκολία. Κοινή λογική θέλει και να έχεις στο μυαλό σου το στόχο που είναι πως θέλεις να εγκλωβίσεις τη θερμότητα στο νερό και το σώμα του τζακιού να μην ψύχεται εξωτερικά. Κατά βάση ντύνεις γύρω-γύρω ΚΑΙ απο πάνω (όχι όμως την καμινάδα) και φροντίζεις να στηρίζεις σωστά για να μη φύγει με τον καιρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155132 από dimlyk
απορια .
μηπως οι παρτεμβασεις αυτες στοιχιζουν οσο κι ενα καινουριο ενεργειακο?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ