Προβληματα με ενεργειακο ελληνικο τζακι-artfire

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155194 από Fokion
Κοιτα...
Ως κατοχος σομπας υδραυλικής ( δες το δευτερο λινκ της υπογραφης μου ) ότι ηδη εχεις από το τζακι θα χρησιμοποιηθεί...
Οκ θα εχεις 2 δοχεία διαστολής... αλλα όλα τα ασφαλιστικά ( που εχεις ) τα θες, τις σωληνώσεις νερου που ηδη εχεις κανει θα κουμπόσουν εκει...

Και δεν υπαρχει μεγαλυτερη μαγεια, από το κουμπακι ON και το χρονοδιακόπτη....
Σκεψου το....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155195 από Fokion
Ενοιειται το τζακι μενει ως "θεαμα" αλλα δεν εξαρτάσαι από αυτό...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155197 από Oct262

Fokion έγραψε: Κοιτα...
Ως κατοχος σομπας υδραυλικής ( δες το δευτερο λινκ της υπογραφης μου ) ότι ηδη εχεις από το τζακι θα χρησιμοποιηθεί...
Οκ θα εχεις 2 δοχεία διαστολής... αλλα όλα τα ασφαλιστικά ( που εχεις ) τα θες, τις σωληνώσεις νερου που ηδη εχεις κανει θα κουμπόσουν εκει...

Και δεν υπαρχει μεγαλυτερη μαγεια, από το κουμπακι ON και το χρονοδιακόπτη....
Σκεψου το....


Ειναι καλη περίπτωση.δεν λεω.και εγω τοσα χρονια με αεριο ημουνα και περυσι που μετακόμισα αρχησαν τα τζακια.δυστηχως στην παρουσα φαση δεν με περνει απο οικονομικης αποψης.οποτε θα ήθελα να παραμείνω στο τζάκι αν φυσικα αυτα που τα τζακια που εγραψα πριν με καλύπτουν χωροταξικά.επισης αν καποιος γνωριζη την συγκεκριμένη ξυλοσομπα που αφησα στο λινκ επανω και μου είπε οτι οντως ειναι πολυ καλύτερη απο τα τζακια που κοιταω και εκει θα το σκεφτώ Γιατί οπως ειπα ειναι παρατημένη και σκεπασμενη σε μια αποθήκη. Για τα 2 τζακια που ανεφερα πιο πανω εχει καποιος καποια αποψη?δυστηχως στην παρουσα φαση δεν με περνει για ακριβες επενδύσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155617 από Savvas

Oct262 έγραψε: Καλημερα σας

Ευχαριστω θερμα που μου ανοιγεται τα ματια.
Την ιδια απορια εχω και εγω.αν πραγματικα αξιζει να ασχοληθω.
Χαλασμα κατασκευης που την κανανε ουτως η αλλως χαλια-σιδερα για να κανει μαγικα-αν τα κανει-που αμφιβαλω τουλαχιστον σε σχεση με αυτους που εχω δει εγω χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι δεν υπαρχουν και τσακαλια.
κατω απο 500-600ευρω δεν βλεπω να γινεται δουλεια και το θεμα ειναι ΑΝ πετυχει και ΑΝ δουλεψει σωστα :unsure:
μπορειτε παρακαλω να ριξετε καμια γνωμη για καινουργιο τζακι???
164τετ σπιτι flat μονωκατοικια στην μεση του πουθενα εκτεθημενο απο παντου αλλα καλα μονωμενο-ευτυχως καινουργιο με 10 σωματα.(αυτος ειναι και ο λογος που δεν εχουμε κρυωσει βασικα παροτι που το τζακι υπολειτουργει στην ουσια και εχω μεσα στο σπιτι 22-23 στο σαλονι και γυρω στους 20-21 στα δωματια με -4 εως 1 περυσι το χειμωνα)
εγω απο μια γρηγορη αναζητηση ειδα αυτα τα 2-3 και θα ηθελα την γνωμη σας αν καλυπτουν τον χωρο.
η αν εχετε να προτεινετε καποιο εσεις...χωρις βεβαια να ξεφυγουμε οικονομικα μιας και αυτο που εχω το χρησοπληρωσα και τι καταλαβα.....?

ειδα τα nordpeis (σαν κατι πολυ καλο αλλα ακριβο)αλλα απο οτι καταλαβα δεν εχουν υδραυλικα τζακια και ετσι πως ειναι η διαρυθμιση του σπιτιου πρεπει να γινουν τρελες κατασκευες για να στελνει αερα στα δωματια.
Επισης αν εχετε να προτεινε καποιο οικονομικο-βουλγαρικο το οποιο εχει δειξει καλα σημαδια δεν ειμαι αρνητικος.Ειδα και το ελληνικο που πηρα.....

Φιλε μου savvas μπορεις να μου πεις ποιο τζακι εχεις εσυ που εισαι και ευχαριστημενος?

www.multiclima.gr/?section=2375&language...34=3334&detail1634=1

edilkaminhellas.gr/%CE%A4%CE%B6%CE%AC%CE...%CE%BF%CF%85-IDRO-50


Εγώ έχω αυτό edilkaminhellas.gr/Ενεργειακά-Τζάκια-Καλ...DO-29-%20Δύο%20όψεων

Τώρα να σου πω την άποψη μου, δε νομίζω πως θα άξιζε τόσο πολύ τον κόπο να κάνεις αντικατάσταση.
Στη θέση σου εγώ θα έκανα πρώτα ένα πείραμα να δω αν μπορώ να το βελτιώσω αυτό. Αφού ήδη μπορείς και έχεις τέτοιες θερμοκρασίες στο σπίτι, με απλά πράγματα (και φθηνά) μπορείς να δεις σημαντική βελτίωση.

Εξηγώ συνοπτικά.
1. Καθαρίζεις το θάλαμο σου απο την πίσσα με επιμέλεια. (πιθανά έχει συσσωρευτεί και απο την περίοδο που λειτουργούσες το δοχείο αδρανείας, και το τζάκι έκαιγε επι ώρες με παγωμένο θάλαμο, με αποτέλεσμα να συσσωρεύεται με γεωμετρική πρόοδο η πίσσα).

2. Ντύνεις το τζάκι όπως σου είπα με κεραμοβάμβακα (σε όλα τα υδραυλικά τζάκια είναι αυτό απαραίτητο).

3. Χρησιμοποίησε την ανάποδη μέθοδο (upside down fire) για τη φωτιά σου . Κάνει θαύματα. (
)

4. Φτιάχνεις το δάπεδο του τζακιού ώστε με μια σχάρα να πέφτει η στάχτη πιο χαμηλά για να μην πνίγεται η γωτιά και να έρχεται ο αέρας απο κάτω απο τα ξύλα για να τροφοδοτεί τη φωτιά.

5. Φτιάχνεις μια κόφτρα στο πάνω μέρος του τζακιού για να εκτρέπονται και να καθυστερούν τα καπναέρια. Απλούστατη κατασκευή. Ένα υπο-οριζόντιο φύλλο ελάσματος στην πάνω μεριά. Μπορεί να γίνει και απο άλλο υλικό όπως φύλλο βερμικουλίτη. Άμα δεις σχέδια απο κατασκευαστές υδραυλικών τζακιών που δίνουν τομές, εύκολα θα πάρετε ιδέες.

6. Ρυθμίζεις τον κυκλοφορητή σου να αρχίζει και να κόβει μέσω του υδροστάτη στους 55οC

Υ.Γ. Το κόστος είναι αστείο. Θέλεις ένα φύλλο απο έλασμα 4mm, με κόστος 30-40€ για όλη την κατασκευή (δάπεδο, σχάρα, κόφτρα) και θα σου περισσέψει και το μισό. Ένας ηλεκτρικός τροχός και μια ηλεκτροκόλληση είναι ότι χρειάζεστε. Ένας σιδεράς μπορεί να τα φτιάξει αυτά επιτόπου με χρόνο ενός μεροκάματου. Πόσο πια έχουν τα εργατικά 500€? Μην τρελαθούμε.
Εγώ θα το κοστολογούσα 200€ μαζί με τα υλικά. (250€ πλούσια, πλούσια)

Ο κεραμοβάμβακας που θα χρειαστείς κοστίζει λιγότερο απο 40€ και θες και λίγο σύρμα για τις στηρίζεις.
Ένα κόψιμο στο πλάϊ της γυψοσανίδας ώστε να χωράει να μπει άνθρωπος να ντύσει το τζάκι και μετά το επισκευάζετε. Δεν είναι τόσο κρίσιμο να γίνει καλός θερμοθάλαμος για την υπολειμματική θερμότητα. Βοηθά λίγο (στο χώρο κοντά στο τζάκι), αλλά έχει πολύ πιο μικρή σημασία στα υδραυλικά.

Κάνε τη δοκιμή σου, και μετά βλέπεις αν αξίζει τον κόπο.

Αλλιώς γι αλλαγή πας χοντρικά
Νέο τζάκι 1.000-1.500€ (λάβε υπόψη ότι αν έχει κλειστό δοχείο διαστολής θέλεις το μοντέλο CS, δηλαδή +450€ επιπλέον)
Απεγκατάσταση και εγκατάσταση +300 - 400€
εργασίες υδραυλικού +200€
υδραυλικά εξαρτήματα +150€
Γκρεμίσματα και νέα γυψοσανίδα θαλάμου στις νέες διαστάσεις +500€
Κάνε μόνος σου την πρόσθεση.
Στα δικά μου μάτια, δεν αξίζει με τίποτα τον κόπο και τα έξοδα.

Υ.Γ.2 Πάντα καλά ξερά ξύλα. Κατά προτίμηση οξιά που είναι ιδανική για υδραυλικά τζάκια γιατί καίει με φλόγα ζωντανά.
Ή μείγμα 75%-25% οξιά - δρυς.
Δρυς και ελιά δεν είναι ότι καλύτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155726 από Oct262

Savvas έγραψε:

Oct262 έγραψε: Καλημερα σας

Ευχαριστω θερμα που μου ανοιγεται τα ματια.
Την ιδια απορια εχω και εγω.αν πραγματικα αξιζει να ασχοληθω.
Χαλασμα κατασκευης που την κανανε ουτως η αλλως χαλια-σιδερα για να κανει μαγικα-αν τα κανει-που αμφιβαλω τουλαχιστον σε σχεση με αυτους που εχω δει εγω χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι δεν υπαρχουν και τσακαλια.
κατω απο 500-600ευρω δεν βλεπω να γινεται δουλεια και το θεμα ειναι ΑΝ πετυχει και ΑΝ δουλεψει σωστα :unsure:
μπορειτε παρακαλω να ριξετε καμια γνωμη για καινουργιο τζακι???
164τετ σπιτι flat μονωκατοικια στην μεση του πουθενα εκτεθημενο απο παντου αλλα καλα μονωμενο-ευτυχως καινουργιο με 10 σωματα.(αυτος ειναι και ο λογος που δεν εχουμε κρυωσει βασικα παροτι που το τζακι υπολειτουργει στην ουσια και εχω μεσα στο σπιτι 22-23 στο σαλονι και γυρω στους 20-21 στα δωματια με -4 εως 1 περυσι το χειμωνα)
εγω απο μια γρηγορη αναζητηση ειδα αυτα τα 2-3 και θα ηθελα την γνωμη σας αν καλυπτουν τον χωρο.
η αν εχετε να προτεινετε καποιο εσεις...χωρις βεβαια να ξεφυγουμε οικονομικα μιας και αυτο που εχω το χρησοπληρωσα και τι καταλαβα.....?

ειδα τα nordpeis (σαν κατι πολυ καλο αλλα ακριβο)αλλα απο οτι καταλαβα δεν εχουν υδραυλικα τζακια και ετσι πως ειναι η διαρυθμιση του σπιτιου πρεπει να γινουν τρελες κατασκευες για να στελνει αερα στα δωματια.
Επισης αν εχετε να προτεινε καποιο οικονομικο-βουλγαρικο το οποιο εχει δειξει καλα σημαδια δεν ειμαι αρνητικος.Ειδα και το ελληνικο που πηρα.....

Φιλε μου savvas μπορεις να μου πεις ποιο τζακι εχεις εσυ που εισαι και ευχαριστημενος?

www.multiclima.gr/?section=2375&language...34=3334&detail1634=1

edilkaminhellas.gr/%CE%A4%CE%B6%CE%AC%CE...%CE%BF%CF%85-IDRO-50


Εγώ έχω αυτό edilkaminhellas.gr/Ενεργειακά-Τζάκια-Καλ...DO-29-%20Δύο%20όψεων

Τώρα να σου πω την άποψη μου, δε νομίζω πως θα άξιζε τόσο πολύ τον κόπο να κάνεις αντικατάσταση.
Στη θέση σου εγώ θα έκανα πρώτα ένα πείραμα να δω αν μπορώ να το βελτιώσω αυτό. Αφού ήδη μπορείς και έχεις τέτοιες θερμοκρασίες στο σπίτι, με απλά πράγματα (και φθηνά) μπορείς να δεις σημαντική βελτίωση.

Εξηγώ συνοπτικά.
1. Καθαρίζεις το θάλαμο σου απο την πίσσα με επιμέλεια. (πιθανά έχει συσσωρευτεί και απο την περίοδο που λειτουργούσες το δοχείο αδρανείας, και το τζάκι έκαιγε επι ώρες με παγωμένο θάλαμο, με αποτέλεσμα να συσσωρεύεται με γεωμετρική πρόοδο η πίσσα).

2. Ντύνεις το τζάκι όπως σου είπα με κεραμοβάμβακα (σε όλα τα υδραυλικά τζάκια είναι αυτό απαραίτητο).

3. Χρησιμοποίησε την ανάποδη μέθοδο (upside down fire) για τη φωτιά σου . Κάνει θαύματα. (
)

4. Φτιάχνεις το δάπεδο του τζακιού ώστε με μια σχάρα να πέφτει η στάχτη πιο χαμηλά για να μην πνίγεται η γωτιά και να έρχεται ο αέρας απο κάτω απο τα ξύλα για να τροφοδοτεί τη φωτιά.

5. Φτιάχνεις μια κόφτρα στο πάνω μέρος του τζακιού για να εκτρέπονται και να καθυστερούν τα καπναέρια. Απλούστατη κατασκευή. Ένα υπο-οριζόντιο φύλλο ελάσματος στην πάνω μεριά. Μπορεί να γίνει και απο άλλο υλικό όπως φύλλο βερμικουλίτη. Άμα δεις σχέδια απο κατασκευαστές υδραυλικών τζακιών που δίνουν τομές, εύκολα θα πάρετε ιδέες.

6. Ρυθμίζεις τον κυκλοφορητή σου να αρχίζει και να κόβει μέσω του υδροστάτη στους 55οC

Υ.Γ. Το κόστος είναι αστείο. Θέλεις ένα φύλλο απο έλασμα 4mm, με κόστος 30-40€ για όλη την κατασκευή (δάπεδο, σχάρα, κόφτρα) και θα σου περισσέψει και το μισό. Ένας ηλεκτρικός τροχός και μια ηλεκτροκόλληση είναι ότι χρειάζεστε. Ένας σιδεράς μπορεί να τα φτιάξει αυτά επιτόπου με χρόνο ενός μεροκάματου. Πόσο πια έχουν τα εργατικά 500€? Μην τρελαθούμε.
Εγώ θα το κοστολογούσα 200€ μαζί με τα υλικά. (250€ πλούσια, πλούσια)

Ο κεραμοβάμβακας που θα χρειαστείς κοστίζει λιγότερο απο 40€ και θες και λίγο σύρμα για τις στηρίζεις.
Ένα κόψιμο στο πλάϊ της γυψοσανίδας ώστε να χωράει να μπει άνθρωπος να ντύσει το τζάκι και μετά το επισκευάζετε. Δεν είναι τόσο κρίσιμο να γίνει καλός θερμοθάλαμος για την υπολειμματική θερμότητα. Βοηθά λίγο (στο χώρο κοντά στο τζάκι), αλλά έχει πολύ πιο μικρή σημασία στα υδραυλικά.

Κάνε τη δοκιμή σου, και μετά βλέπεις αν αξίζει τον κόπο.

Αλλιώς γι αλλαγή πας χοντρικά
Νέο τζάκι 1.000-1.500€ (λάβε υπόψη ότι αν έχει κλειστό δοχείο διαστολής θέλεις το μοντέλο CS, δηλαδή +450€ επιπλέον)
Απεγκατάσταση και εγκατάσταση +300 - 400€
εργασίες υδραυλικού +200€
υδραυλικά εξαρτήματα +150€
Γκρεμίσματα και νέα γυψοσανίδα θαλάμου στις νέες διαστάσεις +500€
Κάνε μόνος σου την πρόσθεση.
Στα δικά μου μάτια, δεν αξίζει με τίποτα τον κόπο και τα έξοδα.

Υ.Γ.2 Πάντα καλά ξερά ξύλα. Κατά προτίμηση οξιά που είναι ιδανική για υδραυλικά τζάκια γιατί καίει με φλόγα ζωντανά.
Ή μείγμα 75%-25% οξιά - δρυς.
Δρυς και ελιά δεν είναι ότι καλύτερο.


καλημερα.
Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσες να μου γραψεις ολο αυτο το κατεβατο!
ο λογος που μου εχουν μπει ιδεες να το αλλαξω ειναι οτι αν κατι δεν σε θελει δεν σε θελει βρε παιδι μου.
πριν 4-5 μερες μου ανοιξε το τζαμι.δεν εσπασε απλα ειναι πρισματικο και τα 2 πλαινα τζαμια ηταν κολημενα με το κεντρικο.και βλεπω το πρωι οτι εχει ανοιξει η κολα και απο τα 2 τζαμια και στις 2 πλευρες και τωρα εχουν απο 1-2 χιλιοστα κενο με το κεντρικο!να και η αεροκουρτινα αλλα σε πρωτη πανευρωπαικη απο μπροστα και καθετα!!!οχι απο πανω η απο κατω :angry:
και λεω μηπως πραγματικα δεν αξιζει.
την κατασκευη αναγκαστικα πρεπει να την χαλασω ολη.δυστηχως ειναι τοσο στενα εκει μεσα που ο μαστορας(η εγω) με ενα ανοιγμα δεν μπορει να περασει καμια μονωση ειτε πανω στην εστια ειτε πανω στην κατασκευη.χωρια που αν μιλαμε για εισαγωγη αερα απο εξω να φτιαξω δοχειο -σχαρα κτλ το πιο πιθανω ετσι οπως ειναι το τζακι και η διαριθμιση να πρεπει να το βγαλω .για να μπορω να τρυπησω και απο πισω τον τοιχο.και μου εχουν μπει γενικα ιδεες.
προφανως το κοστολογιο θα ειναι μεγαλυτερο απλα θεωρησα οτι στην ουσια θα χρειαστει κατι σαν plug and play.προφανως καποιος σωληνας θα πρεπει να προστεθει η αφαιρεθει μεσα στον θαλαμο κτλ.
ειμαι πραγματικα σε σκεψεις διλημα.οτι και να κανω βεβαια ειναι αδυνατον να το κανω αυτη την στιγμη μιας και οπως ειπα ειναι η κυρια θερμανσης μας και εδω στην επανομη ειδη εχουμε πιασει -5 βαθμους.
Επισης πραγματικα δεν ξερω σε ποιον μαστορα να αποτανθω.με οσους σιδερας εχω μπλεξει για το σπιτι κτλ κτλ ηταν παρε τον εναν και βαρα τον αλλον.οποτε εχω και αυτο το προβλημα.
γιαυτο σκεφτομαι την αλλαγη.
να ρωτησω κατι ασχετο.
εχω δει αυτες τις σχαρες στην αγορα.
στην δικια μου περιπτωση και μεχρι να δω τι θα κανω τελικα θα με βοηθουσε κατι τετοιο μιας και οπως ειπαμε το τζακι εχει εντελως κλειστο δαπεδο?

www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/tzakia-a...50-x-14-cm-61970916/

www.praktiker.gr/p/sxara-ksylon-tzakiou-me-tapsi-24433

προφανως και δεν μιλαω για θαυματα ε?

ps.το τζακι σου ειναι σουπερ.να το χαιρεσαι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155763 από dimlyk
σιγουρα βοηθανε ...γι αυτη την δουλεια ειναι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ