Αποριες για λεβητα ξυλου Prity

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156669 από LouCi4er
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.Θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με τον λεβητα του τιτλου.Καταρχην να πω οτι την προηγουμενη Τεταρτη αγορασα εναν ξυλολεβητα Prity και συγκεκριμενα τον GA33 New Line ο οποιος αποδιδει 33+3KW.Το σπιτι ειναι μονοκατοικια 130 τμ χωρις μονωση με 9 σωματα πανελ.Συνδεθηκε κλασικα παραλληλα με τον πετρελαιου.Για την συνδεση,απο τον πετρελαιου φευγουν δυο γραμμες φ22 χαλκοσωληνα με ενα ταφ 1 1/4" ενω τον ξυλολεβητα οι υδραυλικοι τον συνδεσαν διωχνωντας μια φ22 και βαζοντας ενα ταφ στην μια εκ των δυο γραμμων,το ιδιο καναν και με την επιστροφη.Πηραν τον κυκλοφορητη απο τον πετρελαιου(ο οποιος ηταν στην εξοδο) και τον βαλαν στην εισοδο του ξυλολεβητα(τον πετρελαιου δεν θα τον δουλεψω ετσι κι αλλιως συντομα).Για καμηναδα χρησημοποιησαμε την ιδια(του πετρελαιου) μιας και ηταν ιδια σε διατομη(φ150 βγαζει και ο ξυλολεβητας) αλλα επειδη ηταν ακριβως διπλα,με ενα ταφ και 1 μετρο σπιραλ ξεμπερδεψαμε.Εδψ να πω πως η εγκατασταση του πετρελαιου εγινε το 2007(σχετικα καινουργια εγκατασταση δλδ) και τον δουλεψα μονο 4 χρονια,μεχρι το 2012 που εφτιαξα το τζακι(ναι απ' ολα εχει ο μπαχτσες).

Στο προβλημα τωρα,καταρχην απο τραβηγμα ο λεβητας εχει αρκετα καλο,διαβαζω διαφορα που λενε οτι ανοιγουν την πορτα και τους ερχεται ο καπνος στην μουρη.Εμενα οταν ανοιγω την πορτα,δεν βγαζει καθολου καπνο.Απο αποδοση δουλευει αψογα(οταν δουλευει),οταν παιζει 60-70 η θερμοκρασια στον λεβητα,εχω 22 μεσα στο σπιτι και πιανει θερμοκρασια πολυ γρηγορα.Ποιο ειναι το προβλημα,την πρωτη μερα(Τεταρτη) δουλεψε μια δυο ωρες αλλα δουλεψε καλα,την δευτερη(Πεμπτη) δουλεψε ολη μερα χωρις προβλημα,την τριτη μερα(Παρασκευη) παλι χωρις θεμα.Απο το Σαββατο τωρα δεν δουλευει καλα,τι εννοω,βαζω ξυλα και δεν καινε,σιγοκαινε,μαυριζουν και δεν βγαζουν φλογα με αποτελεσμα η θερμοκρασια να παιζει μονιμα στους 40 βαθμους.Η αληθεια ειναι οτι τα ξυλα τα κοβω μονος μου(Δρυς,Πουρναρι,καμια Λευκα) και τα εχω κοψει τον Αυγουστο.Ισως να μην ειναι εντελως ξερα αλλα τα ιδια εκαιγα τις πρωτες 3 μερες χωρις θεμα,τα ιδια καιω στο τζακι και καινε μια χαρα.Δοκιμασα επισης και ξυλα απο κανα δυο φιλους μου,το ιδιο.

Την δευτερη μερα κολλησε ο πληρωτης και ξεπερασε τα 2.5bar,αρχισαν να σταζουν οι βαλβιδες πανω στον λεβητα.Μου ειπε ο υδραυλικος να κλεισω τη βανα του πληρωτη,να αδειασω λιγο νερο απο το κυκλωμα να πεσει η πιεση και μετα να ανοιξω τη βανα και μολις φτασει 1.5 bar περιπου κρυο,να την κλεισω.Δεν θα εχει θεμα μιας και το κυκλωμα,σε φυσιολογικες συνθηκες δεν παιρνει νερο,μονο αμα υπαρξει διαρροη.Εχθες πχ παλευα απο το πρωι και δεν ελεγε να ανεβασει θερμοκρασια με τιποτα,ειπα να παρω την βαρια να τον διαλυσω.Κατα τις 8:00 το βραδυ,χωρις να πειραξω τιποτα,εβαλα 4-5 κουτσουρα και εκαιγε σαν τρελος.Μεχρι τις 11:30 τα σωματα ηταν λαμπαδιασμενα.Κρατουσε περιπου 70 βαθμους μονιμα χωρις να παω ουτε μια φορα.Σημερα παλι τα ιδια,απο το πρωι δεν ανεβηκε πανω απο τους 50 βαθμους,πηγα στον λεβητα ισα με 40 φορες.Τι μπορει να συμβαινει ρε παιδια,ριξτε καμια ιδεα.Sorry για το σεντονι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158672 από LouCi4er
Απαντήθηκε από LouCi4er στο θέμα Αποριες για λεβητα ξυλου Prity
Γεια σας και παλι.Λοιπον,μετα απο 2 μηνες περιπου ο Prity παει πολυ καλα.Τα ελυσα ολα τα θεματα αλλα δημιουργηθηκαν αλλα.Καταρχην τα ξυλα δεν εκαιγαν διοτι ειναι χλωρα.Εβγαλα λοιπον το "συστημα" που ειχε ο λεβητας για να ελεγχει τον εισερχομενο αερα και εβαλα ενα βεντηλατερ.Ολα καλα μεχρι εδω.Επειδη ειπα να μην γεμισω υδροστατες(ενας για τον κυκλοφορητη και ενας για τον ανεμηστιρα)ειπα να παρω τον BS 844 της Olympia Electronics.Το προβλημα τωρα.Εχει αρκετη διαφορα η θερμοκρασια που δειχνει ο BS 844 με το οργανο που εχει πανω ο λεβητας(εχει αναλογικο θερμομετρο πανω ο λεβητας.Οταν λεω διαφορα,15 βαθμους λιγοτερο δειχνει ο BS 844.Επικοινωνησα με Olympia Electronics,μου στειλαν αλλο αισθητηριο αλλα παλι εδειχνε οτι να 'ναι.Σημερα τελικα τον πηγα πισω(στο μαγαζι που τον αγορασα) και μου εδωσαν αλλο μηπως ο προηγουμενος ειναι ελλατωματικος.Πριν λιγο συνδεσα τον καινουργιο και δειχνει ακριβως τα ιδια.

Εχει δουλεψει κανενας τον συγκεκριμενο θερμοστατη να μου πει τι παιζει?Το αισθητηριο το εχω στην ιδια θεση που ειναι και το αισθητηριο του αναλογικου αρα αποκλιση λογω θεσης δεν παιζει.Τι αλλο να γινεται ρε παιδια,να δειχνει το αναλογικο παραπανω?Καμια βοηθεια παρακαλω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158677 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε δες και το αναλογικο σου οργανο αν μετρα σωστα η χανει!!! τα ειχα κανει σε ιδιο λεβητα με τη διαφορα οτι ειχα θερμοστη που εδινε στο μοτερ φυσητηρα.ετρωγε τα ξυλα με το μοτερ στο ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ!!!!ΑΧΟΡΤΑΓΟΣ!!!!!δεν εμεινα ευχαριστημενος με το λεβητα(σαν ξυλοσομπα απλη ειναι) με αποτελεσμα να φτιαξω αλλη πορτα και να προσαρμοσω πετρελαιοκαυστηρα.καιει τον πατερα του αλλα ζεστενει το σπιτι 80 τμ.ενω πριν με οτι ξυλο θες δεν μπορουσα να ζεσταθω!φτηνοκατασκευη αναγκης σκεφτομαι να τον μετατρεψω σε πελλετ η να τον ξηλωσω.το αυτοματο πορτακι που εχει για τον αερα υποτιθεται οτι ρυθμιζει τον αερα τις καυσης παπαρια ολο στο ιδιο σημειο το εβλεπα!και κατι ακομα ειχα και μποιλερ 80 λιτρα επανω και με τα κρυα με -2-3 εκλεινα τις βανες του μποιλερ για να παρω εως 50-55 βαθμους στα σωματα με το ζορι !!!χαλια φιλε!!!!!! :evil: :evil: :evil:
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158679 από LouCi4er
Απαντήθηκε από LouCi4er στο θέμα Αποριες για λεβητα ξυλου Prity
Για Prity μιλας και εσυ?Τι να σου πω φιλε μου,ο δικος μου ειναι ο new line,εχει γυρω γυρω νερα,εχει ενα μικρο εναλλακτη μπροστα(αναμεσα στις δυο πορτες) και τρεις εναλλακτες πανω(3 διαδρομων δλδ).Το σπιτι ειναι 130 τμ χωρις μονωση και χωρις να τον κυνηγαω τον λεβητα (με 70 βαθμους στα νερα δλδ και οχι συνεχεια,τον αφηνα να πεσει και 60 μεχρι να παω να βαλω ξυλα) τον Ιανουαριο που ειχε χιονια και παγωνια -10,μεσα στο σπιτι ειχα 20 βαθμους.Οταν τον φουλαρω ξυλα και πιασει 72 βαθμους πχ,για 3 ωρες δεν πεφτει καθολου η θερμοκρασια,72 βαθμοι κολλημενοι.Βεβαια ειναι 36KW που νομιζω ειναι μεγαλος για τα τετραγωνικα μου αλλα δεν πειραζει.Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση γενικα σε σχεση με τα λεφτα που εδωσα παντα.Απο ξυλα δεν καιει πολλα,υπολογιζω καπου 1.5 με 1.8 τονους το μηνα.Ετσι οπως τα περιγραφεις κατι λαθος ειχε γινει σε εσενα.

Απλα επειδη οπως ειπες και εσυ δεν εχει αυτοματισμους,σαν μια απλη σομπα ειναι συν του οτι τα ξυλα που ειχα φετος ηταν χλωρα(κομμενα τον Σεπτεμβριο να φανταστεις),ειπα να του βαλω ενα μοτερακι να βοηθαει στην καυση.Το αναλογικο οργανο που εχει επανω νομιζω οτι δειχνει σωστα,δεν το εχω τσεκαρει 100% βεβαια αλλα θα προσπαθησω.Καμια ιδεα για να τσεκαρω πιο οργανο δειχνει σωστα και πιο οχι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158680 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Για αυτη λεω το προηγουμενο μοντελο www.skroutz.gr/s/3949446/Prity-GA-33.html.σε εμενα δεν μου αρεσε για 580ευρω που εδωσα τα κλαιω!!!!!!!!!!η αλλαξε το οργανο η στην εισαγωγη (ΠΡΟΣΑΓΩΓΗ ΝΕΡΟΥ αφου εχεις συνδεσει στην επιστροφη τον κυκλοφωριτη)βαλε ενα εχτρα οργανο να τσεκαρεις.δες φωτο τη δικια μου






Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158692 από LouCi4er
Απαντήθηκε από LouCi4er στο θέμα Αποριες για λεβητα ξυλου Prity
Κωστα (συνονοματε) καταρχην σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τον χρονο σου.Ο δικος μου ειναι αυτος:]www.skroutz.gr/s/10396102/Prity-GA33-Newline.html[/url]

Φαινεται στην φωτογραφια το οργανο,δειχνει θερμοκρασια και πιεση.Παντως η πιεση του οργανου του Prity,δειχνει ακριβως το ιδιο με το οργανο που εχει πανω ο αυτοματος πληρωσης.Εγω εχω μια υποψια οτι το οργανο του Prity δειχνει σωστα θερμοκρασια και ο BS 844 δειχνει οτι να 'ναι.Επειδη ειμαι ηλεκτρολογος (απο το 2001) και τα προιοντα της Olympia Electronics τα εχω δουλεψει παρα πολυ και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα.δεν θελω να πιστεψω οτι ο συγκεκριμενος θερμοστατης ειναι της πλακας.Να βαλω θερμομετρο σαν το δικο σου λιγο δυσκολο γιατι πρεπει να βαλω ενα ταφ και δεν γινεται,πρεπει να αλλαξει η εγκατασταση.Σκεφτομαι να παρω ενα εμβαπτιζομενο θερμομετρο αποστασεως (αν το λεω σωστα) και να τοποθετησω το αισθητηριο του στο ιδιο κυαθιο που βρισκονται τωρα τα δυο αισθητηρια (ενα του λεβητα και ενα του BS 844) και να συγκρινω θερμοκρασιες.
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by LouCi4er.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ