Τοποθετηση κυκλοφορητη inverter DAB EVOSTA

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159770 από χρηστος8

guider έγραψε: Ο θερμοστατης χωρου εχει καταργηθει επειδη δεν συντρεχει λογος υπαρξης, ομως το θεμα μου ειναι η ρυθμιση του Inverter.


Τον κυκλοφορητη σου, σειρα EVOSTA δεν τον δουλευω γιατι εχει βγαλει πολλα προβληματα...
Αντιθετα με την σειρα EVOTRON που ειναι σωστα κατασκευασμενη και εως τωρα τουλαχιστον δεν εχει βγαλει προβληματα.

Σχετικα με την εγκατασταση σου... επειδη μας διαβαζουν και καποιοι αλλοι που μπορει να νομιζουν οτι μια εγκατασταση θερμανσης δεν χρειαζεται θερμοστατη χωρου θα το ξαναπω...

Ο θερμοστατης χωρου αποτελει βασικο και αναποσπαστο κομματι μιας εγκαταστασης θερμανσης
Αν εχεις εγκατασταση που δεν υπαρχει λογος υπαρξης θερμοστατη τοτε εχει προβλημα η η εγκατασταση σου η ο ιδιος ο λεβητας σου που προφανως δεν μπορει να διαχειριστει σωστα τις θερμοκρασιες του



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159771 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Τοποθετηση κυκλοφορητη inverter DAB EVOSTA
Εγώ φίλε μ έχω ενεργειακό τζάκι υδραυλικο...που μου χρειάζεται ο θερμοστάτης χώρου??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159772 από dragonfly
Τώρα πρόσεξα ότι έχεις σώματα χωρίς θερμοστατικές κεφαλές οπότε όπως ακριβώς και στους απλούς κυκλοφορητες στο 1 2 3 επιλέγεις ταχύτητα,ξεκίνα με το 1 και αν θέλεις πιο γρήγορη κυκλοφορία ανέβα στο 2 και 3.
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dragonfly.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159773 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τοποθετηση κυκλοφορητη inverter DAB EVOSTA
Φαινεται οτι ειναι γενικο το κακο, τα manuals δηλαδη των inverters (?) να ειναι ανεπαρκη η με αλλα λογια να ειναι για μηχανολογους η τουλαχιστον για ανθρωπους "υψηλης νοημοσυνης". Αυτο εδω dna.dabpumps.com/dat/Docs/DAB/EN/Cod_60166340.pdf ειναι το manual (αυτο που ειναι στο κουτι) του περι ου ο λογος inverter. Ο δικος μου ειναι ο 40-60/180Χ. Αν εσεις καταλαβαινετε τι ακριβως ειναι καθε μια περιπτωση απο τις 6 της "αναλογικης διαφορικης ρυθμισης" (PROPORTIONAL DIFFERENTIAL PRESSURE OPERATION) μου το λετε, Θα ειμαι υποχρεος. Προφανως το ιδιο ισχυει για τους περισσοτερους inverters αλλα δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου ωστε να μπορω απο το "πενιχρο" manual να καταλαβω.

Υ.Γ. Εδω www.consolidatedpumps.com/download/1/dab...%20Setup%20Guide.pdf ειναι και ενας quick setup οδηγος που βρηκα στο διαδικτυο αλλα παλι χωρις ιδιαιτερες επεξηγησεις.

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159774 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τοποθετηση κυκλοφορητη inverter DAB EVOSTA

geodag έγραψε: Εγώ φίλε μ έχω ενεργειακό τζάκι υδραυλικο...

Εαν το σπιτι σου ειναι μακροστενο, εχεις δηλαδη απομεμακρυσμενα σωματα που χρειαζεται περισσοτερος χρονος για να φτασει το νερο απο το τζακι σου (εαν βλεπεις δηλ. θερμοκρασιακη διαφορα με τα κοντινα) επιλεγεις το ΙΙ η το ΙΙΙ. Αν οχι, επιλεγεις το Ι για να εχεις και λιγοτερο θορυβο και καταναλωση απο τον κυκλοφορητη. Εαν εχεις θερμοκρασιακες διαφορες σε σχεση με την αποσταση αυτο εξισορροπειται με θερμοστατικες βανες.

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159775 από dragonfly
File quider στην περιπτωση σου ο καρασκευαστης προτεινει αναλογικη πιεση,το led δηλωνει ταχυτητα πχ αναμενο το πρωτο 1τη αναβοσβηνει 2ρα αναμενο και το δευτερο 3τη αναμενο το πρωτο αναβωσβηνει το δευτερο 4ταρτη ,εχει 6 ταχυτητες προφανος στη ρυθμηση αναλογικη πιεση αν καταλαβα το manual και μονο 3 led ενω στη στθερη πιεση 3.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ