Προβλημα με καμινάδα διπλού τοιχώματος

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160132 από Valo
Ευχαριστώ! Θα μπορούσαμε σας παρακαλώ να έρθουμε σε τηλεφωνική επικοινωνία?
Μπορώ να σας καλέσω στο κατάστημα?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160522 από Valo
Γνωρίζει κάποιος να μου πεί τί στο καλό γίνεται και μου λερώνει την καμινάδα ο καπνός?? Περίπου 50 cm πιο κάτω απο το καπέλο και μόνο απο την νότια πλευρά , καθώς φυσάει βοριάς. Στάζουν και ζουμιά.
Έδωσα τόσα φράγκα να βάλω κάτι καλό αλλά τα προβλήματα βλέπω δεν σταματάνε...

Μήπως το καπέλο είναι ακατάλληλο?? Μήπως το ύψος δεν είναι αρκετό??





Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160523 από dimlyk
με τον ελκυσμο που εχεις αναρωτιεσαι αν ειναι αρκετο το υψος ?
προφανως η καμιναδα σου δεν ιδρωνει ...θα τολμησω μια υποθεση ...το καπελο δεν ειναι μονωμενο και ειναι αντιανεμικο αν ο αερας ειναι πολυ κρυος κι αν τα ξυλα εχουν καποια υγρασια ακουμπωντας στο καπελο ο καπνος υγροποιειται...ειδικα στο ξεκινημα που εχει αρκετη υγρασια κι οχι ακομα ικανοποιητικη θερμοκρασια
δεν βλεπω -προβλημα παντως εκτος απ το αισθητικο που το θεωρω παρατραβηγμενο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160527 από Valo
Για το ύψος, υπέθεσα πως επειδή είναι κοντά στο ρίξιμο της σκεπής ίσως να στροβιλίζει σε εκείνο το σημείο τα καυσαέρια. Τα βοριαδάκια είναι καθημερινό φαινόμενο στην περιοχή μου.. Όπως σωστά υποθέτεις , όντως αυτό συμβαίνει όταν παίρνει μπρός ο λέβητας και βγάζει καπνό. Στην συνέχεια όμως δεν υπάρχει ορατός καπνός καθώς γίνεται σωστή καυση , έχω ρυθμίσει καλά τον ξυλολέβητα για αυτό.
Το καπέλο είναι και αυτό μονωμένο στον κώνο του και είναι αντιανεμικό , αλλά νομίζω πως κατασκευαστικά δεν κάνει , καθώς η περιφερειακή κάλυψη που έχει κάτω απο την ''σκεπή'' του , -να το πώ έτσι- δυσκολέυει καπώς τον καπνό να φύγει προς τα πάνω όταν σκάει στον κώνο.
Έχει κάποιος αυτο το καπέλο εγκατεστημένο να μας πει? Πέρα απο το αντιαισθητικό , εγώ το βρίσκω σπαστικό να έχω ζουμιά να τρέχουν στην καινούργια καμινάδα μου την οποία αδρά πλέρωσα :)
Και να φανταστείς έχει λειτουργήσει 2 βδομάδες μόνο - με τα χρόνια δηλαδή θα μου μαυρίσει όλη και θα ειναι μέσα στα ζουμιά?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160656 από Valo
Τελικά πιστεύω πως το πρόβλημα οφείλεται στον τύπο του καπέλου της καμινάδας. Παρατήρησα και σε άλλες καμινάδες με το ίδιο καπέλο έχουν το ακριβώς ίδιο πρόβλημα ενώ σε αυτές με τύπου παγόδα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Επίσης το καπέλο αυτό σε πετρελαιολέβητα δεν έχει κανένα πρόβλημα μιας και δεν υπάρχει ο καπνός απο την καυση των ξύλων.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι , πολύ ευχαρίστως να το ακούσω :)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161489 από Valo

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: το μοναδικό με βαθμονόμιση είναι της εταιρίας darco όλα τα άλλα χρειάζεται δουλειά για να τα ρυθμίσεις .άνοιξε το manual της εταιρίας και διάβασε πόσα Pa θέλει ο λέβητας σου .μπορείς με ενα ταφ να το βάλεις και αμέσως μετά το λαιμό του λέβητα σου θα πάρει και ποιο σωστή μέτρηση .


Τοποθέτησα το βαρυτικό τάμπερ και οφείλω να ομολογήσω οτι δεν περίμενα να δουλέψει τόσο καλά ... !! :ohmy:
Το έχω στα 10pa , γλίτωσα απο τον υπερβολικό ελκυσμό , έπεσε η θερμοκρασία καυσαερίων , η κάυση δεν επηρεάζεται πλέον απο τους ανέμους και δηλώνω ευχαριστημένος! Πραγματικά εξαιρετικό προιόν ! Κανονικά θα έπρεπε να είναι στάνταρ εξοπλισμός σε κάθε λέβητα , αυτό νομίζω...

Ευχαριστώ και πάλι Δημήτρη για την εξυπηρέτηση !

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ