,σομπα πελλετ

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169807 από Kyros
Απαντήθηκε από Kyros στο θέμα ,σομπα πελλετ
Μιλησα με αυτον που πηρα την σομπα αναγκαστικα να παω απο κοντα αφου δεν μπορουσα απο τηλ και ειπε οτι θατο κανονιση απο εβδομαδα θα κανω υπομονη λιγο ακομα και μετα θα την παρει πισω εαν δεν βγει ακρη ευχαριστω και παλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169808 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα ,σομπα πελλετ

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Φίλε στιλ ένα ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ (ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΩΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΜΑΤΑ!!!!)ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΘΟΝΕΣ ΣΤΑ ΚΟΝΤΟΛΕΡ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΘΥΡΑ USB ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΚΑΙ Κ Α Ν Ε Ν Α Σ ΑΛΛΟΣ!!!!!ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΙΑΝΟΥ ΤΑ ΧΈΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΌΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΕΤΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ(ΟΧΙ Ο ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ) ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ


συμφωνω απολυτα...
αν και δεν μπορω να δηλωσω κι εγω ηλεκτρονικος (δεν εχω πτυχιο),
μπορω απλα να σου πω οτι εχω αλλαξει εντελως τη δομη λειτουργιας της σομπας,
την οποια λειτουργω μεσω PLC και με προγραμμα το οποιο εφτιαξα αποκλειστικα ο ιδιος,
με εξτρα εντολες ασφαλειας και εκτονωσης, με χρονικα τα οποια δεν αφηνουν τη σομπα να κανει διαρκως εναυση/σβησιμο και να τεντωνεται η αντισταση και απλα την κρατανε σε χαμηλη φλογα για οικονομια, οσο οι θερμοστατες της καθε αυτονομιας που εχω ειναι σβηστοι... σιγα μην περιμενα τον καθε αντιγραφεα (στην Ελλαδα τους λεμε κατασκευαστες) να φιλοτιμηθει να μιλησει με τον φτωχο αγοραστη...
θελω πολλα να πω ακομα, αλλα αστα να πανε..


ευχομαι στο φιλαρακι με το προβλημα, να του λυσει τα προβληματα ο τεχνικος
και να δει επιτελους και ζεστη αλλά και οικονομια...
εγω με 12 σωματα + 160λιτρα τριπλης στην ταρατσα και δεν καιω 2.5 σακια στις 12 ωρες

παω για κανα ουζακι.

υστερογραφο:
για να μην παρεξηγηθω..
θεωρω τη σομπα αυτη, πολυ καλο μηχανημα και δεν πρεπει να το δωσει πισω ο φιλος
απλα να λυσει τα προβληματα... μην κρινουμε ως κακο μηχανημα κατι αν δεν το ρυθμισουμε καλα..
εγω την εχω ευχαριστηθει απο τη στιγμη που την εμαθα.
θα την ξανααγοραζα παλι απο την ιδια εταιρια, αν χρειαζοταν..
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Still.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169809 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Re:,σομπα πελλετ
Καλημέρα και από εμένα. Στο μενού RYTHMISEIS>DOSOL η κάθε τιμή που αλλάζουμε, μεταβάλει και την αντίστοιχη τιμή (αέρα ή κοχλία ) κατά 5%.
Δηλαδή εάν έχω βάλει στον κοχλία 5sec στην μέγιστη, και 2sec στην ελάχιστη αλλά στο DOSOL έχω βάλει -5 τότε στην μέγιστη θα έχω ρίψη 3.75 sec και στην ελάχιστη 1.50 sec.
Το μενού DOSOL παίζει σημαντικό ρόλο στις διαδικασίες έναυσης ( PELLET METAVATIKES, AERAS METAVATIKES) και στις διαδικασίες καύσης (PELLET ISXIOS, AERAS ISXIOS ).
Για να δεις την πραγματική τιμή ρίψης του κοχλία και την πραγματική τιμή του αέρα καύσης σε όλες τις ενέργειες της σόμπας, πρέπει να πας στο μενού PLIROFORIES>XRONOS TROFODOSIA KOXLIA ( εδώ θα δεις τα second ρίψης όπως τα έχει υπολογίσει το controller με βάση τις τιμές dosol και τιμές μέγιστες/ελάχιστες). Το ίδιο ισχύει και για τον αέρα καύσης PLIROFORIES>METRIMENI PAROXI AERA.
Τώρα , σε ποια φάση βρίσκεται η σόμπα σου την δεδομένη στιγμή αυτό το βλέπεις στο PLIROFORIES>ENERGEIES
1) PSU1 χρόνος προέναυσης1 για καθαρισμό κούπα καύσης και προθέρμανσης της αντίστασης.
2)PSU2 χρόνος προέναυσης2. Ρίψη αρχικής ποσότητας πέλλετ στην κούπα καύσης
3)SUA διάρκεια προέναυσης εν θερμό.
Είναι το στάδιο όπου αρχίζει η διαδικασία να ανάψει το πέλλετ.
4)FI ON σταθεροποίηση της φλόγας μέχρι να πάει στην διαδικασία κανονικής λειτουργίας.
Οταν γίνουν όλα τα παραπάνω πάει σε κατάσταση ON και δείχνει σε ποιό επίπεδο POWER είναι εκείνη τη στιγμή ( PL1, PL2, PL3, PL4, PL5).
Να ξέρεις ότι σε κάθε στάδιο της έναυσης ο κοχλίας ρίχνει μία ποσότητα πέλλετ, την οποία βλέπεις όπως είπα στο μενού PLIROFORIES, και την αλλάζεις ΜΟΝΟ από τα μενού METAVATIKES.
Ο κοχλίας λειτουργεί σε όλες τις ενέργειες σε κύκλους των 7,5 second.
Αν για παράδειγμα ορίσεις 3 sec σε κάποιο στάδιο, τότε θα λειτουργήσει για 3 sec και παύση για 4.5sec.
Συμφωνώ με τον Still για το θέμα της σωστής εγκατάστασης και ότι ο αέρας καύσης πρέπει να γίνει από έξω.
Τώρα για το γρήγορο μαύρισμα του τζαμιού μεγάλο ρόλο παίζει η ποιότητα του πέλλετ, ο ελλιπής αέρας καύσης ή η περίσσια ποσότητα πέλλετ .
Δεν ξέρω που μένεις ,αλλά αν είσαι περιοχή Αθήνας και θέλεις, έχω το τηλέφωνο του τεχνικού που μου όρισε η εταιρεία MYTHERM και ρύθμισε τον λέβητα μου Thalia 35 KW στην αρχική έναυση.
Αυτά από μένα και συγνώμη αν κούρασα με τα πολλά γραφόμενα.

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169810 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Re:,σομπα πελλετ

rofos έγραψε: Καλημέρα και από εμένα. Στο μενού RYTHMISEIS>DOSOL η κάθε τιμή που αλλάζουμε, μεταβάλει και την αντίστοιχη τιμή (αέρα ή κοχλία ) κατά 5%.


ειναι η πληρεστερη περιγραφη ρυθμισεων που εχω διαβασει σε φορουμ... μπραβο κι ευχαριστουμε.!

μια διορθωση...
στο εγχειριδιο αναφερει οτι το 5% που λες στις μεταβατικες, ειναι 2,5%

Μεταβάλλοντας το ποσοστό ± στις
μεταβατικές και στις ενέργειες ισχύος, αλλάζουμε το ποσοστό pellet
ή αέρα κατά 2,5% ανά μονάδα μεταβολής.

Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Still.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169811 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα ,σομπα πελλετ
Φίλε στιλ με ιδιοκατασκευες και arduino η οτιδήποτε άλλο που κάνουμε σε μηχανήματα που έχουν πιστοποίηση και ανθρώπους που έχουν φάει σφαλιάρες για να βγει στην αγορά το κάθε μηχάνημα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα και την ευθύνη την έχει ο καθένας μας .σίγουρα έχει ρύθμιση να κάνει συντήρηση φλογας τις ceza το κοντρολερ όπως τα ποιο πολλά και φυσικά και δικλείδες ασφαλείας που δεν θα τις ξέρατε μάλλον και μπήκες σε εφαρμογή δικού σου κοντρολερ μη ασφαλές ίσως για το μηχάνημα και το σπίτι σου.φιλικα στα λέω από αρκετή εμπειρία σε πολλά μηχανήματα κοντρολερ ιδιοκατασκευων πατέντες και ότι μπορείς να φανταστείς και με εμπειρία σε βιομηχανία 22χρονια σε παραγωγή με μηχανές πολλών χιλιάδων ΕΥΡΩ!!!!!!ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΝΕΡΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΘΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!!!!ΠΙΕΣ ΟΥΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ ΛΟΓΟ ΓΙΟΡΤΗΣ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169812 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα ,σομπα πελλετ
καταρχας να χαιρεσαι το παλικαρι σου..

κατα τα αλλα, δεν ειπα οτι δεν βρηκα ή δεν ηξερα ή υπεθεσα οτι δεν εχει ρυθμισεις ο controller.
η ρυθμιση που εχει ειναι να κρατα εως 60 λεπτα τη φλογα χαμηλα και μετα να σβηνει,
αυτο δε με ικανοποιησε και εκανα οτι εκανα..
τα ασφαλιστικα που εχει ειναι προφανως επαρκη, αφου πηρε πιστοποιηση
και κανενας δε λεει οτι οποιος σχεδιασε το συστημα ειναι ασχετος κι εμεις ειμαστε οι μαγκες.
κανενας βεβαια δε σου απαγορευει να βελτιωνεις το μηχανημα σου, απο τη στιγμη που ειναι εκτος εγγυησης
και ετσι κι αλλιως εσυ ο ιδιος εισαι ο υπευθυνος και αυτος που πληρωνει τα σωστα και τα λαθη.

επισης, μη δεμονοποιουμε τη λεξη Πατεντα... δε σημαινει οτι οποιος επιχειρει κατι, ειναι και ασχετος.
αν ηταν ετσι, τιποτα νεο δε θα εβγαινε στην επιφανεια.

τελοσπαντων, δεν τα ανεφερα ολα αυτα για να δειξω κατι, δεν εχω εμμονες με τη δημοσιοτητα και τα μπραβο...
αντιθετα μιλαω μονο για πραγματα που εχω καταπιαστει και πολυ σπανια πλεον.

κατα τη γνωμη μου, ολα μπορουν να βελτιωθουν και να προσαρμοστουν στις αναγκες του καθενος αποκλειστικα
και δεν αποτελει μια λυση δικη μου, λυση και για τον διπλανο μου.

ευχαριστω για την ομορφη κουβεντα και παλι
ευχες για να βρει τη λυση του ο φιλος μας
και ευχες για τον κανακαρη σου !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ