,σομπα πελλετ

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169796 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα ,σομπα πελλετ
MENU IDRO
Thermokrasia Anigmatos Kikloforiti ???
Thermokrasia Svisimatos Kikloforiti ???

για πες εκει τι γραφει, οπως και τι τιμες ειχες σε οσα σου εδωσα τιμες πιο πανω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169797 από Kyros
Απαντήθηκε από Kyros στο θέμα ,σομπα πελλετ
Ανοιγμα κυκλοφοριτη 45 και το αλλο 50 η αλλες ειναι με καποιες αλλαγες μετα το ρεσετ μαλλον κοχλια ελαχιστη 1.50 μεγιστη 3.80 αερα ελεχιστξ 260 μεγιστη 275 στροφες ελαχιστη 1850 μεγιστη2350 αυτες ειναι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169798 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα ,σομπα πελλετ

Kyros έγραψε: Ανοιγμα κυκλοφοριτη 45 και το αλλο 50 η αλλες ειναι με καποιες αλλαγες μετα το ρεσετ μαλλον κοχλια ελαχιστη 1.50 μεγιστη 3.80 αερα ελεχιστξ 260 μεγιστη 275 στροφες ελαχιστη 1850 μεγιστη2350 αυτες ειναι

ξεκιναω απο τον κυκλοφορητη.
επειδη ΔΕΝ μιλαμε για πετρελαιο, το οποιο ανεβαζει ευκολοτερα θερμοκρασιες,
αλλά για πελλετ, το οποιο διαχειριζεται πολυ πιο δυσκολα τις μεγαλες θερμοκρασιακες διαφορές,
τοτε πρεπει βρουμε εναν τροπο να κραταμε ψηλα τα ζεστα νερα μας και οχι να κρυωνουν και να πρεπει να καλυψουμε μεγαλες διαφορές μεχρι να ξαναζεσταθουν.
ενας τροπος (τον οποιο εφαρμοζω) ειναι να εχω το ΑΝΟΙΓΜΑ του κυκλοφορητη πανω απο τους 66 βαθμους
και το ΚΛΕΙΣΙΜΟ στους 64.
μη σε φοβιζει αυτο... δε σημαινει οτι αν βαλεις οποιαδηποτε τιμη εσυ, ο κυκλοφορητης δε θα ανοιγει και απο μονος του.
στη συγκεκριμενη σομπα τουλαχιστον, ο κυκλοφορητης απο την ωρα που αναβεις τη σομπα, ανοιγει σε καποια σταδια της λειτουργιας για να κυκλοφορησει τα νερα για λιγα δευτερολεπτα και να πετυχει ισορροπια θερμοκρασιας απο τυχον πολυ κρυα νερα.
στις τιμες που ανεφερα, θα πετυχεις να μην εχεις νερα κατω απο τους 64 και το μηχανημα δε θα κανει υπερπροσπαθεια να καλυψει μεγαλες θερμοκρασιακες διαφορες νερων.
με τον κοχλια στο 1.50 στην ελαχιστη, δεν εχεις καν φλογα.. βαλτο 2.25 τουλαχιστον
και στη μεγιστη το 3.80 σημαινει οτι εχεις ριξει τα KW της σομπας στο μισο
βαλτο στο 5.00 και δουλευε τη σομπα στο 4 και οχι στο 5

ο αερας 260 και 275 ειναι ΟΚ αλλά αν αναβεις απορροφητηρα και δεν εχεις ανακληση παραθυρο
γονατιζεις τη σομπα και μαυριζει το τζαμι.. και ισως μυριζει και το σπιτι καπνα.
το 275 βαλτο 280.

τις στροφες ανεμιστηρα καντες 2400 και 2650

για 12 ωρες δε θα πρεπει να τρως ουτε καν 2 τσουβαλια
αλλα αυτο ειναι σχετικο με οσα ανεφερα στην αρχη.

καληνυχτω.
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Still.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169799 από Kyros
Απαντήθηκε από Kyros στο θέμα ,σομπα πελλετ
Καληνυχτα και ευχαριστω πολυ θα βαλω τωρα τξς ρυθμισης και θα δω αλλα εαν γινετε με αυτες που εχεις στειλε μου και στην δοσολογια και παλι χιλια ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169801 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα ,σομπα πελλετ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.η εταιρια μιλαει φυσικα σε τεχνικους και οχι στο καθενα οταν την εγκατασταση και τη ρυθμιση στο πρωτο ανναμα την εχει κανει συνεργατης τους(ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ)!!!!!!παει αυτο το θεμα!!!!!!2ο ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙΕΙ 2.5 ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΜΟΝΩΣΗ ΤΗ ΖΗΤΗΣΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ................(ΜΕ ΠΟΡΔΕΣ ΔΕΝ ΒΑΦΟΝΤΑΙ ΑΥΓΑ!!!!!!!!!!!)ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΘΕΡΜΟΓΟΝΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΠΕΛΛΕΤ!!!!!!!3ο ΑΦΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΑΠΑ...ΙΑ) ΑΝΕΒΑΣΕ ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΤΗ ΣΤΟ 60 ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ 55 ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΖΗΤΗΣΗ ΝΕΡΩΝ ΣΤΟ ΛΕΒΗΤΑ ΣΤΟΥΣ 75.ΒΑΛΕ ΣΚΑΛΑ ΙΣΧΥΟΣ ΣΤΟ ΛΕΒΗΤΑ ΤΗΝ MAX για να μπορει να βγαλει και τα kw και να ζεστανει τα νερα.επεισης οταν στο μποιλερ τραβαμε νερο ζεστο μπαινει και σπρωχνει μεσα το ΚΡΥΟ(ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΥΩΝΕΙ).ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΠΟΙΛΕΡ 80 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ ΤΑ 40 -50 ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΘΑ ΠΑΓΩΣΟΥΝ ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΕΒΗΤΑΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ OFF ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΟΥΤΕ ΝΕΡΑ ΣΠΙΤΙΟΥ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΥΤΕ ΝΕΡΟ ΜΠΟΙΛΕΡ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙ.ΑΥΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ!!!!!!!!!!!
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169803 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα ,σομπα πελλετ

Kyros έγραψε: Καληνυχτα και ευχαριστω πολυ θα βαλω τωρα τξς ρυθμισης και θα δω αλλα εαν γινετε με αυτες που εχεις στειλε μου και στην δοσολογια και παλι χιλια ευχαριστω

ποια δοσολογια βρε συ ,?.. αφου σου εχω απαντησει ηδη πιο πανω...

κ. Πηχα.. ολα λογικα τα βρισκεις..
εγω δεν ειμαι ο καθενας.. ειμαι αυτος που πληρωσε.. με μενα θα μιλανε.. επειδη την αγορασα μεσα απο το εργοστασιο καποτε..

ασε τωρα σου λεω..
καποτε μιλουσαν μια χαρα με τον κοσμο
τελοσπαντων.. αδιαφορω
εγινα τεχνικος της σομπας μου εγω και ξενοιασα.

αντε.. καλημερες
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Still.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ