Ανομοιόμορφη κατανομή θερμότητας στο σωμα

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179586 από Cater

Ξαναλεω αυξηση τροφοδοσιας.
Βαλτο στο 50% στο 60% τι στο καλο αυτος που το εγκατεστησε δεν υπαρχει...
Ευθυνες δεν εχει...
Πηρε τα λεφτα κι εφυγε...
Που εμπλεξες παλικαρι μου...


Θα δοκιμάσω να το πάω παραπανω. Η εταιρεία  εγκατέστησε τον καυστήρα και έκανε τις ρυθμίσεις αέρα / τροφοδοσία. Έλεγα μήπως φταίνε οι σωληνώσεις αλλά υποστηρίζουν τη θερμική μεταφορά ενέργειας οπότε δε πιστεύω να φταίει αυτό γιατι ξεκιναει από φ25 το πρώτο σώμα και πάει σε φ20 στο δεύτερο,και στην αναμονή πανω. 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179590 από Cater
Χρήστο γνωρίζεις τον συγκεκριμένο καυστήρα ? Το πήγα σταδιακά από 30% μέχρι 50% ζέστανε πιο γρήγορα τα νερά. Θα το αφήσω 50% να κάνει πλήρη καύση έτσι απλά με ανησυχεί λίγο η κατανάλωση. με 26% ήμουν στο 1.5-2 σακιά, περίπου για Νέα Ραιδεστό που δεν έχει κάνει και τα τρελά κρύα ακόμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179591 από dimlyk
η καταναλωση εχει κυριως σχεση με τις απωλειες που εχει το σπιτι και την θερμοκρασια που ζητας ...μια βελτιωση μπορει να δεις εχοντας το λεβητα να δουλευει περισσοτερες ωρες παιζοντας με το ποσοστο πελλετ αλλα οχι με τις θερμοκρασιες νερων 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179592 από Cater

η καταναλωση εχει κυριως σχεση με τις απωλειες που εχει το σπιτι και την θερμοκρασια που ζητας ...μια βελτιωση μπορει να δεις εχοντας το λεβητα να δουλευει περισσοτερες ωρες παιζοντας με το ποσοστο πελλετ αλλα οχι με τις θερμοκρασιες νερων 

Συνήθως ο θερμοστάτης είναι στο 21, παίρνει δηλαδηο καυστηρας όταν πέσει στο 20.5 και ξανασβηνει στο 21. Μετά η θερμότητα που εκπέμπεται από τα σώματα φτάνει το χώρο περίπου στους 22. Βράδυ πλέον το χαμηλώνω γιατί κάνει κάθε 2.5-3 ώρες έναυση. Έχει και μικρότερο διαφορικό αλλά δε ξέρω με πέλλετ αν συμφέρει λόγω του ότι θα κανει πολλές εναυσεις. Θερμοκρασια νερών στους 70 τοχω τώρα το πήγα 75 για να ανέβει παραπάνω. Έφτασε μέχρι 72, μετά από 40 λεπτά.


 
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by Cater.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179594 από dimlyk
δεν αναφερεις ποσα μ2 ειναι το σπιτι αλλα υποψιαζομαι οτι ο λεβητας ειναι μεγαλος .... αν εχει δυνατοτητα να μπαινει σε αναμονη η modulation χρησιμοποιησε το για να μην αναβοσβηνει .... 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179595 από Cater

δεν αναφερεις ποσα μ2 ειναι το σπιτι αλλα υποψιαζομαι οτι ο λεβητας ειναι μεγαλος .... αν εχει δυνατοτητα να μπαινει σε αναμονη η modulation χρησιμοποιησε το για να μην αναβοσβηνει .... 

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που λες η τουλάχιστον δεν ξέρω πως , δεν μου το ανέφεραν καν από την εταιρεία. Το σπίτι είναι 76 τ.μ με ύψος 6 μέτρα. 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ