Τοποθέτηση φωτοβολταϊκών σε στέγη

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #12711 από mastoras
Σύμφωνα με το τρελό ρεύμα της εποχής των Φωτοβολταϊκών συστημάτων, που όλοι βάλθηκαν να τοποθετήσουν στις στέγες τους, απαραίτητοι ήταν και τεχνίτες που θα εργαστούν στην τοποθέτηση αυτών

Έτσι απόκτησα και εγώ την πρώτη μου επαφή με αυτά τα περιβόητα Φωτοβολταϊκά συστήματα που σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες τους αποφέρουν σημαντικό οικονομικό όφελος.

Ξεκινώντας την πρώτη ημέρα με το συνεργείο τοποθέτησης φάνηκαν οι αδυναμίες από μεριάς της εταιρίας που πούλησε το σύστημα, ως προς την σωστή επιλογή των ειδικών βάσεων.

Κακή αρχή, σταμάτημα όλων των εργασιών......μέχρι να βρεθούν οι σωστές βάσεις, γιατί μερικοί αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν άλλη μέθοδο, τρυπώντας τα κεραμίδια και βιδώνοντας τις βάσεις των πάνελ επάνω σε αυτά, και όχι από κάτω όπως ήταν η αρχική μελέτη.

Τομή μια στέγης ......για κάποιους που δεν γνωρίζουν τι κρύβεται κάτω από τα κεραμίδια.


Αυτά τα "μαγικά" που θα δείτε στο παρακάτω βίντεο, δεν θα τα βρείτε φυσικά πουθενά, πλην ελαχίστων περιπτώσεων. Τέτοιου είδους εφαρμογές μόνο σε ταινίες επιστημονικής φαντασίας. :lol:

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #12712 από mastoras
Η ταλαιπωρημένη μας στέγη, που από την κατασκευή της ακόμα δεν δόθηκαν οι απαραίτητες κλίσεις που απαιτούνται για μια ημιορεινή τοποθεσία που είναι το κτίσμα.



Και έτσι απλά χρειάζονταν η ανάλογη προσοχή στα κεραμίδια......πόσο μάλλον να τα τρυπούσανε. :ohmy:


Τα "κουρσούμια" των πάνελ.......... πόσο βαριά ήταν θεέ μου :woohoo: στην άκρη μετά την εκφόρτωση.



Και εδώ διακρίνονται οι βάσεις των πάνελ, που θα επιστρέψουν πίσω.


Συνεχίζετε .............αύριο μετά το πέρας των εργασιών, αν μας αφήσει η βροχή, και εάν βρεθούν οι σωστές βάσεις, κτλ κτλ :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #14240 από cdisl
Απαντήθηκε από cdisl στο θέμα Τοποθέτηση φωτοβολταϊκών σε στέγη
Τι εγινε τελικα?
Τα εβαλες?
Συνδεθηκες με τη ΔΕΗ?
Με την εταιρία που στα εβαλε δεν ειχες άλλα προβλήματα?
ΜΟυ φαινεται ότι φαλήρισε εδώ και καιρό.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #14292 από mastoras

cdisl έγραψε: Τι εγινε τελικα?
Τα εβαλες?
Συνδεθηκες με τη ΔΕΗ?
Με την εταιρία που στα εβαλε δεν ειχες άλλα προβλήματα?
ΜΟυ φαινεται ότι φαλήρισε εδώ και καιρό.....


Τα φωτοβολταϊκά μετά από απίστευτη ταλαιπωρία έχουν τοποθετηθεί. Λίγο το πρόβλημα που είχε η στέγη, λίγο η βιασύνη των τεχνικών να τελειώσουν γρήγορα για να φύγουν.....η δουλειά τελικά καθυστέρησε αρκετά.

Ακόμη η δουλειά βρίσκεται στην "χαρτούρα" ......και δεν έγινε η σύνδεση.

Η εταιρία αυτή λίγο δύσκολο να φαλιρίσει....... :) εάν πέσουν όλες οι άλλες τότε βλέπουμε και για αυτήν.

Δεν είναι δική μου η στέγη, ούτε και τα φωτοβολταϊκά. Επίβλεψη εργασιών, και επισκευή ζημιών της στέγης έκανα σε πελάτη μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #15622 από Agis-Pro
Για τα κερμίδια υπάρχουν αρκετές λύσεις αναλόγως την στέγη και όχι μόνο άγκιστρα.
Υπάρχουν και τα ντιζοστρίφωνα.

Τώρα με την συγκεκριμένη εταιρεία που επέλεξε ο φίλος άστα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #16782 από andreasdrb
mastora συγνωμη μηπως μπορεις να μου πεις μια αξιοπιστη εταιρια Φ/Β.ενδιαφερομαι για την ταρατσα του σπιτιου μου και του σπιτιου στο χωριο μου..δωρεαν εγκατασταση απλα να μην πληρωνω ρευμα.ειμαι απο Πατρα και το χωριο μου ειναι μεσα στο νομο αχαιας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ