Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

ΘΕΜΑ: Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #101669

• Genesis
  • Το Άβαταρ του/της Genesis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες10
    • Κάρμα: 0
Τα φωτοβολταϊκά πλαίσια κατασκευάζονται από φωτοβολταϊκές κυψέλες, η κάθε μία εκ των οποίων παράγει τάση περίπου 0,5V και ρεύμα ανάλογο της επιφάνειάς της, της τεχνολογίας της (π.χ. μονοκρυσταλλικό ή πολυκρυσταλλικό πυρίτιο) και την ακτινοβολίας που δέχεται.
Οι κυψέλες σε ένα πλαίσιο συνδέονται μεταξύ τους εν σειρά για να πάρουμε την επιθυμητή τάση. Π.χ. σε ένα πλαίσιο των 240Wp που παράγει την μέγιστη ισχύ του στα 30V (Vmp=30V), έχουμε 60 κυψέλες που είναι συνδεδεμένες εν σειρά.
Στο συγκεκριμένο παράδειγμα κάθε κυψέλη μπορεί να παράξει περίπου 8A όταν δέχεται ακτινοβολία με ένταση 1000W/m². Άρα όλο το πλαίσιο μπορεί να δώσει 30V / 8A όταν δέχονται ΟΛΕΣ οι κυψέλες του ακτινοβολία με ένταση 1000W/m².
Αν έστω και μία από τις κυψέλες δεν δέχεται ίδια ένταση ακτινοβολίας με τις υπόλοιπες (π.χ. γιατί σκιάζεται), δεν μπορεί να παράξει το ίδιο ρεύμα με τις υπόλοιπες και εφόσον είναι σε σειρά με αυτές λειτουργεί περισσότερο ως αντίσταση παρά ως πηγή. Το αποτέλεσμα, όπως λέει και ο φίλος ELECTRICALCHIEF, είναι ότι το ρεύμα όλης της σειράς θα προσαρμοστεί τελικά στο χαμηλότερο ρεύμα της κυψέλης που σκιάζεται.

Στα διασυνδεδεμένα Φ/Β συστήματα συνήθως έχουμε πολλά τέτοια πλαίσια σε σειρά (π.χ. 15 πλαίσια των 240Wp)που συνδέονται στον inverter και του δίνουν 450V / 8A.
Αν το κάθε πλαίσιο είναι σαν αυτό του παραδείγματος, τότε στην πραγματικότητα έχουμε 60*15=900 κυψέλες που είναι συνδεδεμένες όλες εν σειρά.
Προκειμένου να αποφύγουμε το φαινόμενο να πέφτει η ισχύς όλης της σειράς επειδή μία και μοναδική κυψέλη σκιάστηκε, κάθε πλαίσιο έχει μία δίοδο παράκαμψης (by-pass).
Αν σκιαστεί μία κυψέλη σε ένα μόνο πλαίσιο τότε η ισχύς του θα πέσει σημαντικά και το ρεύμα των υπολοίπων που συνεχίζουν να λειτουργούν σε πλήρη ισχύ, θα περάσει μέσα από την δίοδο παράκαμψης.
Με τις διόδους παράκαμψης πετυχαίνουμε να "χάνουμε" μόνο έναν πλαίσιο και όχι όλη την στοιχειοσειρά.
Επίσης, αποφεύγουμε το φαινόμενο του "hot spot" όπου η κυψέλη που σκιάζεται, αν "υποχρεωθεί" να περάσει από μέσα της όλο το ρεύμα που παράγουν οι υπόλοιπες, υπερθερμαίνεται και σταδιακά καταστρέφεται.

Υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες που προσπαθούν να αυξήσουν την απόδοση των Φ/Β μέσω της συγκέντρωσης της ακτινοβολίας με διάφορους τρόπους. Π.χ. μα ανακλαστήρες περιμετρικά του πλαισίου (όπως θέλει να κάνει ο Στελιος1 ή με τζάμι που σχηματίζει κώνους ή μικρές πυραμίδες ώστε να συγκεντρώνει ακτινοβολία από διαφορετικές γωνίες.
Στην πράξη δεν φαίνεται να επικρατεί κάποια από αυτές τουλάχιστον σε μαζικό επίπεδο. Υπάρχει αύξηση της απόδοσης αλλά το κόστος ανεβαίνει σημαντικά όπως και η πολυπλοκότητα της εγκατάστασης. Νομίζω ότι μόνο σε συγκεκριμένες εφαρμογές όπου υπάρχει περιορισμένη διαθέσιμη επιφάνεια ή έλλειψη απ' ευθείας ακτινοβολίας μπορεί να αποδειχθούν χρήσιμες τέτοιες βελτιώσεις.
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν από Genesis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #101750

• Στελιος1
  • Το Άβαταρ του/της Στελιος1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες73
Καλα και σωστα ολ αυτα, εγω συμπερασμα ομως δεν μπορω να βγαλω. Διοτι δεν ακουσα καποιον να μου πει οτι.. τζαμπα ονειρευεσαι, αστο δεν αξιζει, η οτι.. ναι προχωρα και κανε το, <μαλλον> (το <μαλλον> που σημαινει και <ισως>, το γραφω για να δειξω οτι δεν περιμενα απολυτη απαντηση αλλα μια απλη ενθαρυνση..) θα εχεις αποτελεσμα.
Καταλαβαινω απολυτα οτι λετε (στενες διοπους κτλ) και σας ευχαριστω, αλλα αυτη η απουσια γνωμης στο αν αξιζει τελικα η οχι δεν μου δινει θαρρος να το προχωρησω. Πιο απλα-καθαρα, εφ οσον οι ειδικοι δεν παιρνουν σαφη θεση.. θα ημουν τρελος αν το προχωρουσα. Με ινοξ λαμαρινα-καθρεφτη κοστιζε το εγχειρημα 600 ευρω για 40 πανελ και με καθρεφτες με τα στηριγματα τους περιπου τα μισα. Ευχαριστω παιδια.

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #101756

• Genesis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Στέλιο, νομίζω ότι ήμουν σαφής παραπάνω...είναι σίγουρο ότι θα αυξηθεί η απόδοση. Κανείς δεν μπορεί να σου πει το "πόσο" θα αυξηθεί.
Αν έχεις συνδεθεί με τιμή 0,49€/kWh ή περισσότερο, και επιτύχεις μία αύξηση της τάξης του 10% (που εκτιμώ ότι είναι απολύτως εφικτό αν προσέξεις την κατασκευή και "παίξεις" λίγο ώστε να βρεις τις βέλτιστες γωνίες), τα χρήματα που θα επενδύσεις στα υλικά, θα τα πάρεις πίσω σε 1-2 χρόνια το πολύ.

Το θέμα όμως είναι ότι δεν πρόκειται για τόσο απλή υπόθεση...θα πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις, να μπορείς να παίρνεις και να αξιολογείς μετρήσεις, να έχεις διαθέσιμο χρόνο και χρήμα και τελικά να έχεις την διάθεση να τα κάνεις όλα αυτά.
Αν έχεις όλα τα παραπάνω μην κάθεσαι καθόλου....έχεις δουλειά μπροστά σου! :)

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #101952

• Στελιος1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Genesis έγραψε:
Στέλιο, νομίζω ότι ήμουν σαφής παραπάνω...είναι σίγουρο ότι θα αυξηθεί η απόδοση. Κανείς δεν μπορεί να σου πει το "πόσο" θα αυξηθεί.
Αν έχεις συνδεθεί με τιμή 0,49€/kWh ή περισσότερο, και επιτύχεις μία αύξηση της τάξης του 10% (που εκτιμώ ότι είναι απολύτως εφικτό αν προσέξεις την κατασκευή και "παίξεις" λίγο ώστε να βρεις τις βέλτιστες γωνίες), τα χρήματα που θα επενδύσεις στα υλικά, θα τα πάρεις πίσω σε 1-2 χρόνια το πολύ.

Το θέμα όμως είναι ότι δεν πρόκειται για τόσο απλή υπόθεση...θα πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις, να μπορείς να παίρνεις και να αξιολογείς μετρήσεις, να έχεις διαθέσιμο χρόνο και χρήμα και τελικά να έχεις την διάθεση να τα κάνεις όλα αυτά.
Αν έχεις όλα τα παραπάνω μην κάθεσαι καθόλου....έχεις δουλειά μπροστά σου! :)

Ησουν απολυτα σαφης εξ αρχης.
Γενικες γνωσεις εχω εμπειρια δεν εχω (απο το 80 που εφτιαχνα πομπους στα FM εως σημερα εχασα ατελειωτα επεισοδια), υπαρχει διαθεσιμο πανελ για δοκιμες-μετρησεις, τι αμπερομετρο φτηνο θα μου προτεινες να παρω (θελω να ειναι οριακο για την ισχυ ενος πανελ ουτως ωστε να εχω ευαγαναγνωστη κλιμακα, πχ αν ειναι 250 βατ η φουλ ισχυ του πανελ το αμπερομετρο να ''γεμιζει'' κ αυτο) για να βλεπω αμεσα τι γινεται στην πραξη? Γιατι αν μετραει ως το 100 (αυθαιρετα τα ποσα, σαν ποσοστιαια τα λεω) και εγω ψαχνω ενταση ως το 7 δεν θα εχω καλη αποκριση.. Μπερδευομαι με τις μοναδες και δεν ειμαι σιγουρος αν θελω οργανο για 8 αμπερ η για ενα αμπερ, συν του οτι δεν ξερω τι υπαρχει στην αγορα.. Παντως θελω να γεμιζει το οργανο σε τερμα ισχυ (δεν μετριωνται δεκατα πυρετου με θερμομετρο κλιμακας απο -50 εως 800).
Σαν φθηνοτερη κατασκευη σκεφτομαι 2 γαλβανιζε λαμακια με το αναλογο τσακισμα για κλιση (η καλυτερη κλιση θα εντοπιστει στην πραξη απο συνεχη παρακολουθηση και αλλαγες της) βιδωμενα με αυτοδιατρητες στις κατω ακρες των πανελς και.. ταινια διπλης οψης για στερεωση τ καθρεφτη επανω τους. Αυτα για το πανελ που εχω διαθεσιμο θα τα ξεκινησω αμμεσα και θελω ενα οργανο (φτηνο και οσο γινεται κοντα στ μετρησεις οπως ειπα παραπανω) ωστε 2-3 μηνες να παρακολουθησω τ ολο εγχειρημα στην πραξη, σ αυτο το διαστημα και πολλες μετρησεις θα εχω και τον τροπο στηριξης θα τεσταρω (οποιος σκεφτει καλυτερη κ πιο αξιοπιστη στηριξη ας ριξει την ιδεα, αντι αυτολολητου διπλης οψης πχ σιλικονη). Αν στην πραξη δω φως θα προχωρησω στην εφαρμογη σε 15 πανελ της μιας ομαδας (2 μου χωρισαν, μια 15 και μια 25) για εναν χρονο ωστε να δω την αντοχη της κατασκευης και μετα και στα αλλα. Τι αμπερομετρο λοιπον θα προτεινες?
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν από Στελιος1.

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102036

• Genesis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Χρειάζεσαι μια ψηφιακή αμπεροτσιμπίδα που να μετράει DC.
Υπάρχουν σε σχετικά χαμηλές τιμές πλέον και έχουν διακριτικότητα 0,1Α.
Για τον τρόπο στήριξης και τα μηχανολογικά γενικότερα δεν μπορώ να έχω άποψη, όμως έχε υπόψη ότι θα πρέπει η κατασκευή να αντέχει σημαντική ανεμοπίεση.
Στην θέση σου δεν θα τρυπούσα το αλουμινένιο πλαίσιο των Φ/Β πάνελ.

Ραδιοπειρα(ματισ)τής του '80 και εσύ??....έτοιμος είμαι να ξαναφτιάξω κάτι....δεν φεύγει εύκολα το μικρόβιο. :lol:

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102102

• Στελιος1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Κοιτα να δεις που θα βγουμε και σειρα γαμωτο (απ το συγκροτημα εβαλες παρατσουκλι τζενεσις?). Σ ευχαριστω και παλι. Καταλαβα, θα βολευτω πιστευω με αμπεροτσιμπιδα (αν και ονειρευομουν ενα απλο οργανακι δικο μου) και αν δω ΄΄φως'' θα το εφαρμοσω σε 15 πανελς και αργοτερα στα αλλα 25 της αλλης ομαδας. Φυσικα αν αξιζει η φασαρια θα ενημερωσω κ εδω αλλα θελει χρονο αυτο για ασφαλη συμπερασματα, σας ευχαριστω ολους οσους απαντησατε παιδια.

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102160

• Genesis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Στελιος1 έγραψε:
Κοιτα να δεις που θα βγουμε και σειρα γαμωτο (απ το συγκροτημα εβαλες παρατσουκλι τζενεσις?)
Το συγκρότημα Genesis είναι από τα αγαπημένα μου, το παρατσούκλι όμως προέρχεται από το μηχανάκι μου (FZR1000-Genesis) :P
Στον "αέρα" πρωτοβγήκα με δικό μου μηχάνημα το '85....μαθητής λυκείου τότε. Συνεχίζω ακόμη αραιά και που όταν ξεκλέβω λίγο χρόνο ως ραδιοερασιτέχνης αλλά δεν έχει την ίδια γλύκα όπως τότε...

Με τις προσθήκες που θα κάνεις, ο στόχος θα είναι να ανεβάσεις την ισχύ των 15 πάνελ κυρίως το πρωί και το απόγευμα. Στις ώρες μέγιστης ισχύος (~11:30 - ~15:00) θα πρέπει να προσέξεις ώστε να μην ξεπεράσεις κατά πολύ τα όρια ισχύος του inverter και του δημιουργήσεις πρόβλημα.

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102216

• ELECTRICALCHIEF
  • Το Άβαταρ του/της ELECTRICALCHIEF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες26
    • Κάρμα: 2
Να ξερετε πως οποιαδηποτε παρεμβαση στην εγκατασταση φωτοβολταικων που εππηρεαζει τη εγκατεστημενη ισχυ, διαταξη, τυπο και αριθμο πανελ και αλλων μηχανηματων θεωρειται παρανομη και ειναι λογος διακοπης συμβολαιου.
la nordica svezia

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102415

• hunters1977
  • Το Άβαταρ του/της hunters1977
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες85
    • Κάρμα: 11
ELECTRICALCHIEF έγραψε:
Να ξερετε πως οποιαδηποτε παρεμβαση στην εγκατασταση φωτοβολταικων που εππηρεαζει τη εγκατεστημενη ισχυ, διαταξη, τυπο και αριθμο πανελ και αλλων μηχανηματων θεωρειται παρανομη και ειναι λογος διακοπης συμβολαιου.

Επειδη ρωτησα δικηγορο. Απο τη στιγμη που δεν εχω ακουμπησει το ρολοι δεν μπορουν να μου κανουν τιποτα. Να φανταστω εσυ θα εννοεις πως το εγκατεστημενο υλικο θα πρεπει να πληρει καποιες προδιαγραφες ωστε να μην επηρεαζει το δικτυο

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102457

• ELECTRICALCHIEF
  • Το Άβαταρ του/της ELECTRICALCHIEF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες26
    • Κάρμα: 2
Γρηγορα παραδειγματα.
Αλλαγη τυπου και ισχυος πανελ
Αλλαγη τυπου και ισχυος μετατροπεα
Προσθεση, αφαιρεση αλλαγη θεσης πανελ
Χρησιμοποιηση τεχνικων μεσων αυξησης ακτινοβολιας.
Μερικα αναφεροντε επακριβως ως λογω διακπης συμβολαιου και αλλα οχι.
la nordica svezia

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102473

• Στελιος1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλα κανεις και τα επισημαινεις. Εμενα η αιτηση και τα σχεδια εγιναν πολυ βιαστικα για να προλαβουμε την τιμη, μετα στην πραξη γυρισα τα πανελ για σωστο προσανατολισμο αλλα και θεσεις και δεν εκαναν καμια παρατηρηση σ αυτα. Βεβαια αλλο ειναι αυτα και αλλο να δουν καθρεφτες κτλ..

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102521

• καλφας
  • Το Άβαταρ του/της καλφας
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Γεια χαρα σε ολους.
Διαβασα πολυ τελευταια ,καιρος να περασω στην πραξη , πριν πιασουν οι πολλες ζεστες.
Τα δεδομενα :
Σπιτι 55τμ. στην βορεια Ελλαδα, σε χωριο με υψομετρο 300μ.σε οικοπεδο 1 στρεμα.
Γκαραζ ,αποθηκη και εργαστηριο-radio shack κολλητα με το σπιτι 50 τμ. ολα με κεραμοσκεπη.
Μπαξες με παραγωγη χειμωνα καλοκαιρι..(κοτουλες και κατσικουλα στα μελλοντικα σχεδια ).
Στο θεμα της ενεργειας σκεψεις για ηλιακο,σωματα κλπ που αφορουν αλλη κατηγορια.
Οσο αφορα τα φωτοβολταικα Εχω
6 καινουρια πανελ συν.ισχυος 1200w
1 παλιο inverter steca? ιταλικο, καθαρο ημιτονο 1200w επισκευασμενο.
1 παλιο UPS EMMERSON 2500w χωρις τις μπαταριες του (ηταν 96V )που δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι.
1 αυτοματο φορτιστη 20Α μαυρο με display DELTA αντιγραφο μιας γερμανικης που μου διαφευγει.
2 μπαταριες ανοιχτου τυπου που καποτε πριν 5 χρονια ηταν 140 Αh .
Απο εργαλεια υπαρχουν τα παντα ,ενας καλος φιλος παλιατζης απο χομπυ διαθεσιμος για υλικα ,το σκεπτικο μου ειναι DIY και ας χρησιμοποιησουμε οτι εχουμε ...

Θα ηθελα την γνωμη σας και την βοηθεια σας οπου μπορειτε , οσο αφορα την βαση ,τα βυσματα ,τα καλωδια, την χρηση tracker η οχι ,την κατασκευη μπαταριων και λιγο κουραγιο για το ξεκινημα .
Να ειστε καλα sv7fib

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102546

• Genesis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Γεια σου συνάδελφε, καλώς ήρθες στην παρέα αυτού του φόρουμ.

Χρειάζεσαι μία καλή συστοιχία μπαταριών βαθιάς εκφόρτισης με αντοχή άνω των 500 κύκλων σε βάθος εκφόρτισης 80% (συστήνεται για χρήση οικιακής , κατά προτίμηση ανοιχτού τύπου (υγρές).
Βάσει των Φ/Β που έχεις διαθέσιμα, προτείνω μια συστοιχία που να αποθηκεύει τουλάχοστον 10kWh ενέργειας.
Αν ο steca είναι 12βολτος, μιλάμε για συστοιχία 12V / 1000Ah(C20) ενώ αν είναι 24βολτος (προτιμότερο) μιλάμε για συστοιχία 24V / 500Ah(C20).

Ο ρυθμιστής φόρτισης που έχεις είναι απλός και καλά θα ήταν να τοποθετήσεις έναν σύγχρονο ρυθμιστή τύπου MPPT (+30% μεγαλύτερη απόδοση και κάποια μοντέλα μπορούν να προγραμματιστούν για αυτόματη φόρτιση εξισορρόπησης - απαραίτητη διαδικασία για ανοιχτού τύπου μπαταρίες).

Τα παραπάνω, συν τον steca των 1200W θα είναι ικανά να καλύψουν τα βασικά φορτία του σπιτιού και μέση ημερήσια κατανάλωση μέχρι περίπου 4 - 5kWh (καλοκαίρι) που είναι αρκετή για αυτά.
Το UPS δεν σου χρησιμεύει πουθενά κυρίως λόγω της τάσης των 96V που απαιτεί και της περιορισμένης δυνατότητας λειτουργίας για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Τα Φ/Β μπορούν να τοποθετηθούν στην πλευρά της κεραμοσκεπής που βλέπει νότο εφόσον δεν υπάρχουν σκιάσεις. Οι βάσεις να είναι καλές, ειδικές για αυτό το σκοπό (υπάρχει πληθώρα επιλογών) και να πιάνουν στον σκελετό κάτω από τα κεραμίδια χωρίς να χρειάζεται να τα τρυπήσεις.
Αν δεν έχεις κεραμοσκεπή που να είναι προσανατολισμένη στον νότο με απόκλιση όχι μεγαλύτερη από -/+20° προτίμησε να τα βάλεις σε κάποιο άλλο σημείο ώστε να είναι ιδανικά προσανατολισμένα.
Η ιδανική κλίση για Ελλάδα είναι περίπου 28 - 30° αλλά η μείωση της απόδοσης δεν είναι σημαντική αν τα βάλεις στις ~15° που είναι η συνηθισμένη κλίση των κεραμοσκεπών.
Δεν θα πρότεινα sun tracker για οικιακή εφαρμογή αυτού του μεγέθους για αρκετούς λόγους.

Αυτά τα λίγα για αρχή.
Πολλούς χαιρετισμούς
sv1jgr

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102568

• καλφας
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Έχεις καθόλου κόστη κατα νου ;
Παλιά αγοραζα πολλά υλικά απο τον τοπ για κατασκευες και εχω παλια φιλία με βικαρ που κάνει και βάσεις .
Επίσης θα ρωτήσω και τον αντιπρόσωπο της alumin co αν φέρνει βάσεις.
Ο αυτοματος αναγνωρίζει μόνος του 12 η 24 V και πρέπει να έχει Equalizer ...θα το δω το απόγευμα.
Έχει μια σειρά pin για ρυθμισεις .
Τα πάνελ είναι 5 απο 240w 100 χ 165 cm .
Μήπως αξίζει να φτιάξω βάση εγώ ;
Κάποιος εδώ έγραφε για κατασκευή μπαταριών ,αξίζει τον κόπο ;
Να φανταστείς ότι πέρασαν απο τα χέρια μου πριν λίγα χρονια μια σειρά 2 βολτες γύρω στα 70 cm ύψος ,δεν θυμαμαι Ah και μάλλον τις άφησα στο βουνό .
Οσο για την σκεπή έχει προσανατολισμο ΝΑ με καλή κλιση ,1 καπνοδοχο μονο στη μεση στο νοτιο ακρο
το δε γκαράζ λιγο ανάποδη δηλ. Κλιση προς βορρά .
Τι διάφορα σε μοίρες έχει η ανατολή απο χειμώνα σε καλοκαίρι;
Πολυ καλο επίσης αυτο με το grid tye inverter ίσως να μη χρειαστω μπαταρίες αν κουμπωνει στο δίκτυο..
Ας δώσει κάποιος τα φώτα του.
Ευχαριστώ

Φωτοβολταϊκά στην πρίζα! 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #102627

• καλφας
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Ο αυτοματος φορτιστης ειναι της Solarlink εχει equalizer ,ριξε μια ματια αν θες στο manual.
Δες την φωτογραφια της στεγης ειναι με τον αληθινο της προσανατολισμο .
Οι αλλες 2 φωτογραφιες ειναι το inverter 24v 1200w GTEA ,οχι steca οπως εγραψα παραπανω
και το ΕΜΕRSON 2,4 kw που ισως βρει καποια αλλη χρηση .
Συγγνωμη δεν μπορω να βαλω συνημμενα .
Κανω κλικ πανω στα συνημμενα ,ανοιγει ο φακελος με τις φωτογραφιες ,
παταω προσθηκη αρχειου αλλα τιποτα (κανω κατι λαθος ?)
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν από καλφας. Αιτία: δεν μπορω να βαλω συνημμενα
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.250 δευτερόλεπτα