OPOP BlackStar

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44774 από Dimos78
Απαντήθηκε από Dimos78 στο θέμα OPOP BlackStar
Ευχαριστω για τις συμβουλες....Το πελλετ δεν ειναι καποια γνωστη μαρκα..Ειναι απο Ρουμανια κ ο αντιπροσωπος που μου το εδωσε ειναι φιλος κ το δουλευει ενα χρονο χωρις να εχει προβληματα...τουλαχιστον ετσι μου ειπε.. Αν εχεις να προτεινεις κατι εσυ, θα με βοηθουσες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44813 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP BlackStar
Δεν μου απαντησες στα αλλα να εχουμε μια ποιο πληρη εικονα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44838 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα OPOP BlackStar
Η ένδειξη του καυστήρα για τις ώρες λειτουργίας αφορά μάλλον τις ώρες που υπάρχει φωτιά
Έτσι όμως μου βγάζει πάρα πολύ μεγάλη κατανάλωση
34 ώρες, 180 κιλά
Κάνω κάπου λάθος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45733 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα OPOP BlackStar
Φίλε petros13,
Απ'οτι παρατήρησα εχεις παρόμοιο καυστήρα με τον δικό μου: 30kW, σε λέβητα BlackStar, σπίτι 150τ.μ.
Περσινή κατανάλωση: 1164 ώρες/2775 kg πέλλετ, χωρίς τρίοδη βάνα. Θερμοκρασίες: 68/55/22oC
Η κατανάλωση σου (μέση εργοστασιακή 1.6 - 5.63kg/ώρα) οφείλεται πιθ. στο οτι ο καυστήρας
σου δουλεύει στο 100% δύναμης (Power) η έχεις υπερβολικά μεγάλο ελκυσμό της καμινάδας.
Παίζει ρόλο και ποιότητα πέλλετ. Εγώ τώρα καίω AHIRA και μέχρι τώρα έκαψα σε 12 ημερες (38 ώρες)
108 kg πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45781 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BlackStar
Πάντως ο μετρητής του Βiopel που έχω εγώ, δεν είναι και ακριβείας! Το ένα σιλό χωράει max 220 κιλά. Και ο λέβητας μέτρησε όταν άδειασε ότι είχα κάψει 300 κάτι κιλά. Οπότε δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβείας η μέτρησή του.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45806 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα OPOP BlackStar
Και εγώ το ειχα παρατηρήσει. Πιθ. με το καλό πέλλετ (= μεγαλύτερη θερμική απόδοδη) εχουμε αποκλήσεις
απο τις ποσότητες που δηλώνει το μηχάνημα. Εγώ πέρσι με το καλό AlfaWood ειχα 80% λιγότερη κατανάλωση απ'ότι εχει καταγράψει η μονάδα, στο τέλος του χειμώνα ειχα και απόκλιση 110%.
Πιθ. εχει σχέση και με την απόδοση του ελικα (Αuger capacity) - γραμμάρια πέλλετ σε 6 λεπτά, την οποία πρέπει να ελέγχουμε κάθε 14 ημέρες η με κάθε αλλαγή πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ