OPOP BlackStar

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45733 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα OPOP BlackStar
Φίλε petros13,
Απ'οτι παρατήρησα εχεις παρόμοιο καυστήρα με τον δικό μου: 30kW, σε λέβητα BlackStar, σπίτι 150τ.μ.
Περσινή κατανάλωση: 1164 ώρες/2775 kg πέλλετ, χωρίς τρίοδη βάνα. Θερμοκρασίες: 68/55/22oC
Η κατανάλωση σου (μέση εργοστασιακή 1.6 - 5.63kg/ώρα) οφείλεται πιθ. στο οτι ο καυστήρας
σου δουλεύει στο 100% δύναμης (Power) η έχεις υπερβολικά μεγάλο ελκυσμό της καμινάδας.
Παίζει ρόλο και ποιότητα πέλλετ. Εγώ τώρα καίω AHIRA και μέχρι τώρα έκαψα σε 12 ημερες (38 ώρες)
108 kg πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45781 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BlackStar
Πάντως ο μετρητής του Βiopel που έχω εγώ, δεν είναι και ακριβείας! Το ένα σιλό χωράει max 220 κιλά. Και ο λέβητας μέτρησε όταν άδειασε ότι είχα κάψει 300 κάτι κιλά. Οπότε δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβείας η μέτρησή του.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45806 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα OPOP BlackStar
Και εγώ το ειχα παρατηρήσει. Πιθ. με το καλό πέλλετ (= μεγαλύτερη θερμική απόδοδη) εχουμε αποκλήσεις
απο τις ποσότητες που δηλώνει το μηχάνημα. Εγώ πέρσι με το καλό AlfaWood ειχα 80% λιγότερη κατανάλωση απ'ότι εχει καταγράψει η μονάδα, στο τέλος του χειμώνα ειχα και απόκλιση 110%.
Πιθ. εχει σχέση και με την απόδοση του ελικα (Αuger capacity) - γραμμάρια πέλλετ σε 6 λεπτά, την οποία πρέπει να ελέγχουμε κάθε 14 ημέρες η με κάθε αλλαγή πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45892 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα OPOP BlackStar

perigatos έγραψε: Φίλε petros13,
Απ'οτι παρατήρησα εχεις παρόμοιο καυστήρα με τον δικό μου: 30kW, σε λέβητα BlackStar, σπίτι 150τ.μ.
Περσινή κατανάλωση: 1164 ώρες/2775 kg πέλλετ, χωρίς τρίοδη βάνα. Θερμοκρασίες: 68/55/22oC
Η κατανάλωση σου (μέση εργοστασιακή 1.6 - 5.63kg/ώρα) οφείλεται πιθ. στο οτι ο καυστήρας
σου δουλεύει στο 100% δύναμης (Power) η έχεις υπερβολικά μεγάλο ελκυσμό της καμινάδας.
Παίζει ρόλο και ποιότητα πέλλετ. Εγώ τώρα καίω AHIRA και μέχρι τώρα έκαψα σε 12 ημερες (38 ώρες)
108 kg πέλλετ.


H κατανάλωση μου δεν είναι η μη φυσιολογική, αλλά οι ώρες λειτουργίας
Μετράει μόνο τις ώρες που ο καυστήρας έχει φωτιά
Το παρατήρησα γιατί είχα τον θερμοστάτη σταθερά για μια ολόκληρη μέρα και οι ώρες λειτουργίας του λέβητα αυξήθηκαν μόνο κατά 2
Golden Nuggets καίω και το μέτρησα ήδη 3 φορές με τον αυτόματο υπολογισμό (950 γραμμάρια)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by petrosp13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50247 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα OPOP BlackStar
Ας γράψει κάποιος τις καταναλώσεις του. Θέλω να δω αν καίει πραγματικα πολύ το μηχάνημα μου για να δω Τι θα κάνω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50376 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα OPOP BlackStar
3 πρώτες εβδομάδες καύσης (8.11.12 - 19.11.12) 189kg/67 ώρες, σε θερμοκρασίες-ρεκόρ των εσωτερικών χώρων: 23,5 εως 24,5 βαθμών. Με το πετρέλαιο δεν είχα τέτοια ζέστη! :oops: Περισσότερο καίω για να έχει ο γείτονας τ..... ;), ο οποίος καίει ξύλα σε ενεργιακό τζάκι και κρυώνει :(
Παρατήρησα μικρή απόκλιση σε μέτρηση πελλετ στην δεξαμενή, περιπου 5% μου μένει παραπάνω.
Καίω πελλετ AHIRA, χώρίς κλίνκιερ και με ζωντανή κίτρινη φλόγα. Το σαββατοκύριακο θα μαζέψω την στάχτη για να υπολογίσω το % της στάχτης/kg pellet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ