Erato 25kW by kapa

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48355 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Erato 25kW by kapa

jpap76 έγραψε: παιδιά γεια σας και από μένα, καινούριος στο φόρουμ θα ήθελα να σας πω και εγώ την ιστορία μου λέβητας πετρελαίου chappe πατέντα στην πόρτα τοποθέτησα καυστήρα erato gp25+ 32kw μέχρι στιγμής δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα η τοποθέτηση έγινε αρχές Οκτώβρη φέτος .Τα σπίτια παλιά το ένα 105 το άλλο 65 δίπλα δίπλα από το λεβητοστάσιο φεύγουν σωλήνες θαμένες περίπου 25 μέτρα μονωμένες για το μικρό .στο καθάρισμα τώρα τον λέβητα τον καθαρίζω περίπου κάθε τρείς ημέρες 10 λέπτα με σκούπα , το σκαφάκι κάθε βράδυ 35 δευτερόλεπτα υπόθεση.Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πεί για το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το σκληρό κατακάθι που μαζεύει (κλίνκερ) τι φταίει; από πέλλετ έχω μόνο alfa wood 270 ευρώ ο τόνος περιοχή έβρος ελπίζω να μην ξέχασα κάτι να αναφέρω ευχαριστώ

Είναι σκληρό πέτρα σα γυαλί το κατακάθι; Ή θρυμματίζεται εύκολα;

Η καμινάδα σου είναι σωστών προδιαγραφών; Γιατί έχω κι εγώ πρόβλημα με κατακάθι και μου λένε πρέπει να αυξήσω τον αέρα στην καύση. Το δοκίμασα βγάζοντας το καπάκι του ανεμιστήρα και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση. Και τώρα ανακάλυψα ότι έχω κατά 1 μέτρο κοντότερη καμινάδα από αυτή των προδιαγραφών. Αποτέλεσμα να μην τραβάει αρκετά η καμινάδα και ο αέρας να είναι ανεπαρκής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jpap76

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49008 από jpap76
Απαντήθηκε από jpap76 στο θέμα Erato 25kW by kapa

DOOM_NX έγραψε:

jpap76 έγραψε: παιδιά γεια σας και από μένα, καινούριος στο φόρουμ θα ήθελα να σας πω και εγώ την ιστορία μου λέβητας πετρελαίου chappe πατέντα στην πόρτα τοποθέτησα καυστήρα erato gp25+ 32kw μέχρι στιγμής δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα η τοποθέτηση έγινε αρχές Οκτώβρη φέτος .Τα σπίτια παλιά το ένα 105 το άλλο 65 δίπλα δίπλα από το λεβητοστάσιο φεύγουν σωλήνες θαμένες περίπου 25 μέτρα μονωμένες για το μικρό .στο καθάρισμα τώρα τον λέβητα τον καθαρίζω περίπου κάθε τρείς ημέρες 10 λέπτα με σκούπα , το σκαφάκι κάθε βράδυ 35 δευτερόλεπτα υπόθεση.Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πεί για το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το σκληρό κατακάθι που μαζεύει (κλίνκερ) τι φταίει; από πέλλετ έχω μόνο alfa wood 270 ευρώ ο τόνος περιοχή έβρος ελπίζω να μην ξέχασα κάτι να αναφέρω ευχαριστώ

Είναι σκληρό πέτρα σα γυαλί το κατακάθι; Ή θρυμματίζεται εύκολα;

Η καμινάδα σου είναι σωστών προδιαγραφών; Γιατί έχω κι εγώ πρόβλημα με κατακάθι και μου λένε πρέπει να αυξήσω τον αέρα στην καύση. Το δοκίμασα βγάζοντας το καπάκι του ανεμιστήρα και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση. Και τώρα ανακάλυψα ότι έχω κατά 1 μέτρο κοντότερη καμινάδα από αυτή των προδιαγραφών. Αποτέλεσμα να μην τραβάει αρκετά η καμινάδα και ο αέρας να είναι ανεπαρκής.


το κατακάθι είναι σκληρό αν το χτυπήσεις βέβαια γίνεται πιο μικρά κομμάτια
Η καμινάδα μου είναι φ200 απέξω μονωμένη και αν θυμάμαι καλά από μέσα είναι φ150? το σπίτι είναι μονοκατοικία και μου είπαν ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 μέτρα .τον αέρα τον έχω ξεκινήσει από το φουλ και σιγά σιγα τον κατεβάζω .Με το μάτι που κοιτάζω την καμινάδα δεν βγάζει καθόλου καπνό σε σχέση με του γείτονα που είναι κοντά, τόσο που νομίζεισ ότι δεν δουλεύει δεν μιλάω για το ξεκίνημα εκεί νη την στιγμή βγάζει άσπρο καπνό .Το μόνο που δεν δοκίμασα να κάνω είναι να δοκικάσω άλλο πέλετ όπως είπε και ο KERBEROS πιο πάνω ευχαριστώ πάντως για την άμεση απόκριση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49012 από jpap76
Απαντήθηκε από jpap76 στο θέμα Erato 25kW by kapa
μπορώ να αναφέρω μάρκα πέλλετ ή καποιος μπορεί να μου συστήσει ένα καλό (περιοχή Αλεξανδρούπολης)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50148 από jpap76
Απαντήθηκε από jpap76 στο θέμα Erato 25kW by kapa
κανένας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55256 από jpap76
Απαντήθηκε από jpap76 στο θέμα Erato 25kW by kapa
παιδιά ο Δεκέμβρης ήρθε το πελλετάκι πάει πολύ καλά ,μετά από μετρήσεις που έκανα μου καίει περίπου 6 κιλά την ώρα.Από καθάρισμα καθαρίζω πρωί -βράδυ τον καυστήρα μόνο και κάθε κυριακή και τον λέβητα ευκολάκη . Το μόνο που δεν μπορώ να φτιάξω είναι η πέτρα που μαζευεί το τασάκι .θερμοκρασία σπιτιού 22 βαθμουσ σταθερά σπιτι μόνωση 7 cm φιβραν περιοχή έβρος αυτά καληνύχτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55257 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Erato 25kW by kapa
δοκιμασε αλλο πελλετακι μπας και φτιαξει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ