Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50812 από tsoukase
Απαντήθηκε από tsoukase στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
Αν μπορείτε αναφέρετε τις ρυθμίσεις ο καθένας στα κάτωθι:
από το Service Menu, Internal Auger (pellets και pause)
από το User Menu, High Power (% πέλλετ και αέρα) και φυσικά Photosensor.
Ευχαριστώ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53447 από GEO
Απαντήθηκε από GEO στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

tsoukase έγραψε: Αν μπορείτε αναφέρετε τις ρυθμίσεις ο καθένας στα κάτωθι:
από το Service Menu, Internal Auger (pellets και pause)
από το User Menu, High Power (% πέλλετ και αέρα) και φυσικά Photosensor.
Ευχαριστώ...


Me 32αρι και πελλετ Golden nuggets οι ρυθμίσεις που έχω είναι :
Internal Auger (pellets και pause)20 sec , 3 pause, 2 pellet
User Menu, High Power: 55% πέλλετ και 70% αέρα
Photosensor: 600-670
Κατανάλωση μέχρι τώρα 5/12 18-20 κιλά την ημέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54131 από tsoukase
Απαντήθηκε από tsoukase στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

GEO έγραψε: Me 32αρι και πελλετ Golden nuggets οι ρυθμίσεις που έχω είναι :
Internal Auger (pellets και pause)20 sec , 3 pause, 2 pellet
User Menu, High Power: 55% πέλλετ και 70% αέρα
Photosensor: 600-670
Κατανάλωση μέχρι τώρα 5/12 18-20 κιλά την ημέρα.


Με τόσο συχνή ροή pellet (3/2) υπολογίζω ότι καίγονται περί τα 2-3 κιλά καύσιμο την ώρα, άρα σε σένα καίει περί τις 6-8 ώρες. Συνεπώς, για να διατηρήσει θερμοκρασία για τουλάχιστον 16 ώρες, σημαίνει ότι αναβοσβήνει πολλές φορές (πχ 1 ώρα αναμένος, 1 σβηστός) γεγονός που έχει συγκεκριμένα προβλήματα. Εγώ έχω μειώσει τη ροή καυσίμου στο Internal Auger (και αναγκαστικά του αέρα) ώστε να επιτύχω την ίδια κατανάλωση αλλά με σχεδόν συνεχή λειτουργία.
Επειδή έχει πολλές παραμέτρους το θέμα, αν θέλεις ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται να ανταλλάξουμε απόψεις μπορούμε να μιλήσουμε στο τηλέφωνο (6972422931).
Βαγγέλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57448 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

tsoukase έγραψε: Αν μπορείτε αναφέρετε τις ρυθμίσεις ο καθένας στα κάτωθι:
από το Service Menu, Internal Auger (pellets και pause)
από το User Menu, High Power (% πέλλετ και αέρα) και φυσικά Photosensor.
Ευχαριστώ...


!!!!!!!!!.......επιτέλους σπίτι!!!!!!!!....... :cheer: :cheer: :cheer:
...........στο θέμα μας!!!!....
στο SERVICE MENU / Internal Auger έχω μάλλον γυρίσει στις αρχικές ρυθμίσεις μετά από πολλές προσπάθειες να βρω τι μπορώ να διορθώσω στην λειτουργία του καυστήρα σύμφωνα με τις ανάγκες του σπιτιού μου. Εχω λοιπόν:
MOVING TIME.20sec
PAUSE........3sec
RUNING TIME..2sec όπως και του (GEO)

...στο USER MENU / High Power έχω:
Blower Power.78%
Fuel Dose....50%
...με το photosensor να κυμαίνεται από 250 εώς 350 ανάλογα πόση στάχτη θα έχει το "τασάκι".
Στην περίπτωση που είναι φρεσκοκαθαρισμένο φτάνει και τα 450 εώς 600 κατανάλωση έχω σταματήσει να μετράω. Στο περίπου την τελευταία εβδομάδα καίω 30 με 40 κιλά την ημέρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57453 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

Εγώ έχω μειώσει τη ροή καυσίμου στο Internal Auger (και αναγκαστικά του αέρα) ώστε να επιτύχω την ίδια κατανάλωση αλλά με σχεδόν συνεχή λειτουργία.


.....αυτό δεν το κατάλαβα καλά πως το κατάφερες!!!!!....αλλά η σχεδόν συνεχή λειτουργία με ενδιαφέρει. Αν αυξήσω τον χρόνο της παύσης (pause) μαζεύετε περισσότερο υλικό στον εσωτερικό κοχλία πριν προωθηθεί!!!...όταν όμως φτάνει τελικά στο χώρο καύσης αργεί περισσότερο και να καεί. Δεν καταλαβαίνω πως γλυτώνεις εναύσεις έτσι :( θα σου τηλεφωνήσω να τα πούμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57719 από tsoukase
Απαντήθηκε από tsoukase στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

fillmore έγραψε:

Εγώ έχω μειώσει τη ροή καυσίμου στο Internal Auger (και αναγκαστικά του αέρα) ώστε να επιτύχω την ίδια κατανάλωση αλλά με σχεδόν συνεχή λειτουργία.


.....αυτό δεν το κατάλαβα καλά πως το κατάφερες!!!!!....αλλά η σχεδόν συνεχή λειτουργία με ενδιαφέρει. Αν αυξήσω τον χρόνο της παύσης (pause) μαζεύετε περισσότερο υλικό στον εσωτερικό κοχλία πριν προωθηθεί!!!...όταν όμως φτάνει τελικά στο χώρο καύσης αργεί περισσότερο και να καεί. Δεν καταλαβαίνω πως γλυτώνεις εναύσεις έτσι :( θα σου τηλεφωνήσω να τα πούμε.


Η βασική ιδέα είναι ότι η λειτουργία κάθε λέβητα είναι μια απλή φωτιά: όσο της δώσεις να κάψει, τόση ζέστη θα πάρεις. Οι ρυθμίσεις πρέπει να εξατομικεύονται ανάλογα με το ζεύγος λέβητα-κατοικία και ποικίλουν πάρα πολύ για τη βέλτιστη λειτουργία του. Αν και δεν είμαι ειδικός, έχω καταλήξει σε κάποια σημαντικά σημεία από την εμπειρία μου με τρεις διαφορετικούς λέβητες (και ισάρριθμες σόμπες) σε θερμοκρασίες -25 πέρυσι και -15 φέτος... αλλά δεν περιγράφονται σε σύντομο post. Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα γράψω τα συμπεράσματα.

PS. Αυτό που αναφέρεις ότι μαζεύεται καύσιμο στον κοχλία είναι πολύ λεπτή αλλά σημαντική παρατήρηση. Το έπαθα κιεγώ και αναγκάστηκα να ανοίξω τον καυστήρα αλλά λύνεται εύκολα και έξυπνα. Στην επιλογή External Auger θέτεις στο Filling Time (ή κάπως έτσι λέγεται) μια χαμηλή τιμή, πχ 3min. Λες δηλαδή στο σύστημα ότι έχεις πολύ "γρήγορο" External Auger και έτσι αυτό θα μειώσει την ποσότητα που προωθείται από το σιλό. Γενικά ο συγκεκριμένος λέβητας έχει πολλές ρυθμίσεις που όπως έχω αναφέρει προσφέρει δυνατότητες τροποποίησης για όσους ξέρουν αλλά και κινδύνους για όσους δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by tsoukase.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ