Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2053 από fillmore
Γεια σας και από μένα.
Την 03/12/2011 έγινε και στο δικό μου σπίτι η μεγάλη και πολυπόθητη αλλαγή!!!...ξήλωσα τον λέβητα πετρελαίου και τον αντικατέστησα με έναν πέλλετ ξύλου. Χρειάστηκε μια μέρα ολόκληρη για την όλη εργασία. Ο παλιός λέβητας ακυρώθηκε λόγο έλλειψης χώρου. Ο καινούριος PELETIX EKO ή αλλιώς όπως αναγράφετε στο θέμα της παρουσίασής μου άρχισε αποκλειστικά να ζεσταίνει το σπίτι μου μιας και δεν έχω ούτε τζάκι ούτε κάτι άλλο εκτός από τα κλιματιστικά μου που δεν είναι inverter.

Από το Σάββατο λοιπόν 03/12 μέχρι και το επόμενο στις 10/12 έκαψα 15 σακούλες πέλλετ. Οι 10 ήταν Βουλγάρικο και άλλα 5 γνωστής εταιρίας στο χώρο, από την Λάρισα. Έφαγα πολύ κάπνα με μερικές δυσλειτουργίες που αφορούσαν την ατροφία του καυστήρα μέχρι που σταμάτησαν με κάποιες ρυθμίσεις.
Μέσα στο σπίτι μόνιμα στους 22 βαθμούς C. Οι επισκέψεις μου καθημερινές στο λεβητοστάσιο για έλεγχο της καύσης αλλά μόνο για παρατήρηση και ανακάλυψη του καινούριου μου "παιχνιδιού". Εχει ένα κοντρολ πάνελ που σε φωνάζει "έλα και πείραξε με"

Η όλη δουλειά μου κόστισε
3630,00 ευρώ ο λέβητας με τον καυστήρα τον κοχλία και το σιλό,
250,00 ευρώ ο υδραυλικός,&
130,00 ευρώ τα υλικά που χρειαστήκαμε.
4010,00 ευρώ σύνολο.

Κάθε χρόνο στο σπίτι μου ήθελα περίπου 2 τόνους + 200 με 300 λίτρα πετρέλαιο. Για τους 6 μήνες που έχω αναμμένα τα καλοριφέρ 2200/180=12,222...με σημερινή τιμή πετρελαίου 0,91 θέλω μ/ο 11,00 περίπου ευρώ την ημέρα.
Με γνώμονα τις επιστημονικές μετρήσεις θα πρέπει φέτος να χρειαστώ (εάν έκαιγα από τη αρχή του χειμώνα) περίπου 4,5 τόνους πέλλετ. Οπότε 4500/180=25 με σημερινή τιμή πελλετ 260 ευρώ ανά τόνο δηλαδή 0,26 το κιλό θέλω μ/ο 6,5 ευρώ την ημέρα. Εδώ να πω πως περιμένω πολύ φθηνότερο πέλλετ.

Πολλά και χρήσιμα θα βρείτε στην παρουσίαση που έφτιαξα!!!...για διευκρινίσεις και απόρροιες στην συνέχεια!!!!!!!.............

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2057 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
απλά....συγχαρητηρια.
Απο τα πιο κατατοπιστικά βίντεος για πελλετς που κυκλοφορουν στον διεθνη ιστό έκανες.

Και συγχαρητηρια στους εγκαταστατες επίσης. Με όργανα μετρησεως ελκυσμού, CO, CO2, O2, θερμοκρασιας καμιναδας.
Με διαθεση να σου υποδειξουν τον καλύτερο τροπο ρύθμισης-λειτουργίας ανάλογα με τις ιδιαιτερες αναγκες του πελάτη.

(ξέρετε, άλλες ρυθμίσεις θελει ενα σπιτι που κατοικειται 24 ωρες καθημερινά, άλλες ένα σπίτι που οι ένοικοι γυρνανε το απόγευμα στο σπίτι κοκ)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2082 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
Τι εννοείς με την 'ατροφία' του καυστήρα;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2092 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

KERBEROS έγραψε: Τι εννοείς με την 'ατροφία' του καυστήρα;


...δεν γινόταν σωστά η τροφοδοσία από το σιλό στον καυστήρα. Υπάρχει βέβαια ρύθμιση στο μενού που ελέγχει την περιστροφή του κοχλία αλλά στην αρχή λόγο έλλειψης χώρου τοποθετήθηκε πολύ κάθετα. Τα πέλλετ που προμηθεύτηκα ήταν πολύ μικρά, έτσι όταν ξεκινούσε δεν του έφτανε η ποσότητα για να δουλέψει.
Εδώ να πώ πως ο Κώστας, ο Γιάννης και ο Στέλιος της εταιρίας που το αγόρασα ήταν κοντά μου σε όλη αυτή την ιστορία και ερχόντουσαν στην Αξιούπολη κάθε φορά που τους τηλεφωνούσα. Μια φορά μάλιστα και χωρίς να τους περιμένω χτυπάει το κουδούνι , ανοίγω!!!!.... βρε καλώς τα παιδιά!!!!....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2094 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
Ευτυχώς το ίδιο 'πρόβλημα' επισκεψιμότητας από τους τεχνικούς μου το έχω κι εγώ μέχρι στιγμής. Όσον αφορά το μέγεθος του πέλλετ έχω κι εγώ την απορία κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει τη σωστή τροφοδοσία του λέβητα. Ίσως ο κύριος Εγγλέζος μας το διευκρινήσει.

Πέρα από αυτά, καλορίζικος ο Τσέχος σου και καλές καύσεις να 'χει.

Σκληρά καρύδια φαίνονται πάντως τα τσέχικα. Άντε να δούμε στη συνέχεια.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2096 από anestis
Απαντήθηκε από anestis στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
Καλόκαυτος Διονύση, και εύχομαι να συμβάλλει δραστικά στην μείωση των παγίων που εμείς οι βόρειοι με το θέμα πετρέλαιο καήκαμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ