Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5459 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

χρηστος8 έγραψε:


οι ρυθμισεις ειναι εβδομαδιαιο φαινομενο στην δουλεια μου.
ειμαι υδραυλικος και εχω βαλει οπως ειπα αρκετους λεβητες.
καθε βδομαδα ολο και καποιος απο τους πελατες μου αλλαζει πελλετ και χρειαζεται νεες ρυθμισεις.



...έτσι όπως το διάβασα κατάλαβα πως είναι για έναν πελάτη!!!... :silly:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by fillmore.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5462 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

Τάκης έγραψε:

fillmore έγραψε:
Με αυτές τις συνθήκες που σου περιέγραψα πιστεύεις πως με έναν varmebaronen θα έκαιγα λιγότερο; Δεν νομίζω να μπορεί κανείς να απαντήσει με βεβαιότητα.


Και μιας και μ' έβαλες στον πειρασμό να απαντήσω ότι πολύ πιθανόν ναι. Αν υποθέσουμε ότι οι δυο λέβητες καίνε το ίδιο καλά αυτός που διαθέτω εγώ δουλεύει με την μικρότερη δυνατή ισχύ, αναλόγως της εξωτερικής θερμοκρασίας. Αν λοιπόν έξω έχεις +5 βαθμούς θα ζεστάνει τα νερά στους 60 βαθμούς για να σου δώσει θέρμανση δουλεύοντας σε χαμηλή ισχύ. Όσο χαμηλώνει η εξωτερική θερμοκρασία θα ανεβάζει και τη θερμοκρασία των νερών. Συγχρόνως αναμιγνύει μέσω μιας τρίοδης τα νερά προσαγωγής με αυτά της επιστροφής ώστε τα τελευταία να μπάινουν στον λέβητα για να ζεσταθούν σε μια πιο μεγάλη θερμοκρασία. Έχεις βέβαια προκαθορίσει τη θερμοκρασία της πιο κρύας μέρας τς περιοχής σου. Αυτό σχηματικά και χοντρά χοντρά, όπως έχω καταλάβει τη λειτουργία του. Οι πιο ειδικοί μπορούν να μας το κάνουν πιο λιανά. Με τον τρόπο αυτό δουλεύει σχετικά οικονομικά. Πολύ πιθανό αυτό να το κάνουν και πολλοί άλλοι λέβητες, και ο δικός σου, δεν το γνωρίζω.


...όχι Τάκη, ο δικός μου δεν έχει αντιστάθμιση και δεν μπορώ να αμφισβητήσω την οικονομία που παρέχει σε έναν λέβητα. Πιστεύω πως είναι μεγαλύτερης σημασίας σε μεγαλύτερες εγκαταστάσεις και λόγου του έξτρα κόστους για αυτό δεν έψαξα από την αρχή για τέτοιο σύστημα. Οχι ότι δεν φτάνει η Αλεπού να τα κάνει κρεμαστάρια!!!!...

Εγώ πάντως με την μέση θερμοκρασία των επόμενων ημερών έχοντας στο μυαλό μου 4 διαφορετικές κλίμακες αλλάζω την επιθυμητή θερμοκρασία και την θερμοκρασία υστέρησης του καυστήρα για καλύτερα αποτελέσματα. Από εκεί και πέρα στο τέλος της σεζόν εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by fillmore.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5551 από tsoukase
Απαντήθηκε από tsoukase στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

fillmore έγραψε: ....τον πρώτο καιρό δεν έβγαζα τα μάτια μου από τον φωτοσένσορα!!!!....στα Βουλγάρικα που έκαιγα δεν μπορούσα να το ανεβάσω πάνω από 280 και με το A/W φτάνει τα 350 με 400


Οκ, δηλαδή 300-400 είναι μια καλή τιμή.

Η εκτίμηση των λεβητών είναι σαν αυτή των τηλεοράσεων: υπάρχει τεράστια υποκειμενικότητα και δεν είναι αντικειμενική αν δεν εξεταστούν δίπλα-δίπλα στις ίδιες ακριβώς συνθήκες (κτήριο και καιρός). Οι ειδικοί προτείνουν αλλά τον τελικό λόγο τον έχει ο πελάτης. Επίσης κάθε σύγκριση έχει νόημα για παρόμοιου κόστους λέβητες. Σίγουρα ενας των 7000 ευρώ θα είναι καλύτερος από έναν των 3ων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9156 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore
....και επανέρχομαι στο θέμα κατανάλωση!!!!!.....
από 02/01/2012 άρχισα να καίω μια παρτίδα 2 παλετών AW (2100kg), και στις 18/02/2012 έκαψα το τελευταίο σακουλάκι. Κάποια στιγμή γέμισα το σιλό με 12 σακουλάκια και πριν περάσει η τέταρτη μέρα, άδειασε και έσβησε ο λέβητας :woohoo: !!!!!!......3,5 σακουλάκια ανά μέρα έπαθα σοκ!!!!...τα κρύα βέβαια που έκανε εκείνες τις μέρες ήταν άνευ προηγουμένου!!!!!.....
Ολα καλά με την ζέστη λοιπόν!!!!!....έχω όμως ένα σοβαρό πρόβλημα.

Στάχτη στη μπούκα!!!...Στάχτη στη μπούκα!!!...Στάχτη στη μπούκα!!!...Στάχτη στη μπούκα!!!...ΕΛΕΟΣ!!!!!..... :angry: :angry: :angry:

Δεν ξέρω πως να απαλλαχτώ από αυτό το φαινόμενο!!!!....κάθε 6 ώρες πρέπει να επισκέπτομαι το λεβητοστάσιο για να μην σβήσει ο καυστήρας από συσσωρευμένη στάχτη στην μπούκα του. Δεν βρίσκει διέξοδο η φλόγα δεν την βλέπει ο φωτοσένσορας και ξεκινάει συνέχεια να κάνει επανέναυσεις μέχρι να σβήσει εντελώς!!!!....έδινα τόπο στην οργή έλεγα πως καίει πολύ ο λέβητας επειδή κάνει κρύο, το AW έχει πολύ στάχτη κ. τ. λ. Το κρύο όμως υποχώρησε και το AW τελείωσε !!!!!.....το φαινόμενο όμως όχι. Δεν τολμάω να λείψω από το σπίτι ούτε μια μέρα!!!...έχω δοκιμάσει τα άπειρα πράγματα με τις ρυθμίσεις δεν γίνετε τίποτα!!!!!.....θα κάτσω να το συζητήσω με τα παιδιά από την αντιπροσωπία να το λύσουμε το θέμα γιατί δεν πάει άλλο!!!!!!......
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by fillmore.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9163 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

fillmore έγραψε:
Στάχτη στη μπούκα!!!...Στάχτη στη μπούκα!!!...Στάχτη στη μπούκα!!!...Στάχτη στη μπούκα!!!...ΕΛΕΟΣ!!!!!.....


Μήπως ο αέρας δεν μπαίνει ανεμπόδιστα στον καυστήρα; Τίποτα βουλωμένες τρύπες από πίσσα ή κρυστολοποιημένη στάχτη και έρχεται μειωμένος; Βέβαια δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά κάτι τέτοιο θα υποψιαζόμουν

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9220 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Peletix eko / Dakon DOR 24kW / Bado Ecofire E1 by fillmore

Τάκης έγραψε:

fillmore έγραψε:
Στάχτη στη μπούκα!!!...Στάχτη στη μπούκα!!!...Στάχτη στη μπούκα!!!...Στάχτη στη μπούκα!!!...ΕΛΕΟΣ!!!!!.....


Μήπως ο αέρας δεν μπαίνει ανεμπόδιστα στον καυστήρα; Τίποτα βουλωμένες τρύπες από πίσσα ή κρυστολοποιημένη στάχτη και έρχεται μειωμένος; Βέβαια δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά κάτι τέτοιο θα υποψιαζόμουν



...θα τον ανοίξω να δω τι γίνετε μέσα, μήπως και συμβαίνει κάτι τέτοιο!!!!....από έξω βέβαια που τον έλεγξα ήταν καθαρός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ