Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115154 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
λευτερη η αντιστοιχια που ανεφερες ειναι 0,8 χ λιτρα νερου
και χοντρικα 55 λιτρα για 40kw λεβητα

δηλ για 1000αρι δοχειο και 40αρι λεβητα εχουμε 135 λιτρα δοχειο

τα δοχεια σου παντως μην αμελησεις να τα ελεγξεις γιατι καπου εχουν προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115201 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

lefteris έγραψε: Από τον αυτόματο πληρώσεως. Όταν θα είναι πεσμένη κάπως η πίεση και η θερμοκρασία αφαίρεσε λίγα νερά από τη δεξαμενή π.χ. ωστε να πέσει στη 1 ατμόσφαιρα.


Εάν αφαιρέσω νερά από το κύκλωμα, δεν θα πληρωθούν από τον αυτόματο; Μονίμως ανοιχτός είναι.

Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sot.p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115204 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
O αυτόματος πληρώσεως έχει εκτός από το μανόμετρο που σου δείχνει την πίεση, και ένα δείκτη με μια μικρή βελόνα - άντιγα που ρυθμίζεις με κατσαβίδι.
Ρυθμίζεις την βελόνα στη νέα πίεση και αφαιρείς στη συνέχεια λίγο νερό για πέσει η πίεση.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sot.p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115208 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Καλησπέρα παιδιά, αυτό το πρόβλημα είχα και γω πέρσι. Ξάπλωνα το βράδυ να κοιμηθώ και είχα στο μυαλό μου την πίεση του λέβητα. Στην αρχή έβαλα ένα 150λ δοχείο και είχα και ένα 80 απο τον λέβητα πετρελαίου σύνολο 230λ. Κρύα τα νερά στον λέβητα και η πίεση είναι 1,5 bar. Μόλις ζεστένωνταν λέβητας και δοχείο 80β ( 2000λ δοχείο αδράνειας και 300λ λέβητας και 30 σώματα) η πίεση 2.8 bar έτρεχα να βγάλω νερό από το δυκτιο για να μην ανοιξουν τα ασφαληστικά και πλυμηρίσουμε. Μηλάω με τον μηχανολόγο για το πρόβλημα και βάζουμαι άλλο ένα δοχείο 105λ . αποτέλεσμα τίποτα, το ίδιο φαινόμενο ακριβώς. Κάνω μία συζήτηση με ένα μηχανολόγο στην εταιρία που δουλεύω και μου λέει ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΔΟΧΕΙΑ του λέω δεν μετρήσαμε την πίεση στα δοχεία όπως τα πήραμε τα τοποθετήσαμε. Η πίεση πρέπει να είναι 0.2bar λιγότερη απο το κύκλωμα. Δηλαδή 1,5 bar το κύκλωμα η πίεση 1.3bar στα δοχεία. Ελέγχο τα δοχεία και το ένα είχε 3bar και το άλλο 2.2bar. Τα ξεφούσκωσα και τα έβαλα 1,6 bar (είπα θα χάσουν και λίγο με τον καιρό) και απο τότες ησύχασα. Κρύα τα νερά 1,5 bar 92β τα νερά 2,1 bar.
Χθες μου έκανε πάλι υπερθέρμανση και δεν μπορώ να καταλάβω ενω τα έχουμε συνδέση όλα βάση σχεδίου δεν ανοιγει κάπιον κυκλοφορητή για να κάνει αποθέρμανση, πήρα τον ηλέκτρολόγο για να ρθει για έλεγχο πάλι μήπως και έκανε καμιά μαλακία, για να δούμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115212 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

konado έγραψε: :) λες να αρχισω να τρεχω???ολα ειναι στη θεση τους ,πιστευω μια χαρα!!εχω φτασει σε θερμοκρασιες 95-96 αλλα ανοιξε το συστημα ψυξης!!!!ενα μανομετρο εχω και το δοχειο διαστολης ειναι μαγαλουτσικο, κανα 80-100λιτρα!!το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα!!!


Ούτε ο δικό σου λέβητας κάνει αποθέρμανση στους 88β. Έγω νομίζω ότι επειδή έχω τρεις κυκλοφοριτές θέρμανσης σε ξεχωριστώ πινακάκι με ριλέ και χρονομετρητές και δεν γνωρίζω τι έχει συνδέση ο ηλεκτρολόγος στην επαφή του πίνακα, θα τον ξαναπάρω για να κάνουμε έλεγχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115225 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε:

konado έγραψε: :) λες να αρχισω να τρεχω???ολα ειναι στη θεση τους ,πιστευω μια χαρα!!εχω φτασει σε θερμοκρασιες 95-96 αλλα ανοιξε το συστημα ψυξης!!!!ενα μανομετρο εχω και το δοχειο διαστολης ειναι μαγαλουτσικο, κανα 80-100λιτρα!!το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα!!!


Ούτε ο δικό σου λέβητας κάνει αποθέρμανση στους 88β. Έγω νομίζω ότι επειδή έχω τρεις κυκλοφοριτές θέρμανσης σε ξεχωριστώ πινακάκι με ριλέ και χρονομετρητές και δεν γνωρίζω τι έχει συνδέση ο ηλεκτρολόγος στην επαφή του πίνακα, θα τον ξαναπάρω για να κάνουμε έλεγχο.


Εφόσον πλέον οι κυκλοφορητές σου ελέγχονται από τον πίνακα του λέβητα και όχι από θερμοστάτη στο δοχείο, κάνε την ηλεκτρολογική σύνδεση σαν να μην έχεις δοχείο, όπως την προτείνει ο κατασκευαστής χωρίς το δοχείο. Εγώ έβαλα το δοχείο και δεν έκανα καμία ηλεκτρολογική μεταβολή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mpampis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ