Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119370 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε: Παιδια θελεται να σας γραψω ακριβως της σωστες συνδεσεις? Αν ναι απαντηστε μου γιατι καποια λαθη κανετε και οι δυο. Την βαλβιδα την εχω Μπαμπη στο 5.

Γράψτες Γιάννη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119383 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Αν ο κυκλοφορητής θέρμανσης πέρνει εντολή απο τον πίνακα του λέβητα στην επαφή [χ3] 5 - 6 τότε όταν πέφτει κάτω απο τους 58β κόβει τον κυκλοφορητή θερμανσης. Αν ο υδροστάτης του μπαφερ κόψει τους κυκλοφορητές θέρμανσης στους 50β σε πόσους βαθμούς ξαναδίνει εντολή να ξαναδουλέψουν 52 - 54 πόσο.[/quote]


Σε μένα τις περισσότερες φορές δουλεύει ο κυκλοφορητής θέρμανσης, όταν βέβαια δώσει εντολή ο θερμοστάτης χώρου, και κάτω από τους 58β θερμοκρασίας λέβητα, κάτι που στην τελική το θέλω. Τον υδροστάτη που ελέγχει τον κυκλοφορητή του δοχείου, δεν τον έχω τοποθετημένο στο δοχείο, αλλά στην έξοδο των νερών του λέβητα. Όταν ανάβω τον λέβητα, τον βάζω στους 55-60β και όταν ανέβει η θερμοκρασία τον βάζω γύρω στους 70-72β. Με αυτόν τον τρόπο, όταν τελειώσουν τα ξύλα και αρχίσε να χάνει την θερμοκρασία του ο λέβητας και πέσει κάτω από την ορισμένη στον υδροστάτη θερμοκρασία, κόβει ο κυκλοφορητής του δοχείου και έτσι δεν πέφτει η θερμοκρασία του δοχειου από την συνεχή λειτουργία του κυκλοφορητή, έχω πχ θερμοκρασία λέβητα 55-60β (εχει σταματήσει) και δοχείου περίπου 70β. Γι αυτό λέω οτι θέλω να δουλεύει κατω από τους 58β, θα είχα το δοχείο στους 65-70β και δεν θα μπορούσα να το εκμεταλευτώ. Αν βέβαια ξεχαστώ μπορεί να μου κρυώσει εντελως το δοχείο, εκτός αν βάλω υδροστάτη στο δοχείο συνδεδεμένο σε σειρά με τον κυκλοφορητή θέρμανσης.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sot.p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122750 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πολύ κόπο και χρήμα το λεβητάκι δουλεύει σωστά. Ευχαριστώ τον sot.p για την διεύθυνση που μου έδωσε στην Αθήνα. Το βράδυ έστειλα ένα email και την επόμενη ημέρα το πρωί με πήρανε τηλέφωνο. Πολύ εξυπηρετικός ο Κ. Γιώργος, του έστειλα το σχέδιο με την σύνδεση που έκανα και μου είπε πως με αυτή τη σύνδεση δεν κάνει αποθέρμανση ο λέβητας. Είναι λάθος δικό τους, υπέθεσαν πως σε μια τριόροφη οικοδομή και με 2000λ δοχείο δεν θα το ζέστανε ποτέ ώστε να κάνει υπερθέρμανση. Προσθέσαμε ένα εμβαπτιζόμενο θέρμοστάτη με ένα ριλέ και τον ρυθμίζω εγώ σε πόσους βαθμούς να κάνει την αποθέρμαση. Σύνδεσα και τον υδροστάτη στο δοχείο σε σειρά με τους κυκλοφοριτές θέρμανσης (πολύ καλή σκέψη) και ξεμπέρδεψα.Έχω το λέβητα στους 77β τη βαλβίδα στο 6 και έχω φουλ ζεστό νερό στα σώματα. Καλά Χριστούγεννα καλές γιορτές και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Ας ελπίσουμε να πάει καλύτερα το 2014 να είναι πιο δημιουργικό και να σταματήσουν οι φορολογίες και τα χαράτσια που μας έχουν διαλύσει. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122905 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πολύ κόπο και χρήμα το λεβητάκι δουλεύει σωστά. Ευχαριστώ τον sot.p για την διεύθυνση που μου έδωσε στην Αθήνα. Το βράδυ έστειλα ένα email και την επόμενη ημέρα το πρωί με πήρανε τηλέφωνο. Πολύ εξυπηρετικός ο Κ. Γιώργος, του έστειλα το σχέδιο με την σύνδεση που έκανα και μου είπε πως με αυτή τη σύνδεση δεν κάνει αποθέρμανση ο λέβητας. Είναι λάθος δικό τους, υπέθεσαν πως σε μια τριόροφη οικοδομή και με 2000λ δοχείο δεν θα το ζέστανε ποτέ ώστε να κάνει υπερθέρμανση. Προσθέσαμε ένα εμβαπτιζόμενο θέρμοστάτη με ένα ριλέ και τον ρυθμίζω εγώ σε πόσους βαθμούς να κάνει την αποθέρμαση. Σύνδεσα και τον υδροστάτη στο δοχείο σε σειρά με τους κυκλοφοριτές θέρμανσης (πολύ καλή σκέψη) και ξεμπέρδεψα.Έχω το λέβητα στους 77β τη βαλβίδα στο 6 και έχω φουλ ζεστό νερό στα σώματα. Καλά Χριστούγεννα καλές γιορτές και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Ας ελπίσουμε να πάει καλύτερα το 2014 να είναι πιο δημιουργικό και να σταματήσουν οι φορολογίες και τα χαράτσια που μας έχουν διαλύσει. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Χαίρομαι Μπάμπη που επιτέλους βρήκες τη λύση. Χρόνια πολλά, καλές γιορτές σε όλους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mpampis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123541 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πολύ κόπο και χρήμα το λεβητάκι δουλεύει σωστά. Ευχαριστώ τον sot.p για την διεύθυνση που μου έδωσε στην Αθήνα. Το βράδυ έστειλα ένα email και την επόμενη ημέρα το πρωί με πήρανε τηλέφωνο. Πολύ εξυπηρετικός ο Κ. Γιώργος, του έστειλα το σχέδιο με την σύνδεση που έκανα και μου είπε πως με αυτή τη σύνδεση δεν κάνει αποθέρμανση ο λέβητας. Είναι λάθος δικό τους, υπέθεσαν πως σε μια τριόροφη οικοδομή και με 2000λ δοχείο δεν θα το ζέστανε ποτέ ώστε να κάνει υπερθέρμανση. Προσθέσαμε ένα εμβαπτιζόμενο θέρμοστάτη με ένα ριλέ και τον ρυθμίζω εγώ σε πόσους βαθμούς να κάνει την αποθέρμαση. Σύνδεσα και τον υδροστάτη στο δοχείο σε σειρά με τους κυκλοφοριτές θέρμανσης (πολύ καλή σκέψη) και ξεμπέρδεψα.Έχω το λέβητα στους 77β τη βαλβίδα στο 6 και έχω φουλ ζεστό νερό στα σώματα. Καλά Χριστούγεννα καλές γιορτές και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Ας ελπίσουμε να πάει καλύτερα το 2014 να είναι πιο δημιουργικό και να σταματήσουν οι φορολογίες και τα χαράτσια που μας έχουν διαλύσει. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Χαιρομαι και εγω Μπαμπη που ελυσες το προβλημα σου. Ευχομαι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους με υγεια και ευτυχια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mpampis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129130 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Γεια σας παιδιά,θέλω να ρωτήσω σε τι κατάσταση βρίσκονται τα πλαϊνά κεραμικά με τις τρύπες που είναι στο κάτω μέρος του λέβητα (εκεί που βάζουμε τα ξύλα). Τα δικά μου 2 χρόνος και έχουν ραγίσει όλα στις τρύπες. Βλέπω του χρόνου να θέλουν αλλαγή. Υπάρχει κάποιος που τα έχει αλλάξει; Σε πόσα χρόνια; Σε τι κατάσταση ήταν όταν τα άλλαξες; (σπάσανε και τα βγάλατε κομματάκια από τον λέβητα) Και πόσα τα πλήρωσες. Συγνώμη αν σας κούρασα απλά τα βλέπω ραγισμένα και σκέφτομαι πόσο θα αντέξουν ακόμα και πόσα θα πληρώσουμε ακόμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ