Βaumyl Energy 40 kW λέβητας ξύλου & pellet by Kosmidis80

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103344 από DOOM_NX

kosmidis80 έγραψε: Δημητρη ηδη απο το κουβαλημα και την τοποθετηση μεσα η διαφορα σε σχεση με το ντανιασμα των ξυλων εξω μου φανηκε παιχνιδακι! Μεγαλη ευκολια και καθαριοτητα! Τα 2300 τα ξεπεταξα με το καροτσακι σε χρονο dt.

Παναγιωτη πελλετ πανω απο 250 Ε δεν προκειται να πληρωσω, δεν με συμφερει! Εξαλλου η διαφορα του οποιου πελλετ σε σχεση με το ξυλο που εκαιγα μεχρι φετος και παλι θα ειναι τεραστια. Απο το κουβαλημα? Το καθαρισμα? την ευκολια?

Υπολογιζω βεβαια οτι θα μας βγει κανα 200 παραπανω η θερμανση φετος, αλλα χαλαλι για την ευκολια και την συνεχη θερμανση του σπιτιου ειτε ειμαι ή λειπω ωρες - μερες!

Αντε να ερθει και ο καυστηρας να αρχισουμε τις δοκιμες! ;)

Περίεργω, αλλά συμφωνώ μαζί σου. :P

Καλά μπάνια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103670 από valsam

kosmidis80 έγραψε: Δημητρη ηδη απο το κουβαλημα και την τοποθετηση μεσα η διαφορα σε σχεση με το ντανιασμα των ξυλων εξω μου φανηκε παιχνιδακι! Μεγαλη ευκολια και καθαριοτητα! Τα 2300 τα ξεπεταξα με το καροτσακι σε χρονο dt.

Παναγιωτη πελλετ πανω απο 250 Ε δεν προκειται να πληρωσω, δεν με συμφερει! Εξαλλου η διαφορα του οποιου πελλετ σε σχεση με το ξυλο που εκαιγα μεχρι φετος και παλι θα ειναι τεραστια. Απο το κουβαλημα? Το καθαρισμα? την ευκολια?

Υπολογιζω βεβαια οτι θα μας βγει κανα 200 παραπανω η θερμανση φετος, αλλα χαλαλι για την ευκολια και την συνεχη θερμανση του σπιτιου ειτε ειμαι ή λειπω ωρες - μερες!

Αντε να ερθει και ο καυστηρας να αρχισουμε τις δοκιμες! ;)

Θοδωρε με 250 ευρω τον τονο το πελλετ και αν πετυχεις με τον Βaumyl αναλογια 2,2 τονοι πελλετ 1 τονος πετρελαιο εισαι με το 550 ευρω, με το ξυλο φιλε και με την τιμη που μου βγηκαν τα ξυλα (τα 2,2 κυβικα βγηκαν 120 ευρω)και την αναλογια που πετυχα 3 τονοι ξυλα ενας τονος πετρελαιο δηλ. 360 ευρω ειναι 190 ευρω διαφορα στον αντιστηχο τονο πετρελαιου που θα χρειαζομασταν,με δοδεμενη μια μεση καταναλωση εγω στους 2-2,5 τονους πετρελαιου η διαφορα ειναι 380 ευρω στους 2 τονους πετρελαιου και 475 στους 2,5,πως σου βγαινει εσενα κανα 200σαρι παραπανω την σαιζον?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103673 από kosmidis80
Σαμη τα πελλετ τα πηρα 200 Ε και οχι 250.

360 εσυ για τα ξυλα, 440 εγω για τα πελλετ / τονο πετρελαιο. Πως το βλεπει να ειναι? Τι συμφερει?

Επισης συνυπολογισε αυτο που τραβηξες στο ξεφορτωμα σου και την παραπανω ασχολια που εχεις (καθαρισμα, τροφοδοσια κτλ), οπως και το οτι αν φυγεις για τριημερο πρεπει καποιος να παει να ταιζει και θα δεις οτι το κοστος πεφτει παρακατω απ οτι εγραψα.

ΔΕΝ ειναι ολα θεμα χρηματων, το θεμα ειναι να κανουμε και πιο ευκολη την ζωη μας γιατι στην τελικη αυτο και μονο εχει αξια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103676 από DOOM_NX
Αααα θα σε ματιάσω! Επιτέλους συμφωνούμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103697 από valsam

kosmidis80 έγραψε: Σαμη τα πελλετ τα πηρα 200 Ε και οχι 250.

360 εσυ για τα ξυλα, 440 εγω για τα πελλετ / τονο πετρελαιο. Πως το βλεπει να ειναι? Τι συμφερει?

Επισης συνυπολογισε αυτο που τραβηξες στο ξεφορτωμα σου και την παραπανω ασχολια που εχεις (καθαρισμα, τροφοδοσια κτλ), οπως και το οτι αν φυγεις για τριημερο πρεπει καποιος να παει να ταιζει και θα δεις οτι το κοστος πεφτει παρακατω απ οτι εγραψα.

ΔΕΝ ειναι ολα θεμα χρηματων, το θεμα ειναι να κανουμε και πιο ευκολη την ζωη μας γιατι στην τελικη αυτο και μονο εχει αξια.

Eτσι ναι ρε Τεο με 200 ευρω το πελλετ συμφερει(καθαρισμα, τροφοδοσια,αν φυγεις για τριημερο κτλ), εγραψες πριν οτι πελλετ πανω απο 250 Ε δεν προκειται να πληρωσω και γι'αυτο το υπολογισα με τοσο(παντος εισαι διατιθεμενος να πληρωσεις και τοσο αρα υπαρχει η προοπτικη του 550 για 2,2 τονους πελλετ)!
Για το να κανουμε και πιο ευκολη την ζωη μας πιο ευκολη καθε χρονο και καλυτερα φιλε,περυσι κουβαλησαμε με καροτσακι 30-40 μετρα τα ξυλα και τα στοιβιαξαμε(μας εφυγε ο πατος),φετος λογο μη σωστου υπολογισμου δεν χωρεσαν οι μισες παλετες στον χωρο που τις θελαμε με αποτελεσμα να τις κουβαλησουμε 5-10 μετρα ολο-κι'ολο με το καροτσι,την επομενη φορα ειπαμε θα σπασω ενα ντουβαρακι 30-40 ποντους να χωραει το κλαρκ και'γω με φραπεδια στο χερι(οσο μεγαλωνουμε μαθαινουμε!)!
Θοδωρε ολα ειναι θεμα χρηματων φιλε μην γελιεσε,αλλιος σιγα μην ασχολουμασταν με ξυλα και με πέλλετ!
Αν κατσουν χρηματα και σε μενα να βαλω εναν καυστηρα πελλετ και να φτιαξω ενα τεραστιο σιλο 2-3 τοννων κατω απο το μπαλκονι(δηλ. κανα 1500σαρι-2χιλιαρο το κοβω) διπλα στον λεβητα και εχει το πελλετ 200 και'γω με τα χιλια πελλετ φιλε,ουτε σεντ ομως παραπανω απο τα 240 (μαξ γιατι μετα ξεφευγει πολυ η διαφορα),αλλιος χαλαλι το καθαρισμα καθε 2-3 μερες και το γεμισμα 1-2 φορες την ημερα γιατι εστο με τα 240ευρω το πελλετ εχουμε διαφορα 420 ευρω την σαιζον που ειναι το γυμναστηριο και των 2 μου κοριτσιων φιλε!
Παντος χθες που ηρθε ο κλαρκατζης Θοδωρε σε σκεφτηκα,ο τυπος ( ο κλαρκατζης)αγορασε εναν saturn ξυλολεβητα CT 55 F μεταχειρισμενο μιας σαιζον 1000 ευρω μαζι με κυκλοφορητη και παρελκομενα ασφαλιστικα απο καποιον που το σκυλομετανοιωσε και εβαλε πελλετολεβητα,γιατι τον ρωτησα το μετανοιωσε και μου ειπε γιατι τον ειχε τον saturn μεσα στην μεζονετα στο λεβητοστασιο και συνεχεια κουβαλα απ'εξω ξυλα μεσα-πανω-κατω και καθε φορα που ανοιγε την πορτα για γεμισμα το ντουμανι του ξεφτελισε το σπιτι,ο κλαρκατζης φιλε τον εβαλε εξω οπως εγω και εχει και τα ξυλαρακια του διπλα και ειναι αρχοντας,και ο αλλος που αγορασε τον πελλετολεβητα αρχοντας ειναι τωρα,ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες φιλε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103933 από kosmidis80
Τερμα το οφ τοπικ!

Το απογευμα θα ειναι ο καυστηρας και τα υπολοιπα παρελκομενα στο σπιτι και απ αυριο συνδεομαστε και προχωραμε σε δοκιμη κτλ ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ