Βaumyl Energy 40 kW λέβητας ξύλου & pellet by Kosmidis80

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118935 από kosmidis80
Ναι, ειμαι καθολα ευχαριστημενος! Ο συγκεκριμενος λεβητας κατασκευαστηκε με την προοπτικη οτι θα μπει ο καυστηρας αργοτερα, κατι που εγινε. Το συγκεκριμενο μοντελο εχει μια διαφορα σε οτι αφορα το ιδιο σε απλο ξυλολεβητα στις διαδρομες του.

Ευκολια και μονο ευκολια + σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι + δεν θα καθαρισω παρα μια φορα και αυτο θα ειναι μονο σταχτες (οχι πισσες κτλ που εχει το ξυλο).

Και σε οτι αφορα το καυσιμο, με προσεκτικη αγορα η σεζον σου βγαινει με λιγο περισσοτερα χρηματα απ οτι τα ξυλα! Αν φτιαχνεις και δικο σου πελλετ τοτε σου βγαινει και φτθηνοτερα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": avato-pantou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123959 από dzav
Φίλε Κοσμίδης καλησπέρα.
Είχα δει σε κάποιο άλλο ποστ(δε θυμάμαι σε ποιο) ότι είχες φτιάξει έναν καυστήρα πέλλετ ιδιοκατασκευή.Πως και δε τη χρησιμοποίησες στο λέβητα σου;Θα μπορούσες να μου στείλεις κάποια σχέδια αν υπάρχουν καθώς μου άρεσε πολύ η κατασκευή σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123971 από kosmidis80
Το καυστηρακι που ειχα φτιαξει θα ηταν πολυ μικρο για τον μεγαλο θαλαμο του συγκεκριμενου λεβητα. Το αφησα στην ακρη καθως θα επρεπε να δαπανησω 200 Ε για κοντρολερ, να φτιαξω κοχλια, να κανω πιο μεγαλο καυστηρα, να αγορασω μεγαλυτερο βεντιλατερ + να φτιαξω και σιλο.
Θεωρησα οτι δεν με συμφέρει να ξανακανω απο την αρχη λοιπον καινουργιο.

Δυστυχως σχεδια δεν εχω, αλλα περαν του τοπικ εδω μπορεις να δεις τα 3 βιντεακια στο youtube (εκει εχει και κατασκευαστικες λεπτομεριες στο ενα βιντεο).

Αν προχωρησεις σε κατασκευη, οπου μπορω θα σε βοηθησω!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dzav

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123974 από dzav
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Βασικά θα ήθελα κάποιες πολύ "χοντρές" λεπτομέρειες όπως: Πάχη λαμαρίνων, διάμετρος του καυστήρα,ισχύς του μοτέρ, αντίσταση έναυσης και φωτοκύτταρο.
επειδή εδώ και 3 χρόνια έχω φτιάξει έναν ξυλολέβητα ιδιοκατασκευή και σκέφτομαι μήπως φτιάξω και έναν καυστήρα πέλλετ.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dzav.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #123995 από kosmidis80
Αν θυμάμαι καλά, όλα όσα με ρωτάς περιγράφονται στο τοπικ κατασκευής του καυστήρα. Αλλά βασικά επειδή μπαίνω από το κινητό τώρα είναι λίγο δύσκολο να σου βρω το λινκ για να τα δεις.

Λίγη βοήθεια από κάνα μοντ η κάνα άλλο μέλος να βάλει το λινκ ?!
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124011 από PRIMUS 45

dzav έγραψε: Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Βασικά θα ήθελα κάποιες πολύ "χοντρές" λεπτομέρειες όπως: Πάχη λαμαρίνων, διάμετρος του καυστήρα,ισχύς του μοτέρ, αντίσταση έναυσης και φωτοκύτταρο.
επειδή εδώ και 3 χρόνια έχω φτιάξει έναν ξυλολέβητα ιδιοκατασκευή και σκέφτομαι μήπως φτιάξω και έναν καυστήρα πέλλετ.

Εδώ θα βρεις ότι θέλεις από τον λέβητα του kosmidis80
nnn.energ.gr/index.php?option=com_kunena...limitstart=180#66015


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ