Βaumyl Energy 40 kW λέβητας ξύλου & pellet by Kosmidis80

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52710 από kosmidis80
Αποτελέσματα από την πιο κρύα ημέρα μέχρι και σήμερα

Χθες, η αληθεια ειναι οτι ειχαμε πολυ κρυο στην περιοχη,με τρελο βαρδαρη!

Ο λεβητας με εβγαλε ασπροπροσωπο!!! ;)

Μπουρλωτο με ενα μετριο γεμισμα στις 6 και αρχικη θερμοκρασια νερων 37 βαθμους απο την προηγουμενη ημερα. Στις 8 προσθεσα αλλα 2-3 ξυλα για συντηρηση και τελευταια προσθεσα στις 11 πριν τον υπνο αλλα 2-3 (αν και δεν ειχε καψει ακομη τα προηγουμενα). Το σπιτι 23 βαθμους στον μεσαιο (στον μεσαιο δουλευω θερμοστατη-ορισμενο στους 22) και στον επανω η αληθεια ειναι οτι δεν μετρησα, αλλα ειχε πολυ ζεστη, σε σημειο να θελω να ειμαι με το μποξερακι :evil: . Σημειωση - στον επανω που ειναι τα υπνοδωματια τον θερμοστατη τον εχω στο 30 γιατι αφενως εχει μεγαλυτερες απωλειες και ο μικρος μας ειναι μονιμα ξεσκεπαστος και αφετερου γιατι θελω να ειμαι 100% σιγουρος ακομη και οταν κοιμαμε οτι δεν θα προκυψει υπερθερμανση του λεβητα - αν και 99,5% ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση με τον σχεδιασμο που εχω στο κυκλωμα μου!

Οταν ξυπνησαμε στις 7μιση φυσικα τα σωματα δεν εκαιγαν γιατι εχω ανεβασει τον κυκλοφορητη, αλλα ειχα στο σπιτι 21.5 και τα νερα στον λεβητα 45. Η εξωτερικη θερμοκρασια ηταν 3 βαθμοι! :blink:

Να θυμισω οτι δεν κανω χρηση Δοχειου αδρανειας, αλλα για απλο ξυλολεβητα νομιζω οτι τα αποτελεσματα με δικαιωνουν προς το παρον για την επιλογη μου! Η τροποποίηση λοιπον με τον κοντρολερ σώζει καταστάσεις - βλεπε ελεγχομενη καυση- και δινει αρκετη οικονομια στην χρήση!
Το μόνο θεμα καταναλωσης ειναι στο αναμα του λεβητα οταν πχ τον εχεις αφησει για μερες κλειστο, καθως για να ανεβασεις τα νερα απο 20-25 σε 65 που θελω εγω θελει μισο γεμισμα του θαλαμου καυσης! Η καταναλωση αυτη ειναι αυξημενη λογω του βεντιλατερ, αλλα η οικονομια και η ανεμελια (ξεχναω οτι εχω ξυλολεβητα) ερχεται κατα την διαρκεια της λειτουργιας στις επομενες ωρες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52883 από nivosgr
Θα ηθελα σε παρακαλω να γραψεις για ποσα τετραγωνικα μιλαμε και επισης αν εχεις βγαλει συμπεραμσα για ημερησια κατανάλωση σε ξυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52909 από kosmidis80
Αν και ολα περιγραφονται απο την αρχη του θεματος, θα στο ξαναγραψω :

Μιλαμε για μεζονετα 180 μ2 σε τρεις οροφους στα Βορειοδυτικα προαστεια της Θεσ/νικης, με τρεις πλευρες ακαλυπτες και φατσα Βορεινη. Εργολαβικη δουλεια με μετρια μονωση δυστυχως...

Απο καταναλωση να σου πω την αληθεια δεν ζυγιζω κι ολας, αλλα σιγουρα δεν εχω καψει ακομα ουτε εναν τονο (μεχρι τωρα δουλευε ο λεβητας απο το απογευματα μεχρι και τις πρωινες ωρες) απο εχθες δουλευει και τις πρωτες πρωινες και μεχρι τις 12 το μεσημερι. Γεμιζω το πρωι με 4-5 ξυλα στις 7μιση και μεχρι τις 12 ++ δουλευει κανονικα.

Σ αυτο συμβαλει η μεγαλη χωρητικοτητα σε νερο του λεβητα (140 λτ) και η ελεγχομενη καυση με το ZPID controller της TECH!

Θερμοκρασιες :

Ο κατω οροφος με τον θερμοστατη στο 20, ο μεσαιος 22 και ο τριτος φουλ στους 30. Στον τριτο προχωραω με μονωση πανω στην πλακα του με την σοφιτα και αν και δεν τελειωσα ακομη, εχω δει ηδη αποτελεσμα! Πρωτη φορα θυμαμαι ο τριτος να κραταει ζεστη και να ζεσταινομαστε σε σημειο τα πρωινα που κανω μπανιο για να παω στο γραφειο να κυκλοφορω χωρις να τρεμω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53621 από kosmidis80
Και σιγα να μην εμενα στασιμος, αν και το αποτελεσμα μεχρι τωρα με δικαιωσε!

Ετοιμο και το Δοχειο Αδρανειας 700 λτ από παλιό τανκ αερα αμμοβολης!





Λαμαρινα χοντρη και κατασκευη για ΠΟΛΛΑ BAR!!! Εσωτερικο πεντακαθαρο, καθως δουλευε αερα και λαδωνοταν. Ανοιχτηκαν αλλες 3 τρυπες και μπηκαν μουφες, στο συνολο ετσι εχουμε 8 παροχες + εξαεριστικο επανω και βανα αδειασματος κατω.

Δοκιμη σημερα και αυριο με αερα και νερο και ακολουθει τριψιμο και βαψιμο! Στο σπιτι μονωση με πετροβαμβακα και ολες οι απαραιτητες συνδεσεις οταν καβατζαρουμε κανα φραγκο για τα ψιλα που θα χρειαστει για να μπει!

Βαρος βεβαια αρκετο! Δυο ατομα με το ζορι το κανουν κουμαντο...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53654 από mastoras
Γειά σου βρε Θοδωρή μαστοράντζα ;)

..... γαλβανιζέ μουφες κολλήσατε για να έχεις πάσο στις παροχές σου ?

Μέχρι πόσα bar θα πρεσάρετε για την δοκιμή ?

Καλή συνέχεια σε ακόμα μια ιδιοκατασκευή kosmidis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53669 από kosmidis80

mastoras έγραψε: Γειά σου βρε Θοδωρή μαστοράντζα ;)

..... γαλβανιζέ μουφες κολλήσατε για να έχεις πάσο στις παροχές σου ?

Μέχρι πόσα bar θα πρεσάρετε για την δοκιμή ?

Καλή συνέχεια σε ακόμα μια ιδιοκατασκευή kosmidis.



Αμα λειπει το χρημα Δημητρη και εχεις και την τρελα πολλα μπορεις να κανεις!

Εννοειτε οτι μπηκαν μουφες βρε! Ειπαμε ειμαι ποντιος, αλλα οχι και ετσι... :whistle:

Το δοχειο ειναι μεχρι 10 bar, αλλα βαλαμε 5 bar σημερα και θα μεινει μεχρι αυριο πρωι φουσκωμενο! ;)

Αν ειναι οκ παει βαφειο και Δευτερα φορτωνω για σπιτι! ;)


Να σαι καλα Δημητρη! Να κανονισουμε να βρεθουμε, ε!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ