Βaumyl Energy 40 kW λέβητας ξύλου & pellet by Kosmidis80

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53684 από valsam
Θοδωρε το σκεφτικες μηπως ειναι καλυτερα να το περασεις ενα δυο χερια πολυουρεθανη για μονωση αντι με πετροβαμβακα ,με το μυαλο μου καλυτερα μου φαινετε η πολυουρεθανη μιας και γινετε ενα σωμα με το μπαφερ και εχει και πολυ μικροτερο συντελεστής λ απο τον πετροβαμβακ,ενα δυο ντενεκεδακια σπρευ ελεγχομενης διογκοσης και τελειωσες!
Εμενα το μπαφερ ηρθε με μονωση 10 ποντους αφρολεξ και υφασμα με φερμουαρ,του χρονου σκεφτομαι να του περασω και ενα χερακι 1-2 ποντακια πολυουρεθανη.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53713 από kosmidis80

valsam έγραψε: Θοδωρε το σκεφτικες μηπως ειναι καλυτερα να το περασεις ενα δυο χερια πολυουρεθανη για μονωση αντι με πετροβαμβακα ,με το μυαλο μου καλυτερα μου φαινετε η πολυουρεθανη μιας και γινετε ενα σωμα με το μπαφερ και εχει και πολυ μικροτερο συντελεστής λ απο τον πετροβαμβακ,ενα δυο ντενεκεδακια σπρευ ελεγχομενης διογκοσης και τελειωσες!
Εμενα το μπαφερ ηρθε με μονωση 10 ποντους αφρολεξ και υφασμα με φερμουαρ,του χρονου σκεφτομαι να του περασω και ενα χερακι 1-2 ποντακια πολυουρεθανη.



Οχι Σαμη, δεν θα βαλω πολυουρεθανη. Δεν υπαρχει λογος, το πιο ευκολο θα κανω καθως το δοχειο θα ειναι στο υπογειο και δεν θα ερχεται σε επαφη με το κρυο. Ενα καλο στρωμα πετροβαμβακα, απο επανω καλυψη με ναυλον συσκευασιας (την ζελατινα αν ξερεις που τυλιγουμε) και λιγη ταινια περιμετρικα για το δεσιμο και θα ειναι κομπλε!

Για πες λιγο, ποση ωρα δουλευεις το μπαφερ αυτες τις μερες? απαξ και το ανεβασεις στους 80 βαθμους, ποσες ωρες μετα σε καλυπτει εσενα αυτονομο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53789 από valsam
Ρε συ Τεο για πιο ευκολο σου ειπα την πολυουρεθανη,ψεκαζεις και τελειωσες και θα πιασει και παντου,και μεσα να το εχεις παλι σε αδρανεια εχεις απωλειες,δεν ξερω ποσο αλλα αρκετους βαθμους στο 24ωρο,γιατι να μην την περιορισεις αυτη την απωλεια,μην σε παρω στο λαιμο μου δεν ξερω,κανε μια ερευνα γκουγκλαρωντας και δες!
Θοδωρε το μπαφερ δεν μπορω να καταλαβω ποση ωρα το δουλευω ,τα νερα δεν μου τα παει πανω απο τους 65 στο μπαφερ,γι'αυτο ισος φταιει το οτι εχω τον υδροστατη του κυκλοφορητη να δουλευει στους 42-45 και δεν προλαβαινει ο λεβητας να τα παει παραπανω στο μπαφερ ,εγω κοιταω το βραδυ πριν κοιμηθουμε να εχει το μπαφερ εκει κοντα στους 60 (και καθολου ξυλα στον λεβητα)και μεχρι το πρωι με αυτες τις εξωτερικες που ειχαμε τις 3-4 τελευταιες μερες το σπιτι ειναι στους 20-21 (2 με 7 τα ξημερωματα)και εχει μεινει και νερο στο μπαφερ 50-55 βαθμους για να τον δοσω μια τσιτες τον θερμοστατη στις 7 πριν ξυπνησουν τα παιδια για το σχολειο,το σπιτι σε μιση ωρα εχει πιασει 23+ !
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56813 από kosmidis80



Και το μπαφερ-ακι ειναι ετοιμο και φρεσκοβαμμενο!

Αυριο μπαινουν ολα τα απαιτουμενα (βανες, θερμομετρα, εξαεριστικο και πιθανως και πιεσομετρο) για την συνδεση του, καθως και η μονωση.
Και περιμενουμε να βολεψει δρομολογιο να φυγει για το σπιτι! :cheer:


Νομιζω οτι εγινε καλη δουλεια στο τριψιμο και βαψιμο του. Ενα χερι ασταρι και δυο χερια χρωματακι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56844 από Sp4wN
Ωραίο το πυραυλάκι σου Θοδωρή !! Από μόνωση τι λέει ?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56884 από kosmidis80
Ειμαι μεταξυ 3 υλικων, με τον πετροβαμβακα το πιο φτηνο απο τα αλλα.. Αυριο πρωι θα παω να αγορασω καποια ψιλα υλικα που χρειαζομαι και θα αποφασισω. Οπως και να εχει θελω 4 τετραγωνικα.


Τελικα το να δουλευεις σε εταιρια με παραγωγη και κατασκευες, εχει και τα θετικα της,ε! Αυριο λογικα ειμαι ετοιμος και μετα να δω πως θα το φερω σπιτι-εννοειται οτι δεν χωραει σε αμαξι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ