Βaumyl Energy 40 kW λέβητας ξύλου & pellet by Kosmidis80

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97292 από kosmidis80
Και αφου η σεζον εκλεισε, αποφασισα τελικα να βαλω το δοχειο αδρανειας και να συνεχισω με τα καυσοξυλα.

Αυριο λοιπον περιμενω τον Χρηστο για να το βαλουμε και να μαζεψουμε και λιγο και καποια αλλα θεματακια που ειχα με την εγκατασταση του σπιτιου.

Φωτογραφιες και δοκιμη- αναμα αυριο λοιπον!

Υγ. Σε οτι αφορα την μονωση του δοχειου, θα βαλω αργοτερα αλλο ενα στρωμα των 50mm για να φτασω τα 100mm και να ειναι κομπλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97444 από kosmidis80
Σημερα ηρθε ο Χρηστος8 και βαλαμε το δοχειο! Δεν θα αναφερθω στην δουλεια που εκανε ο φιλος Χρηστος γιατι ισως τον αδικησω! Θα αναφερθω μονο στο αποτελεσμα.


Ο baumyl αν και με φρακαρισμενη καμιναδα (Το καταλαβα αφου τον αναψα -ειχα πολλες μερες να τον αναψω) ανεβασε σχετικα γρηγορα και ευκολα το δοχειο με 15 κιλα μπρικετες στους 95 βαθμους (απο 15 που ηταν λογο πληρωσης). αναγκαστικα εστειλα νερα στα σωματα για να το κατεβασω λιγο. :woohoo:
Ο χρονος που χρειαστηκε ηταν περιπου 2 ωρες απο την αναφλεξη αν θυμαμαι καλα.

Αρκετα καλα τα πηγαμε ως αποτελεσμα πιστευω. Χωραει λιγο βελτιωση στην μονωση του δοχειου γιατι στους 95 το ενοιωθα ζεστο (οχι υπερβολικα αλλα το ενοιωθες).
Κατεβασα τα νερα στους 85 και θα παρακολουθησω σημερα το κατα ποσο γρηγορα θα χασυον βαθμους.


Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον φιλο Χρηστο που εκανε τα μαγικα του!!! ;)


Ακολουθουν φωτο αργοτερα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97449 από kosmidis80
Φωτογραφιες που βγηκαν πριν 5 λεπτα :

το επανω θερμομετρο που μας δειχνει την θερμοκρασια στο ανω μερος του δοχειου



Αντιστοιχα το κατω μερος



Η πιεση μας στους βαθμους αυτους



Μια γενικη




Χρησιμοποιησαμε ενα δευτερο δοχειο διαστολης 50 λτ (συνολο 100 μαζι με το αλλο που εχω), καθως και τον κυκλοφορητη που βγαλαμε απο του πετρελαιου μου.


Υγ. Τα ηλεκτρολογικα ειναι προχειρα, καθως την Δευτερα θα τα παρω στην δουλεια και να βαλω φλεξιμ και θερμοσυστολικα για ασφαλεια.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97496 από valsam
Σαν πυραυλος απο B movie επιστημονικης φαντασιας της δεκαετιας του 50 ειναι ρε συ Θοδωρε αλλα αφου κανει την δουλεια του τοτε καλοριζικο το μπαφερακι!
Παντος εγω εξακολουθω και πιστευω οτι με 2-3 τενεκεδακια ελεγχομενης πολυουρεθανης θα εκανες κατσε καλα τις μονωσεις γρηγορα ευκολα και ξεκουραστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97616 από kosmidis80
Πυραυλος ξε-πυραυλος εκανα εναν προχειρο υπολογισμο στην αποδοση του λεβητα. Ομως ο υπολογισμος δεν ηταν ακριβειας, καθως ανεβασα νερα στους οροφους για να τα ριξω απο τους 95 που εφτασε το δοχειο αλλα και εχω φυσικη ροη που η αληθεια ειναι λογω εγκαταστασης δεν την περιμεναμε (θα βαλουμε αντεπιστροφη να τελειωνει κι αυτο).

Θα κανουμε καινουργια μετρηση με καθαρη καμιναδα, καλυτερη μπρικετα για καυσιμη υλη και την εξτρα μονωση του δοχειου και τοτε προβλεπω να δακρυσουν τα πολυ ακριβοτερα μηχανηματα απο τον ταπεινο Ελληνικο λεβητα και εγω απο χαρα για την επιλογη!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97707 από dimlyk
η συζητηση μερι αποδοσεων ΕΔΩ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ