Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

ΘΕΜΑ: Starfire Maxi 30

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #334

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες94
    • Κάρμα: 8
Πρόχειρα αυτή τη στιγμή, από 8 Οκτωβρίου μέχρι σήμερα (43 μέρες), 1300 κιλά Alfa wood. Με περισσότερη φυσικά κατανάλωση τις 15 τελευταίες μέρες που κάνει παγωνιές! Το σπίτι είναι διόρωφη αγροικία 200 τ.μ. περίπου, εκτεθειμένη απ' όλες τις πλευρές, με κεραμοσκεπή χωρίς πλάκα, κατασκευής 1965, με συνθετικά καλά κουφώματα.
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 2 Ημέρες πριν από KERBEROS.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #337

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Στάχτη άδεισμα κάθε 5 μέρες - ξύσιμο δεν έχω καθόλου, κάθε 20 μέρες καθώς αδειάζω τη στάχτη σκουπίζω και τα τούμπος, αφου τραβήξω 3-4 φορές το μοχλό και πέσει η κάπνα κάτω στον θάλαμο, με την ηλεκτ. σκούπα - πρόβλημα ανάμματος, ή άλλο , ουδέν!

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #338

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Οι θερμοστάτες πάντα στο 20-23 (20 τη νύχτα από τις 11 έως 7 το πρωί, μετά συνεχώς 22-23 β.) και πέρσι και φέτος. Ασφαλή συμπεράσματα μόνο στο τέλος της σεζόν (έκαιγα κάθε σεζόν 3300-3500 λ. πετρελαίου). Κατά προσέγγιση έχω τώρα οικονομία 40-45%.
Τελευταία διόρθωση: 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν από ΘΕΟΔΟΣΗΣ.

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #339

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Η εγκατάσταση πρέπει να γίνεται απ' τους ίδιους για να μη "νίπτουν τας χείρας τους" μετά! Γι αυτό και ΄γω κατέληξα στην Starfire (και για πολλούς άλλους λόγους φυσικά) που κάνει και την εγκατάσταση(τους παζαρεύεις κιόλας για τιμή κομπλέ).

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #362

• KERBEROS
  • Το Άβαταρ του/της KERBEROS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Το Μαξίμου έχει ελικοδρόμιο;
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες380
    • Κάρμα: 24
ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:
Η εγκατάσταση πρέπει να γίνεται απ' τους ίδιους για να μη "νίπτουν τας χείρας τους" μετά! Γι αυτό και ΄γω κατέληξα στην Starfire (και για πολλούς άλλους λόγους φυσικά) που κάνει και την εγκατάσταση(τους παζαρεύεις κιόλας για τιμή κομπλέ).
Κι εγώ το ίδιο έκανα. Η εγκατάσταση επέλεξα να γίνει από τους ίδιους κι ας έβγαινε ακριβότερη, γιατί, αν μπλεχτούν πολλές μαμές το παιδί στραβό θα βγει, και όλοι θα λένε πως φταίει ο άλλος. Το έχουμε δει όλοι αυτό το έργο νομίζω σε άλλες μας αγορές.
Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων...

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #404

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
KERBEROS έγραψε:
ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:
Κι εγώ το ίδιο έκανα. Η εγκατάσταση επέλεξα να γίνει από τους ίδιους κι ας έβγαινε ακριβότερη, γιατί, αν μπλεχτούν πολλές μαμές το παιδί στραβό θα βγει, και όλοι θα λένε πως φταίει ο άλλος. Το έχουμε δει όλοι αυτό το έργο νομίζω σε άλλες μας αγορές.
Εμένα, μάλλον, μου βγήκε και πιο οικονομικά!

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #741

• πανος
  • Το Άβαταρ του/της πανος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
    • Κάρμα: 0
θεωδοση καλησπερα να κανω μια για τον λεβητα σου .σε μια ηλιολουστη μερα που δεν θα ζητησει το σπιτι καθολου θερμανση (θεωριτικα) τι θα σου καψει ο λεβητας για να κρατησει τα νερα του ζεστα stand bay?και κατι αλλο οταν πιασουν τα νερα τη θερμοκρασια τους και δεν κυκλοφορισουν στο σπιτι σε ποση ωρα θα χρειαστει να παρει μπροστα ξανα το μηχανιμα? ειναι καλα μονωμενο?

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #743

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
πανος έγραψε:
θεωδοση καλησπερα να κανω μια για τον λεβητα σου .σε μια ηλιολουστη μερα που δεν θα ζητησει το σπιτι καθολου θερμανση (θεωριτικα)Τέτοια μέρα δεν υπάρχει, παρά μόνο το καλοκαίρι, οπότε το μηχάνημα θα είναι κλειστό! τι θα σου καψει ο λεβητας για να κρατησει τα νερα του ζεστα stand bay?και κατι αλλο οταν πιασουν τα νερα τη θερμοκρασια τους και δεν κυκλοφορισουν στο σπιτι σε ποση ωρα θα χρειαστει να παρει μπροστα ξανα το μηχανιμα? Ειλικρινά δεν το έχω χρονομετρήσει, αλλά σβήνει αρκετή ώρα. ειναι καλα μονωμενο?
The following user(s) said Thank You: πανος

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #907

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
θερμοκρασία καυσαερίων

Εμένα μου την δείχνει στην οθόνη, κυμαίνεται από 90 έως 140 β. ανάλογα την περίοδο της καύσης, επίσης ρυθμίσεις δεν έκανα ποτέ, δεν χρειάστηκε! Μόνο θερμοκρασία νερών του λέβητα αναβοκατεβάζω (από 65 - 70 β.) και τη σκάλα της έντασης καύσης (1 έως 5 και turbo).

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #908

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Οι ρυθμίσεις γίνονται με τα κουμπάκια στο καντράν. Δεν τά ΄χω ψάξει τα υπόλοιπα, γιατί στο Potenza 3 και στους 65 β. ζεσταίνομαι καλά. Το έβαλα 2-3 φορές στο 68-70 β. και Potenza 5 από περιέργεια! Δεν δούλεψα καθόλου το turbo.

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #927

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
winmbileguru wrote:
Θεωρω οτι αν αφησεις potenza 3 και ζητησεις 70 βαθμούς θα έχεις την μέγιστη οικονομία.ΟΚ το έκανα Τα potenza 1-5 και το turbo μην νομιζεις ότι κανουν κάτι παραπάνω από το να σου ανεβάζουν την θερμοκρασία που ζητάς σε γρηγορότερο χρόνο. Εκτος και αν πέσει η θερμοκρασία τόσο πολύ που δεν μπορει ας πουμε το 3 να σου ανεβασει στους 70 οπότε επιλέγεις το 4.Ή ενναλκτικη περίπτωση να σου ανεβαζει και το 3 70 βαθμους αλλα μετα απο πολυυυ ωρα οποτε πλεον είναι ασυμφορο το 3 και επιλεγεις 4. Κάθε σκαλα παραπάνω είναι προρυθμισμένη να έχει μεγαλυτερεο διαστημα τροφοδοσιας , παραπανω οξυγονο να φυσαει με σα στον καυστηρα για να μπορεσει να καψει το παραπανω καυσιμο και πιθανον(αλλά κατα την γνωμη δεν είναι έτσι) να εχει και ελαχιστα μεγαλυτερα διαστηματα παυσης της τροφοδοσιας σε σχεση με την μικροτερη σκαλα.
Συνηθως αφηνουμε την παυση σταθερη και παιζουμε με οξυγονο και τροφοδοσια.Αυτό νομίζω συμβαίνει Αυτα στις προρυθμισμενες βαθμιδες. Αν υπαρχει δυνατοτη manual παραμετροποιησησς, εκει πλεον μπορεις να καψεις και πολυ κακης ποιοτητας πελλετ δηλαδη πελλετ με μεγαλη υγρασία. Αν θα μπορουσες θελω να μου καταγραψεις τα χρονικα τροφοδοσιας και παυσης για καθε σκαλα. Με ενδιαφερουν για να φτασω σε ενα συμπερασμα που θα στο αναφερω αργοτερα.
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως είναι τα ίδια. Μήπως ρίχνουν μεγαλύτερη ποσότητα στις μεγάλες σκάλες; Επίσης απ' ότι είδα η θερμοκρασία του λέβητα απ' το καντράν μπορεί να φτάσει στους 80 β. και να κατέβει στους 60 (60,61,62,63........78,79,80)
Τελευταία διόρθωση: 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν από ΘΕΟΔΟΣΗΣ.

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #931

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Από 8 Οκτωβρίου μέχρι σήμερα 29 Νοεμβρίου(53 μέρες), έκαψα 1650 κιλά Alfa wood.Η μέτρηση είναι ακριβής, γιατί πριν 2 ώρες στράγγιξε η δεξαμενή κι έσβησε ο λέβητας! Το σπίτι είναι διόρωφη αγροικία 200 τ.μ. περίπου, εκτεθειμένη απ' όλες τις πλευρές, με κεραμοσκεπή χωρίς πλάκα, κατασκευής 1965, με συνθετικά καλά κουφώματα.
1650/53=31,1 κιλά Μ.Ο. την ημέρα - νομίζω καλά είμαι!

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #935

• jnet
  • Το Άβαταρ του/της jnet
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες964
    • Κάρμα: 36
ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:
Από 8 Οκτωβρίου μέχρι σήμερα 29 Νοεμβρίου(53 μέρες), έκαψα 1650 κιλά Alfa wood.Η μέτρηση είναι ακριβής, γιατί πριν 2 ώρες στράγγιξε η δεξαμενή κι έσβησε ο λέβητας! Το σπίτι είναι διόρωφη αγροικία 200 τ.μ. περίπου, εκτεθειμένη απ' όλες τις πλευρές, με κεραμοσκεπή χωρίς πλάκα, κατασκευής 1965, με συνθετικά καλά κουφώματα.
1650/53=31,1 κιλά Μ.Ο. την ημέρα - νομίζω καλά είμαι!
Τι είχες κάψει περσι ολη την σεζόν?
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

How selfish soever man may be supposed, there are evidently some principles in his nature, which interest him in the fortune of others, and render their happiness necessary to him, though he derives nothing from it except the pleasure of seeing it. Smith, Adam...

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #937

• ΘΕΟΔΟΣΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
3300 λίτρα diesel

Starfire Maxi 30 7 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #938

• jnet
  • Το Άβαταρ του/της jnet
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες964
    • Κάρμα: 36
ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:
3300 λίτρα diesel
Καψαμε ακρίβως τα ιδια περσι και μεχρι τωρα εχω καψει 510lt. Ισως ετσι βγαλεις συμπεράσματα.
Το καίω οπως ακριβώς και περσι αλλά προσθεσε του ενα 10% δηλαδη καντο 560 γιατί λιγες ωρες την μερα πεφτει 2 βαθμούς ο θερμαστατης σε σχεση με περσι.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

How selfish soever man may be supposed, there are evidently some principles in his nature, which interest him in the fortune of others, and render their happiness necessary to him, though he derives nothing from it except the pleasure of seeing it. Smith, Adam...
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.248 δευτερόλεπτα