Starfire Maxi 30

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89789 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Starfire Maxi 30
Εγώ που έβαλα φέτος λέβητα πέλλετ (όχι τον δικό σας), έκατσα αρκετές ώρες στο λεβητοστάσιο για να δω τι παίζει και να καταλάβω πώς θα μειώσω την κατανάλωση
Και όπως λες, ανακάλυψα ότι ενώ ο λέβητας έπιανε θερμοκρασία και σταματούσε να στέλνει στο σπίτι, έστελνε συνεχώς στο μπόιλερ (150 λ) και έριχνε την θερμοκρασία του μέχρι να κλείσει ο κυκλοφορητής. Έτσι, όταν το σπίτι ξαναζητούσε νερά, ο λέβητας άναβε κάτω από το όριο του κυκλοφορητή και πάλι για να ανεβάσει 20 βαθμούς θερμοκρασία το νερό του
Αυτό που κάνω εδώ και καιρό είναι να ανάβω κανά 2 ώρες συνεχόμενα το μπόιλερ ανεξάρτητα από την θέρμανση του σπιτιού και μετά να πηγαίνω στο λεβητοστάσιο για να κλείσω την βαλβίδα από την οποία παίρνει νερό από τον λέβητα. Και βλέπω αισθητή διαφορά σαν κατανάλωση
Είναι λίγο μπελάς και συνεχώς θα πρέπει να σκέφτεσαι αν έχει ζεστό νερό αυτή την στιγμή το μπόιλερ, αλλά η κατανάλωση μου μειώθηκε σίγουρα 20%
Δοκίμασε το

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89813 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα Starfire Maxi 30
Πετρο αυτο πιστευω και εγω, οτι το μποιλερ τραβαει συνεχεια τα ζεστα νερα απο τον λεβητα. Ας πουμε αυτες τις μερες που εχει πολυ καλες θερμοκρασιες, πανω απο 10 βαθμους, εχω περισσοτερα απο 2 τσουβαλακια καταναλωση, χωρις να δουλευει το καλοριφερ!! Μια δοκιμη θα μας πεισει!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89817 από kiko73
Απαντήθηκε από kiko73 στο θέμα Starfire Maxi 30

AngelsGR έγραψε:

kiko73 έγραψε: Ας πω κι εγω το δικο μου ''ψεμα''... λοιπον!!!

Ζεσταινω δυο σπιτια στη Λαρισα 130μ2 και 50μ2 με θερμοκρασιες 21-22 μερα-νυχτα.

Απο 25/10 μεχρι και σημερα 21/2 καταναλωση 3,5 τονους sweighofer.



kiko, με αυτα που γραφεις σημαινει πως εχεις 2 τσουβαλακια την ημερα καταναλωση. Σωστα?? Εγω εχω περισσοτερη καταναλωση σε λιγοτερα τετραγωνικα. Υποψιαζομαι πως την ζημια σε μενα μου την κανει το μποιλερ για τα ζεστα νερα χρησης, το οποιο ειναι 300 λιτρα και ζεσταινεται συνεχεια. Θα το αφαιρεσω για λιγες μερες για να δω τι γινεται.


Ναι περιπου 2 τσουβαλακια την μερα για 180μ2 συνολο.
Εσυ σε ποια περιοχη εισαι,ποσα μ2 ζεσταινεις και τη καταναλωση εχεις μεχρι τωρα?
Μποιλερ για ζεστα νερα χρησης δεν εχω οποτε δεν ξερω τι παιζει μ αυτο.
Δεν χανεις τιποτα να το αποσυνδεσεις για μερικες μερες και να δεις την καταναλωση που εχεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89847 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα Starfire Maxi 30
kiko βρισκομαι Βορεια Ελλαδα, στα Γιαννιτσα. Το σπιτι ειναι καινουριο, με 80τμ επιδαπεδια και 40τμ με σωματα καλοριφερ. Την επιδαπεδια την εχω στους 21 βαθμους και τα σωματα στους 19. Τα σωματα παντα ειναι κρυα, γιατι η θερμοκρασια ειναι συνεχως πανω απο 19 βαθμους. Και την επιδαπεδια δεν την ακουω να δουλευει αρκετη ωρα, καθως το σπιτι λογο μονωσης κραταει πολυ καλη θερμοκρασια. Η καταναλωση ειναι τουλαχιστον 2 τσουβαλακια την ημερα σε μερες με καλο καιρο οπως σημερα και 3 τσουβαλακια αν κανει πως κρυωνει. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο, θα δοκιμασω να αποσυνδεσω το μποιλερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89856 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Starfire Maxi 30
Βάλτε του δικιά του ηλεκτροβάνα, που θα την ανοιγοκλείνει κουμπάκι πάνω στον θερμοστάτη χώρου. Προϋποθέτει θερμοστάτη με το κουμπί bath/ZNX/hot water και να τραβήξετε καλώδιο μέχρι το λεβητοστάσιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93986 από betonly
Απαντήθηκε από betonly στο θέμα Starfire Maxi 30
www.youtube.com/enhance?v=IO1bxoArRZ0&vi...r=watch&feature=mhsn τωρα μαλιστα χαλασα χρηματα αλλα καιω 5 κιλα την ημερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ